Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45
2019- 02.Hafta

 •    DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde, ABD ve Çin’in ticaret görüşmeleri, FOMC tutanakları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları vardı. Geçtiğimiz hafta başında başlayan ABD-Çin ticaret görüşmelerinin olumlu geçen ilk ayağı metal fiyatlarını pozitif etkiledi, bakırın $5900 seviyesi üzerinde tutunmasını sağladı.

FOMC tutanaklarında FED’in güvercin tonunu güçlendirdiğinin görülmesi doları zayıflatırken emtiaları ve hisse senedi piyasalarını pozitif etkiledi. FED'in 18-19 Aralık tarihlerinde yaptığı ve faiz oranlarını %2.25-2.50 hedef aralığına yükselttiği toplantının tutanaklarına göre FED’den  birçok politika yapıcı, ilerdeki faiz artışlarında sabırlı olabileceklerini belirtirken, birkaçı faiz artışını desteklemedi. Dolar endeksi, yatırımcıların FED’in bu yıl faiz oranlarını artırmayacağı konusunda giderek daha fazla ikna olmasıyla haftayı %0.53 kayıpla kapattı.

FED Başkanı Powell’ın geçen haftaki konuşmasında, faiz artışları konusunda sabırlı olacaklarını tekrarlaması risk alma iştahını arttırdı. Risk iştahındaki düzelmeyle birlikte Wall Street’te 3 büyük endeks haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdi.

Çin enflasyon artış hızındaki düşüş ise Asya piyasalarındaki kazançları sınırladı. Perşembe günü $6008’e kadar yükselen bakır, Çin enflasyon verisinin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesinin etkisiyle, kazançlarının bir kısmını geri vererek haftayı $5958 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar yeni haftaya Çin ticaret verisi ile başladı. Dolar bazında 2% artması beklenen ihracat %4.4 gerilerken %4.5 artması beklenen ithalat %7.6 geriledi. Çin’den gelen dış ticaret verileri küresel talebe ilişkin endişeleri artırarak metal fiyatlarında geri çekilmeye neden oldu. Ancak Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ilk çeyrekte ekonomik olarak "iyi bir başlangıç" yapmayı hedefleyeceğini söyleyerek büyümeyi daha fazla destekleyecek adımlar sinyalini vermesiyle Çin piyasaları bugün primli seyretti.

Zayıf Çin ticaret verilerinin ardından, talebe dair endişelerle dün günü %0.76 kayıpla kapatan LME bakır, Çin’den destekleyici adımlar geleceği beklentisi ile bugün %0.56 primle $5945 seviyesinden işlem görüyor.

Bu hafta ile birlikte 2018 yılı son çeyrek bilançoları açıklanıyor, 3. çeyrekte HBK artışı %24 olurken, bu çeyrek için bu büyüme %14 civarında bekleniyor. Bu kötümser tablonun etkisiyle ABD’de 3 büyük endeks dün günü %0.36-%0.94 kayıplarla kapattı. Bugün ise teknoloji hisselerindeki yükselişin desteği ile primli seyrediyor.

İngiltere’de bugün gerçekleşecek Brexit oylaması öncesinde sterlin %0.26 kayıpla 1.2835 seviyesinden işlem görüyor. Oylama sonucunda red edilmesi büyük olasılık. Bu durumda ya doğrudan anlaşmasız Brexit olacak ya seçim olacak ya da ikinci referandum olacak.

ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine dair endişelerin yanı sıra Çin ithalat ve ihracatındaki beklenmeyen daralma sert küresel yavaşlama endişelerini artırdı. Bu durumun bu yıl Fed'in para politikasını daha fazla sıkılaştırmasına engel olacağı beklentisi doları baskılamaya devam ediyor. ABD'de faiz oranı vadeli işlem piyasaları 2019 için daha fazla artırım fiyatlamıyor.

Bilanço sezonun yanı sıra makro veri ABD’de açıklanacak perakende satışlar, konut verileri, sanayi üretimi ve Mich. Tüketici güven endeksi takip edilecek.

 İndir

2019- 01.Hafta

 •     DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Çin-ABD ticaret savaşının global büyümeyi zayıflatacağı endişeleri 2018'de riske duyarlı varlıkları aşağı çekerek, volatilite artışına neden oldu. LME bakır 2018 yılını %18.47 kayıpla $5912 seviyesinden kapattı. Euro dolar karşısında %4.39 değer kaybıyla yılı kapatırken dolar endeksi Fed’in faiz artırımlarının desteği ile %4.4 primle kapandı. Ticaret savaşları nedeniyle S&P 500 endeksi %6.24 kayıpla kapanırken, Çin ekonomisindeki daralmanın da etkisiyle Şanghay bileşik endeksi yılı %24.59 kayıpla kapattı.

Riskli varlıklar, artan küresel büyüme riskleriyle 2019 yılına da zayıf bir başlangıç yaptı. Ancak  PBOC’den ekonomiyi destekleyecek adımlar geleceği beklentisi ve FED Başkanı Powell’ın açıklamaları hafta sonuna doğru piyasalara yeniden alım getirdi.

Apple, 2007'den bu yana ilk kez, son çeyrek dönemdeki gelirlere ilişkin uyarıda bulundu.  ABD'de ISM imalat endeksi Aralık ayında 54.1 değerini alarak 57.9 olan beklentinin altında kaldı, küresel yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı. Çin’in Aralık ayı Caixin imalat PMI verisi 49.7 ile daralma bölgesinde açıklanarak Mayıs 2017’den bu yana en düşük değerini aldı.

Şirketlerin artan zorluklarla karşı karşıya kalması nedeniyle, Çin’in ekonomik büyümesinin  dördüncü çeyrekte %6.5’in altına düşebileceğine dair haberler metallere satış getirdi. LME bakır Perşembe günü $5725 ile Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti.

Çin Başbakanı Li’nin ekonomiyi destekleyici adımlar atılacağını belirtmesinin ardından haftanın son işlem gününde Çin endeksleri toparlanarak yükseliş kaydetti.

PBOC, Cuma günü zorunlu karşılıkları 100 baz puan düşürdü.

Cuma günü ABD’de açıklanan pozitif Aralık ayı istihdam veri seti risk iştahını destekledi. ABD’de tarım dışı istihdam 312K kişi ile 180Kbeklentisinin üzerinde gerçekleşti, işsizlik oranı %3,90’a yükselirken ortalama saatlik kazançlar %0.40 ile %0.30 tahmininin üzerinde artış kaydetti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamada güçlü istihdam verisine rağmen yatırımcılar genelinde ekonomideki ivme kaybı kaynaklı endişeleri hafifletmeye çalışarak merkez bankasının bu yıl para politikası kararlarını alırken sabırlı ve esnek olacağını ifade etti. 3 büyük ABD endeksi Cuma gününü %3.3-%4.3 primlerle kapattı.

LME bakır artan risk iştahı ile birlikte Cuma gününü %2.8 primle kapatsa da haftalık bazda %0.9 değer kaybetti.

ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasına varabilecekleri ve Fed'in ekonomik büyümenin daha da yavaşlaması halinde para politikasını sıkılaştırmayı durdurabileceği beklentisi yeni haftada piyasalara hakim oldu.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed'in faiz oranlarını 2019'da yalnızca bir kez yükseltmesi gerekebileceğini söyleyerek olumlu havayı artırdı. Dolar endeksi, yatırımcıların Fed'in bu yıl faiz oranlarını artırmayacağı konusunda giderek daha fazla ikna olmasıyla dün %0.53 değer kaybetti.

ABD’de 3 büyük endeks Cuma günü izlenen sert yükselişlerin ardından dün de teknoloji hisselerindeki toparlanmanın desteği ile günü %0.42 - %1.22 primlerle kapattı.

ABD Ticaret Bakanı ve Çin Dışişleri Bakanlığı anlaşma sağlanabileceğine dair dün açıklamalarda bulundu. Ancak pek çok analist iki tarafın Mart'tan önce tüm sorunlu konularda kapsamlı bir anlaşmaya varabileceğinden şüphe ediyor.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü $5725 ile Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen LME bakır piyasadaki havanın tersine dönmesiyle sert bir yükseliş kaydetmişti.  Bugün ise $5940 seviyesine kadar yükselen bakır, Çin-ABD görüşmeleri nedeniyle beklemede kalarak $50lık dar bantta $5900 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Bu hafta Perşembe günü konuşma yapacak Powell’ın dışında en az sekiz Fed yetkilisinin konuşması bekleniyor.

Makro veri tarafında Çin’de açıklanacak enflasyon verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak fabrika siparişleri ve enflasyon verileri takip edilecek.

 İndir

2018- 50.Hafta

 •       DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde ECB toplantısı, Brexit’e ilişkin  gelişmeler, zayıf Çin verileri ve ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin haber akışı vardı.

Çin ve Avrupa'da açıklanan beklentilerden zayıf veriler ve ABD'de kamu hizmetlerinin ödeneksizlikten durma ihtimali yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak dolar ve yene geçmelerine yol açtı. Çin’de beklentilerin altında açıklanan enflasyon ve ticaret verilerinin ardından, perakende satışların 2003'ten bu yana en zayıf büyümeyi kaydetmesi ve sanayi üretiminin neredeyse üç yılın en hafif artışını kaydetmesi ülke ekonomisindeki ivme kaybının sürdüğü endişelerini teyit etti. Euro bölgesi imalat PMI verisi Kasım ayında gördüğü 52.7 seviyesinden Aralık'ta 51.4'e gerileyerek Kasım 2014'ten bu yana en düşük düzeye geriledi.

Euro, Fransa’da devam eden protestolar, İtalya için bütçe konusu ve Brexit belirsizliği etkisinde geriledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May Salı günü Parlamento’da yapılacak Brexit oylamasını ertelediklerini duyurdu. Açıklamaların etkisinde anlaşmasız Brexit beklentileri artarken gbp/usd paritesi 1.2473 ile Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Sterlin, İngiltere Başbakanı May'in Muhafazakar Parti içerisinde parti başkanlığına yönelik yapılan güven oylamasını kazanmasının ardından kayıplarının bir kısmını telafi etti.

ECB 2.6 trilyon euroluk krizle mücadele tahvil alım programını sona erdirdi. Ancak Başkan Draghi'nin, euro bölgesinin büyüme görünümünün küresel ticaret savaşı tehditleri ve zorlu Brexit ihtimalleri arasında zayıf kalmaya devam edeceği konusunda uyarıda bulunması nedeniyle para politikası destekleyici kalmaya devam edebilir.

ABD’de 3 büyük endeks artan riskten kaçış eğilimi ile haftayı ekside kapattı.

Trump’ın “Çin ile çok verimli müzakereler yürütülüyor” tweeti ve Çin’in ABD’den soya alımına başladığı haberi, ilişkilerin düzelmeye başladığı beklentilerini arttırarak bakıra destek oldu. LME bakır Perşembe günü $6231 seviyesine kadar yükseldi. Ancak Cuma günü Çin’de açıklanan zayıf verilerin talebe dair endişeleri arttırmasıyla kazançlarını geri veren bakır, haftayı $6140 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar, Çin ve Avrupa ekonomilerinin ivme kaybettiğine işaret eden verilerin ardından küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı endişeleriyle yeni haftaya düşüşle başladı. 

Zayıf küresel makro verilerin yatırımcılarda yarattığı endişeler sonucu dün ABD borsalarında hızlanan satışlar bugün Asya piyasalarında devam etti. Bu durum Fed'in yarın faiz artırdıktan sonra üç yıldır aralıksız devam ettiği faiz artırımlarına ara vereceği ve hatta durduracağı beklentisini destekledi. Dün ABD’de 3 büyük endeks günü %2’nin üzerinde kayıplarla sonlandırırken, bu sabah Asya piyasalarında da %1 civarında satışlar izlendi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri için 1931 yılından bu yana en kötü Aralık ayı izleniyor.

Fed'in Çarşamba günü sonlanacak toplantısında politika faizini 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor. Fed'in bu hafta faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılsa da faizlerin gelecekteki seyrine dair açıklama ve sinyaller önemli. Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere üst düzey Fed yetkilileri, küresel ekonomideki artan yavaşlama sinyalleri nedeniyle son dönemde para politikasının yakın gelecekteki çerçevesi hakkında daha temkinli ifadeler kullanıyorlar. Fed'in tutumundaki bu değişiklik, yatırımcıların güvenine de yansıyor. Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan son tahminlerine göre gelecek yıl üç defa faiz artırımı yapmayı öngörüyorlardı. Ancak vadeli işlem piyasaları gelecek yıl sadece bir artırım fiyatlıyor.  Bu uyumsuzluk büyük ölçüde, ABD'de yükselen borçlanma maliyetlerinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve bu yüzden Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya ara vereceğini beklentisinden kaynaklanıyor.

Riskten kaçış rüzgarına kapılanlar arasında yer alan LME bakır yeni haftaya satıcılı başladı. Global ekonomideki zayıf görünümün talebe ilişkin endişeleri arttırmasıyla bakır bugün %1 kayıpla $6075 seviyesinden işlem görüyor. Bir süredir spot piyasadaki sıkışıklığın etkisiyle backwardationda olan bakır piyasası yeniden contango piyasasına döndü. Bakırın yılbaşından bu yana kaybı %16 seviyesinde yer alıyor.

FED toplantısının yanı sıra piyasada ABD’de  açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve Michigan tüketici güven endeksi, kişisel gelirler ve GSYİH verileri izlenecek

 İndir

2018- 49. Hafta

 •     DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Global piyasalar geride bıraktığımız haftaya, G-20 zirvesi sonrasında Çin ve ABD arasında anlaşma sağlanabileceği beklentisinin güçlenmesinin etkisiyle pozitif başlangıç yaptı. Ancak ABD tarafındaki tutarsız açıklamaların etkisiyle bu optimizm hızla kayboldu. Satışlar ilk etapta Amerika/Çin arasındaki anlaşmanın sağlam temellere dayanmadığına yorulsa da, esas olarak önümüzdeki döneme yönelik büyüme kaygıları düşüşlerde etkili oldu.

ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi görüşmede ticaret konusunda aralarındaki görüş ayrılıklarını 90 gün içinde gidermek amacıyla gümrük vergilerini artırmaya ara vermeye karar verdi. Görüşme ardından Trump, Çin’in ABD’den aldığı araçlara ek vergi uygulamasını kaldırmasına yönelik anlaşmaya vardıklarını da belirtmişti. Ancak, Salı günü Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow henüz böyle bir anlaşmaya varılmadığını yönündeki açıklamalarının ticaret savaşına ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirmesiyle riskli varlıklardaki ralli hızlıca son buldu.

Riskten kaçış eğilimini arttıran diğer gelişmeler ise;

 

 • ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin düzleşmesi (uzun ve kısa vadeli getiriler arasındaki farkın azalması), nedeniyle resesyon endişelerinin gündeme gelmesi,

 

 • Kanada'nın Çinli Huawei'nin üst düzey bir yöneticisini muhtemelen ABD'ye göndermek üzere tutuklamasının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısını arttırması,

 

 • Bir diğer gelişme ise İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunda anlaşmaya dair olumsuz gelişmelerin ülkeyi hard-Brexit’e iteceği yönündeki haberler oldu.

 

Aralık ayında faiz artırması beklenen Fed'in, sonrasında, "bekle ve gör" politikası uygulamayı değerlendirdiğini bildiren WSJ haberinin ardından risk iştahı bir miktar toparlandı. Ancak Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam rakamının 200K beklentilerinin altında 155K açıklanması korkuları tetikledi ve piyasalar sert bir şekilde yeniden satışa döndü.

OPEC toplantısından 1,2 milyon varil/gün üretim kesintisi kararı çıktı. Kararla birlikte petrol fiyatları Cuma günü %5’in üzerinde primlense de kazançlarının büyük kısmını geri vererek %2 primle kapandı.

LME bakır geçtiğimiz hafta başında Çin-ABD görüşmesine ilişkin umutlarla $6352’ye kadar yükselmişti. Ancak kısa sürede ticaret savaşı endişelerinin yeniden alevlenmesi ve global ekonomiye ilişkin endişelerle, pozitif hava yerini sert satışlara bıraktı, LME bakır Perşembe günü $6068’e kadar geriledi. Dolardaki gerilemenin etkisi ile Cuma günü bir miktar toparlanan bakır, haftayı $6149 seviyesinden kapattı.

Yeni haftada gündemimizi, Çin’de hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler, Huawei CFO’suna ilişkin gelişmeler, ABD-Çin ilişkisi, Brexit sürecine ilişkin gelişmeler ve ECB toplantısı oluşturuyor.

Hafta sonunda Çin'de açıklanan ve beklentilerin altında kalan ithalat (gerç:%3 bek:%14.5) ve ihracat (gerç:%5.4 bek:%10) verileri iç ve dış talebin yavaşladığına dikkat çekti. CPI ise 2.4% olan beklentinin çok daha altında 2.2% olarak gerçekleşti. Son dönemde açıklanan Çin verilerinin tamamının, (pmi, ticaret ve enflasyon), zayıf bir iç ekonomiye işaret etmesi, PBOC’nin daha fazla gevşemeye gidebileceği beklentisini arttırdı.

Japonya ekonomisi şirketlerin harcamalarını azaltmalarının etkisiyle 3. çeyrekte %2.5 küçülerek dört yıldan uzun bir sürenin en sert daralmasını kaydetti.

Dün seans başında bankacılık ve enerji hisselerindeki satışlarla 8 ayın en düşük seviyesine gerileyen S&P 500 endeksi, en büyük teknoloji şirketlerinin yükselişe geçmesiyle dün günü %0.17 primle kapattı. Dow Jones endeksi %0.14 primle yatay kapanırken Nasdaq ise %0.74 primle kapandı. Dün Avrupa borsalarında otomotiv sektörü hisseleri öncülüğünde sert satışlar izlenmişti. Bugün ise Çin’in ABD’den ithal araçlarda gümrük vergisini indirmeyi değerlendiği yönündeki haberin ardından Avrupalı otomobil üreticilerinin hisseleri yükseldi.

Dün 1,1443’e kadar yükselen eur/usd paritesi ise, güçlü dolara ek olarak Fransa’da devam eden protestolar, İtalya için bütçe konusu ve Brexit belirsizliği etkisinde 1,1355’ten kapandı. Bugün 1.1365 seviyesinde yatay işlem görmeye devam ediyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May bugün Parlamento’da yapılacak Brexit oylamasını ertelediklerini duyurdu ve oylama için yeni bir tarih açıklamadı. Açıklamaların etkisinde anlaşmasız Brexit beklentileri artarken gbp/usd paritesi dün 1.2505 ile Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bugün Brexit oylamasına dair gelen haberin ardından toparlanan sterlin 1.26 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Zayıf verilerin baskısıyla dün ekside kapanış yapan Asya borsaları Pekin’in ABD ile ticaret görüşmeleri yürüttüğünü açıklamasının ardından bugün hafif primli kapandı. Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He, bugün ABD Hazine Bakanı  Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Lighthizer ile ticaret müzakerelerinde ilerleme yolları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

LME bakır dün dolarda izlenen sert yükselişin ve Çin’in bakır talebindeki azalışın hissedilir olmaya başlamasının etkisiyle günü %0.87 kayıpla kapattı. Bugün seansa Çin-ABD görüşmelerinin devam etmesinin yarattığı pozitif havanın etkisiyle yükselişle başlayan LME bakır, Trump’ın “Çin ile çok verimli müzakereler yürütülüyor” tweetinin ardından kazanımlarını artırarak %1.5 primle $6185 seviyesinden işlem görüyor.

Perşembe günü gerçekleşecek ECB toplantısında, QE’nin sonlanması bekleniyor. Ancak 2019 beklentileri ve faiz artış tarihi konusunda ECB’nin yaz dönemine göre daha çekimser olması kaçınılmaz.

Makro veri tarafında ABD tarafında enflasyon verileri,  perakende satışlar ve endüstriyel üretim ile PMI açıklamaları, Çin tarafında ise kredi rakamları, kentsel yatırımlar, endüstriyel üretim ve perakende satışlar öne çıkıyor.

 İndir

2018- 48. Hafta

 •    DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada G20 zirvesini bekleyen piyasalar, FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ve FOMC tutanakları ile yön buldu.

FED Başkanı Powell faiz artırımlarının etkisinin belirsiz olduğunu ve tam etkisinin bir yıl veya daha uzun sürede görülebileceğini açıkladı. Faiz oranlarının nötr seviyelere yakın olduğunu belirtmesi önümüzdeki dönemde daha az faiz artırımına işaret ediyor diye yorumlandı. Birçok yatırımcı Powell'ın açıklamalarını FED'in üç yıllık sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaşmakta olduğunun sinyali olarak nitelendirdiler.

ABD endeksleri FED Başkanı Powell’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamalar sonrasında hızlı bir şekilde toparlandı. Dolar endeksi Powell'ın ABD faiz oranlarının nötr seviyenin hemen altında olduğunu belirtmesinin ardından geriledi. LME bakır Powell’ın konuşmaları sonrası dolardaki gerilemeden destek bularak Çarşamba gününü %2.3 primle kapattı.

FOMC tutanaklarına göre hemen hemen tüm FED yetkilileri yeni bir faiz artırımının "oldukça yakında gerekli olabileceği" konusunda anlaştılar. Ancak faiz artırımlarına ne zaman ara verecekleri ve bu planların kamuoyuna nasıl aktarılacağı konusundaki tartışmayı başlattılar. Fed'in Aralık ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Bu, yılın dördüncü artırımı olacak. CME Group'un FedWatch verilene göre, piyasa Fed'in gelecek yıl içinde yalnızca bir faiz artırımı fiyatlıyor. Fed gelecek yıl boyunca üç artırım öngörüyor.

Petrol fiyatları OPEC ve Rusya'nın gelecek hafta yapılacak toplantıda üretim kısıntıları konusunda anlaşacağı beklentileriyle yükseldi ancak ABD'de artan arz yükselişi sınırladı.

LME bakır G-20 zirvesinin hemen öncesinde Trump-Xi görüşmesine dair endişeler ve zayıf Çin NBS imalat PMI verisinin etkisiyle kazançlarının büyük kısmını geri vererek haftayı %0.49 primle $61985.5 seviyesinden kapattı. LME bakır, Ekim ayı sonlarında fiyatta izlenen sert gerilemenin ardından Kasım ayında toparlanarak ayı %3.32 primle kapattı.

Piyasalar yeni haftaya Pazar akşamı G-20 zirvesinden gelen haber ile başladı. Çin ile ABD birbirlerinden ithal ettikleri ürünlere yeni gümrük vergisi getirmeyi durdurma konusunda anlaşma sağladı. ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi görüşmede ticaret konusunda aralarındaki görüş ayrılıklarını 90 gün içinde gidermek amacıyla gümrük vergilerini artırmaya ara vermeye karar verdi. Buna göre ABD, daha önce açıklananın aksine Çin'den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen aldığı gümrük vergisini 1 Ocak'ta % 25'e çıkarmayacak.

En kötüsü olmadığı ve görüşmeler devam ettiği için haber piyasalar tarafından pozitif algılandı.

Dün Asya ve Avrupa piyasalarında yaşanan pozitif havanın ardından ABD’de 3 büyük endeks de günü %1-%1.5 primlerle kapattı.  LME bakır Pazartesi günü açılışı, Cuma kapanışının $100 üzerinde $6300 seviyesinden yaparken seans içerinde  $6352’ye kadar yükseldi. Ancak iki ülkenin 90 günlük süre bitmeden sorunları çözüp çözemeyeceğine ilişkin endişelerin su yüzüne çıkmasıyla, kapanışa doğru kazançlarını azaltarak %0.83 primle $6250 seviyesinden kapandı. Dolarda devam eden gerilemenin etkisi ile bugün $6239-$6299 bandında işlem görmeye devam ediyor.

Çin endeksleri bu sabah erken saatlerdeki kayıplarını telafi ederek pozitif kapanış yaparken, Avrupa borsaları politik endişelerin etkisi ile ekside.

Dolar endeksi yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesiyle dün %0.53 değer kaybettikten sonra, bugün de gerilemeye devam ederek, %0.53 kayıpla 96.530 seviyesinden işlem görüyor.

ABD'de tersine dönmüş getiri eğrisi (kısa vadeli getirinin uzun vadeli getiriden yüksek olması) de olası bir resesyonla ilgili endişeleri artırdı.

Petrol fiyatları OPEC öncülüğünde beklenen arz kesintisi ve Kanada'nın üretim kesintisine yetki vermesinin etkisiyle dünkü %4’lük yükselişin ardından bugün de %2 primli. OPEC ortak üretim politikası konusunda anlaşmak için 6 Aralık'ta Viyana'da bir araya gelecek.

Ekonomik veri akışı açısından oldukça yoğun bir haftaya girdik, ABD tarafında açıklanacak olan fabrika ve dayanıklı ürün siparişleri, ADP verisi ve Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. Çarşamba günü ise eski başkan George H. W. Bush’un cenaze töreni nedeniyle ABD hisse senedi piyasaları kapalı olacak, FED başkanı Powell’ın da Çarşamba günü yapacağı konuşma iptal edilmiş durumda.

 İndir

2018- 47. Hafta

 •   DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada uluslararası hisse senedi piyasalarında ve emtialarda satışlar izledik. %10’luk kayıpla haftanın en çok değer kaybedeni petrol oldu.

Bazı perakende şirketlerinin açıkladıkları zayıf tahminlerin ardından ekonomik büyümenin yavaşladığına dair endişeler daha da arttırdı. Çin-ABD gerilimi ise küresel ekonomiye ilişkin endişeleri arttıran en büyük etken olmaya devam ediyor.

Renault ve Nissan’daki yolsuzluk haberleri CAC ve Nikkei endekslerine sert satışlar getirdi. Asya borsaları küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişelerin yaygınlaşmasıyla birlikte haftayı ekside kapattı. Petrol fiyatlarındaki sert satışların enerji hisselerini aşağı çekmesi ve teknoloji hisselerindeki zayıf görünüm Wall Street’te satışlara neden oldu. Perşembe günü kapalı olan ABD hisse senedi endeksleri Cuma günü ise erken kapanış yaptı.

Küresel büyümenin yavaşlama sinyalleri verdiği bir ortamda ABD'de artan faiz oranları ve tırmanan ticaret gerilimleri finansal piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Piyasalar FED’den daha doyurucu bir açıklama beklerken FED, ABD ekonomisini baz alarak hareket ediyor. Ancak piyasalar genelindeki endişe ABD ekonomisine dair değil küresel ekonomik büyümeye yönelik.

Avrupa’da İtalya bütçesine yönelik devam eden belirsizliğin etkisinde İtalya-Almanya tahvil spreadinin açılmaya devam etmesi Euro üzerinde baskı oluşturdu. Dolar, yatırımcıların riskli varlıklardan çıkmasına paralel olarak iki haftanın dip seviyesinden toparlanarak haftalık bazda pozitif kapanış kaydetti.

LME bakır G20 zirvesine ilişkin umutlarla $6296’ya kadar yükselse de piyasalar genelindeki riskten kaçış eğilimi ile Cuma günü yatırımcıların kar realizasyonuna yönelmesiyle $6154’e kadar geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarına yükseliş hakimdi. İtalya’da yetkililerin 2019 bütçe açığı hedefini aşağı çekmeye yönelik çalışma yaptıklarını açıklaması risk iştahını arttırdı. Jinping ve Trump’ın bu haftasonu G-20 zirvesinde buluşacak olması ise Trump’ın açıklamalarına kadar risk iştahını destekledi.

ABD’de 3 büyük endeks dün günü %1.46-%2.06 primlerle kapattı. Piyasalardaki pozitif hava dün akşam Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Arjantin'de yapacağı görüşmeye dört gün kala dün Wall Street Journal’a yaptığı açıklamalar ile dağıldı.

Trump, 200 milyar dolar değerindeki Çin ürününde gümrük vergilerini %10'dan %25'e yükseltmeyi düşündüğünü söyledi. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan vergi artışlarının ertelenmesi yolundaki Çin isteğini kabul etmesinin "ihtimal dışı" olduğunu söyledi. Anlaşma ancak Çin, ülkeyi ABD rekabetine açarsa olabilir eğer anlaşmaya varılamazsa 267 milyar dolarlık ithalatı da ekleyeceğim açıklamasında bulundu. 267 milyar dolarlık Çin malları arasında olan dizüstü bilgisayarlar ve Apple Inc imalatı iPhone'lar da bulunuyor.

Çin piyasaları bu sabah küçük eksilerle kapandıktan sonra, Avrupa borsalarında da satışlar izlendi. ABD’de 3 büyük endeks de günü %0.3 civarında kayıplarla başladı.

Dolar endeksi dün %0.16 primli kapandıktan sonra bugün  %0.26  artıda 97.326 seviyesinden işlem görüyor. Euro ise 1.1300 seviyesinin hemen altında seyrediyor.

Dün yatay kapanan LME bakır, G-20 zirvesi öncesinde tırmanan  ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının etkisiyle bugün $6109 ‘a kadar geriledikten sonra %0.6 kayıpla $6135 seviyesinden işlem görüyor.

Piyasada Fed Başkanı  Powell'ın Çarşamba günü yapacağı açıklama ve Perşembe günü yayınlanacak FOMC tutanakları bekleniyor. Makro veri tarafında ise ABD’de açıklanacak GSYİH, kişisel harcamalar ve bekleyen konut satışları ile Çin’de açıklanacak NBS imalat PMI verisi izlenecek.

 

 İndir

2018- 46. Hafta

 • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz haftada uluslararası hisse senedi piyasalarında karışık görünüm hakim oldu. Çin endeksleri Çin’in üst düzey ticaret müzakerecisinin, iki ülke lideri arasındaki görüşmeden önce ABD’yi ziyaret etmeye hazırlandığı haberinden destek buldu. Avrupa endekslerinde siyasi belirsizlikler nedeniyle değer kaybı yaşandı.

ABD endeksleri geçtiğimiz haftaya teknoloji hisleri öncülüğünde sert satışlar ile başladı; petrol fiyatlarına paralel değer yitiren enerji şirketlerindeki kayıplarla satışlar arttı. Demokratların Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra bankacılık sektörüne yönelik düzenlemelerin sıkılaşacağı beklentisi finans hisselerine de satış getirdi. ABD borsaları Cuma günü Trump'ın Çin'den ithal ürünlere bundan sonra ek gümrük vergisi getirmeyeceğini açıklamasının ardından hafif primli kapansa da haftalık bazda ekside yer aldı.

Trump’ın Suudi Arabistan’ı olası üretim kesintisi üzerinden eleştiren tweetini takiben OPEC’in 2019’da petrole olan talebin beklentilerin de üzerinde düşeceğini öngören raporu ile beraber ABD ham petrolü Salı günü %7 kayıpla 3 yıldan uzun sürenin en sert günlük düşüşünü kaydetti.

Çin’de kentsel yatırımlar ve endüstriyel üretim verileri beklentilerin üzerinde yer alması destek tedbirlerinin işe yaradığını gösterirken, perakende satışlar beklentilerin altında kaldı. Piyasaları asıl hayal kırıklığına uğratan ise Ekim ayında Çin kredi büyümesinde izlenen keskin yavaşlama oldu. Ancak Çin’den ekonomiyi destekleyecek önlemler geleceği beklentileriyle Çin piyasalarındaki pozitif hava bozulmadı.

İngiltere'nin bir yıldan uzun süren müzakereler sonucunda AB'den çıkmak için taslak bir metin üzerinde Brüksel ile anlaştığı haberi sterlini 1.30 seviyesinin üzerine taşıdı.

Ancak İngiltere Brexit Bakanı Raab’ın istifa etmesi ve Brexit sürecini desteklediği bilinen milletvekili Rees-Mogg’un, Basbakan May’e desteğini çektiğini belirterek güvenoyu yoklaması çağrısında bulunması parlamentoda kriz yaratarak sterlinde sert satışlara neden oldu.

Fed yetkililerinin global büyümenin yavaşlaması ihtimali hakkında daha fazla konuşmaya başlamaları, faiz artırım sürecinin sonuna yaklaşıldığı düşüncesine yol açarak dolarda satışlara neden oldu.

LME bakır, spot piyasadaki bakır sıkışıklığından, dolardaki gerilemeden ve ABD-Çin görüşmesinin pozitif geçeceği beklentilerinden destek bularak yükseldi. Hafta genelinde $6016-$6278.5 bandında işlem gören bakır, haftayı $6242.5 seviyesinden kapattı.

LME bakır yeni haftaya  hafta sonu ABD – Çin ticaret gerginliğiyle ilgili bir gelişme kaydedilmesi sonrasında kayıplar ile başladı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, tarihte ilk kez,  Pasifik Ekonomik İşbirliği'nin ortak açıklama metni üzerinde anlaşamadı. Hafta sonu yaşanan gerginliğin etkisiyle dün $6190’a kadar gerileyen bakır, zayıf doların desteğiyle toparlanarak günü $6255 seviyesinden kapattı. 30 Kasım’da başlayacak G20 zirvesinde, Çin ve ABD liderleri arasında gerçekleşecek görüşmenin pozitif geçeceğine dair beklentilerden güç bulan bakır bugün $6296 seviyesine kadar yükseldi. Doların yeniden yükselmesi ve petrolde devam eden düşüşün etkisiyle kazançlarını geri veren bakır $6240 seviyesinden işlem görüyor. Direnç olarak $6306 seviyesi izlenebilir. Aşağı yönlü hareketler ise 50 günlük ortalamasının bulunduğu $6170 seviyesi destek olarak çalışacaktır.

Yeni haftada hisse senedi piyasalarında sert satışlar izliyoruz. Çin endeksleri destek beklentileriyle dün pozitif kapanış yapsa da bugün  Asya borsaları yavaşlayan talep endişeleri nedeniyle düşen teknoloji şirketlerinin etkisiyle Wall Street'i izleyerek geriledi. Çin endeksleri %2’nin üzerinde kayıplarla kapanırken Japonya’nın Nikkei endeksi  Nissan hisselerindeki satışların değer kaybetti. Avrupa endekslerinde dün ABD seansı açılışı ile birlikte gelen satışlar bugün de devam ediyor. Fransa CAC40 endeksinde, yolsuzluk suçlamasıyla CEO’su gözaltına alınan Renault, dün %8,43 değer kaybederek günün en çok değer kaybeden şirketi oldu.

ABD tarafında ise Çin ile yaşanan ticari gerginliğin tekrar gündeme gelmesi endeksleri satış baskısı altında bıraktı. Dün günü teknoloji hisseleri öncülüğünde %1.5 - %3 arasında kayıplarla kapatan 3 büyük ABD endeksi bugün de seansa %2 civarında kayıplarla başladı.

FED Başkanlarının, küresel yavaşlama konusunda endişelerini dile getirmesi, piyasalarda faiz artış döngüsünün son döneminde olunduğu düşüncesini oluşturdu. Geçen hafta %0.5 kayıpla Eylül ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydeden dolar endeksi dün günü %0.28 kayıpla kapattı. Dolar ayrıca ABD konut inşaat güveni verisiyle baskı altında kaldı. ABD konut inşaat güveni Kasım ayında 4.5 yıldan uzun sürenin en büyük aylık düşüşünü kaydederek artan borçlanma maliyetlerinin gayrimenkul sektörünü daralttığını ortaya koydu. Dolar endeksi politik endişelerin baskısında kalan, euro ve sterlinde izlenen satışların etkisiyle bugün %0.3 primle 96.5 seviyesinden işlem görüyor.

 İndir

2018- 45. Hafta

 • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde ABD kongre seçimleri ve FED toplantısı vardı.  Salı günü gerçekleşen seçimlerde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu alırken, Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğunu korudu.

Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu almalarıyla birlikte yasama organında meydana gelebilecek tıkanıklık, dolarda satışlara neden oldu. Ancak FED toplantısı sonrası elde ettiği sert kazanımlarla dolar endeksi haftayı primli kapattı.

FED Perşembe günü sonlanan toplantısında piyasa beklentisi doğrultusunda faiz değişikliğine gitmedi ve faizleri %2,00 - %2,25 bandında bıraktı. Kararın oy birliği ile alındığı toplantıda istihdam koşullarının güçlü olduğuna ve kademeli faiz artırımı politikasının devam edeceğine de vurgu yapıldı.

Asya borsaları FED’in faiz artırımı beklentisinin yansı sıra Cuma günü Çin'den gelen zayıf üretici fiyatları verisi ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Çin öncülüğünde kayıplarla kapandı.

Sert regülasyonların bölünmüş bir kongreden geçme ihtimalinin düşmesiyle ABD’de 3 büyük endeks ise haftayı primli kapattı. Nasdaq’da kazanımlar Apple’ın Iphone üretimini arttırmayacağına ilişkin raporun etkisiyle haftalık bazda %0.68’de sınırlı kalsa da, S&P 500 %2.13 ve Dow Jones %2.84 primlerle kapandı.

Diğer taraftan ABD Başkanları gümrük vergilerini Kongre'nin onayı olmadan değiştirebildikleri için Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı kaynaklı endişeler canlılığını koruyor.

Trump’ın tweetinin ardından Çin-ABD geriliminin azalacağına dair umutlar ile 2 Kasım’da $6.315’e kadar yükselen LME bakır, geçtiğimiz haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Seçimlerin beklendiği gibi olmasının ardından değer kaybeden dolardan destek alarak $6.200 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışsa da FED toplantısı sonrası, doların yeniden yükselişe geçmesi bakırı zayıflattı. LME bakır güçlü doların ve Çin’in bakır talebinin azaldığına dair işaretlerin etkisiyle $6.034’e kadar geriledi, haftayı %4’ün üzerinde kayıpla kapattı.

Uluslararası hisse senedi piyasaları yeni haftaya karmaşık bir görünümle başladı. Çin endeksleri, hafta sonu hükümetin özel sektörü destekleyici bir dizi önlem almasının ardından pozitif başladı.  Avrupa endekslerinde dün siyasi belirsizlikler nedeniyle değer kaybı yaşanırken, bugün İngiltere Başbakanı May’in Brexit anlaşmasının bu hafta hala mümkün olduğuna dair açıklamalarının ardından Avrupa piyasaları bugün primli seyrediyor. ABD endekslerinde ise dün teknoloji hisleri öncülüğünde sert satışlar izlendi. Apple hisseleri, ana tedarikçisi Face-ID Tech.’in gelir ve kar tahminlerini azaltmasının ardından geriledi. Dow Jones %2.32, S&P 500 %1.97 ve Nasdaq %2.78 kayıpla günü kapattı.

Avrupa’da Brexit’de anlaşmanın gerçekleşmemesi ve İtalyan bütçe krizi nedeniyle dün euro dolar karşısında  %1 ve sterlin ise %0.98 değer kaybetti. Dolar endeksi Euro Bölgesindeki politik riskler ve FED’in önümüzdeki ay faiz artıracağı beklentilerinden destekle 16 ayın zirvesine yükseldi ve günü %0.66 primle kapattı. Ancak bugün İngiltere Başbakanı May’in açıklamalarının ardından euro %0.40 (1.1270) ve sterlin %0.93 (1.2970) primle işlem görmeye devam ediyor.

LME bakır, global ekonomideki belirsizlik ve Çin-ABD görüşmesi öncesinde yatırımcıların beklemede kalmayı seçmesiyle dün $50lık dar bantta işlem gördükten sonra $6042 seviyesinden yatay kapanış yaptı. Bugün ise $6016-$6181 bandında dalgalanan bakır, Avrupa seansındaki pozitif havanın etkisiyle %1 primle $6105 seviyesinden işlem görüyor.

Çin ve ABD liderleri bu ayın sonunda Arjantin’de gerçekleşecek G-20 zirvesinde gerçekleştireceği görüşme, iki ülke arasındaki ticari gerilimin seyri açısından oldukça önem arz ediyor.

Petrol fiyatları Suudi Arabistan'ın Aralık ayında müşterilerine satacağı petrolü azaltacağını açıklamasının ardından yükselse de Trump'ın OPEC'e arz kısıntısına gitmemesi için baskı yapmasının ardından geriledi. Ham petrol %1.37 kayıpla $69.16’dan işlem görüyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde Çin’de açıklanacak endüstriyel üretim ve perakende satışlar verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri ile Euro Bölgesinde açıklanacak öncü GDP verisi izlenecek.

 İndir

2018- 44. Hafta

 • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Global piyasalarda geçtiğimiz hafta gördüğümüz risk iştahının toparlanmasının arkasında; güçlü gelen şirket bilançoları, aşırı satım seviyelerine ulaşan ve kritik desteklere gerileyen endekslere gelen alımlar, ticaret savaşlarına yönelik gerginliğin azalması ve tahvil faizlerinde artışın yavaşlaması gibi faktörler vardı.

ABD ekonomisinin diğer gelişmiş ekonomilerden daha iyi performans göstereceği ve FED'in faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri doları destekledi. Ancak BOE’nin faiz oranlarını sabit tutması ve faizlerin biraz daha hızlı artabileceğine işaret etmesinin ardından sterlindeki yükselişin etkisiyle dolar endeksi kazançlarını büyük ölçüde geri verdi.

Makro veri tarafında Çin imalat PMI’ı Ekim ayında 50.8’den 50.2’ye geriledi. ABD'de tüketici güven endeksi 18 yılın zirvesine çıktı ve Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam 250K ile beklentilerin oldukça üzerinde artarken, ortalama ücretler 9 buçuk yılın en büyük yıllık kazanımını kaydetti. Euro bölgesinde ise ekonomik büyümenin 3.çeyrekte beklentilerin altında kaldığı izlendi.

Perşembe günü ABD Başkanı Trump Twitter üzerinden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ticaret ve Kuzey Kore üzerine telefonda uzun ve iyi bir görüşme yaptıklarını duyurdu. Trump'ın, bu ay içinde Arjantin'de yapılacak G-20 ülkeleri zirvesinde Xi Jinping ile bir ticaret anlaşmasına varmak istediği belirtildi.

Wall Street’de 3 büyük endeks Trump ve Jinping'in  görüşmesi haberlerinin ardından artan risk iştahı ile birlikte primli kapandı.

Gümrük vergisi uygulamalarının Çin imalat PMI verisine yansıyarak talebe dair endişeleri arttırması ve güçlü doların baskısıyla LME bakır Perşembe günü $5975’e kadar geriledi. Ancak Trump’ın tweetinin ardından Çin-ABD geriliminin azalacağına dair umutlarla yön değiştiren bakır, Perşembe gününü $6139 seviyesinden kapattı. Artan risk iştahı ile birlikte LME bakır Cuma günü $6315 seviyesine kadar yükseldi ve haftayı $6305 seviyesinden %2 primle kapattı.

OPEC üretiminin 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşması petrol fiyatlarında sert düşüşe neden oldu.

Hisse senedi piyasaları FED toplantısı ve ABD seçimlerinin etkisiyle haftaya sakin bir başlangıç yaparken, Cuma günü $6315 seviyesine yükselen LME bakır kar satışları ile haftanın ilk iki işlem gününde geriledi.

ABD'de dün gerçekleşen seçimlerde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu Cumhuriyetçilerden alırken, Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğunu korudu. Analistler Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu almalarıyla birlikte yasama organında meydana gelebilecek tıkanıklığın dolar üzerinde baskı yaratabileceğini belirtiyor. Diğer taraftan ABD Başkanları gümrük vergilerini Kongre'nin onayı olmadan değiştirebildikleri için Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı kaynaklı endişeler canlılığını koruyor.

ABD endeksleri dün ara seçim sonuçlarını beklerken düşük işlem hacimleri ile pozitif kapanış gerçekleştirdi. Wall Street’deki yükselişe teknoloji hisseleri öncülük etti.

Asya borsaları ABD ara seçim sonuçlarının öngörüldüğü gibi gerçekleşmesiyle erken saatlerde yükseliş kaydetse de temel göstergelerde değişiklik olmadığı gerçeğinin etkisiyle bu sabah küçük kayıplar ile kapandı.

Seçim sonuçlarının Trump’ın gücünü zayıflatacağı beklentisi ve zayıflayan doların etkisiyle bakır, bu sabah %0.35 primle $6165 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi %0.26 kayıpla 96.063 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise dolar karşısında 1.1435 seviyesinde yatay seyrediyor.

Makro veri tarafında haftanın geri kalanında Çin’de açıklanacak ticaret ve enflasyon verileri izlenecek.

Yarın sonlanacak FED toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmezken, Aralık ayı faiz artış ihtimali %75 olarak fiyatlanıyor.

 İndir

2018- 43. Hafta

 • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasalarında yaşanan riskten kaçış eğilimi ile riskli varlıklar genelinde satışlar izledik. ABD bilanço dönemine ilişkin endişeler, ticaret gerilimleri, Suudi Arabistan'ın diplomatik izolasyonu, İtalya bütçesi ve Brexit görüşmelerine ilişkin endişeler risk iştahını sınırlayan unsurlar oldu.

Wall Street, yüksek hisse senetleri değerlemeleri, ABD'de daha hızlı faiz artışları ve dünya büyümesine zarar veren Çin-ABD ticaret savaşının devam etmesi konusunda giderek daha endişeli hale geldi. Çarşamba günü Wall Street 2011'den bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti.

ABD tarafında 3. çeyrek büyüme verisi %3.3 beklentisinin üzerinde %3.5 seviyesinde açıklandı. Fakat çekirdek PCE ve GDP fiyat endeksinin beklenti altında açıklanmasıyla birlikte dolar endeksi Cuma gününü %0.33 kayıpla kapattı. Dolar endeksi haftalık bazda ise euro ve sterlindeki sert gerilemeden destekle primli kapanış yaptı.

İngiltere Başbakanı May’in kabinesi Brexit konusunda görüş ayrılığına düştü, sterlin değer kaybetti. Avrupa’da büyümeye dair yavaşlama emareleri ve İtalya bütçesine dair anlaşmazlıklar Euro’nun zayıf kalmasında etkili oldu. ECB Perşembe günü sonlanan toplantısında faizleri sabit tuttu ve para politikası yaklaşımında değişiklik yapmadı. ECB Başkanı Draghi'nin gelecek yıl yaz aylarından itibaren para politikasının sıkılaştırmanın mümkün olduğuna piyasaları ikna edememesinin ardından euro Cuma günü 1.1332’ye geriledi.

LME bakır geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Çin endekslerinde izlenen %4’e varan yükselişlerin etkisiyle $6331.5’e kadar yükselse de ABD endekslerindeki satışlarla birlikte kazançlarını geri vererek hafta genelinde zayıf seyrini sürdürdü. Cuma günü $6100 seviyesine kadar gerileyen bakır, haftayı %0.64 kayıpla $6182 seviyesinden kapattı.

PBOC’nin özel sektöre kredi desteği sağlamak için piyasaya yuan sürülmesini planladığı ve adımların bununla da sınırlı kalmayacağı haberlerinden destekle Çin endeksleri haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdi.

Piyasalar yeni haftaya yine moralsiz başladı. Trump hükümetinin Çin ile görüşmelerin iyi gitmemesi durumunda ek gümrük vergisi getirmeyi düşündüğü açıklamasının ardından ABD hisse senedi endeksleri dün geriledi. Wall Street 2010’dan bu yana en kötü aylık kaybı yaşarken, gelir artışlarının zirveye yükseldiği yönündeki spekülasyonlar, artan faiz oranları ile birlikte global hisse senedi endekslerinin toplam 8 trilyon USD değer kaybetmesine sebep oldu.

Almanya şansölyesi Merkel, yaklaşık 20 yılın ardından partideki başkanlığını bırakacağını açıklarken, bu durum Merkel’in tekrar aday olmayacağı şeklinde yorumlandı. Haberin ardından dün %0.26 değer kaybeden euro, bugün 1.1341’e kadar geriledikten sonra 1.1360’dan işlem görmeye devam ediyor.

Çin-ABD ticaret geriliminin daha da artacağı endişeleriyle dün günü %0.89 kayıpla kapatan bakır, LME bakır stoklarındaki gerilemeden destekle bu sabah $6100 seviyesi üzerinde tutunsa da Çin-ABD geriliminin yarattığı endişeyle ring sonrasında gelen satışlarla $6030 seviyesine kadar geriledi, %1.5 kayıpla $6236 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Çin’deki piyasa düzenleyici kurumun hisse senedi piyasalarını destekleyici yeni adımlarının etkisiyle Şanghay bileşik endeksi bu sabah %1 primle kapansa da Hang Seng ticaret savaşı endişeleri ile %0.9 kayıpla kapandı.

Bu hafta bilanço açıklayacak şirketler arasında Facebook, Komatsu, Ping An Insurance, PetroChina, Macquarie, Apple, Alibaba, China Telecom, Fanuc, GE, Airbus, Credit Suisse, Exxon Mobil, Shell ve BP bulunuyor.

Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi bu haftanın en önemli verisi olarak dikkat çekerken anketler 190K artış olabileceğini gösteriyor. İşsizlik oranının ise 48 yılın en düşük seviyesi olan %3.7’de sabit kalması bekleniyor.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45
TCMB Kurları (15.01.2019) USD: 5,5203 - EUR: 6,3324 - GBP: 7,1021 Fixing Kurları (15.01.2019) USD: 5,463 - EUR: 6,2677 - GBP: 7,0385 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1473 - GBP / USD: 1,2884