Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45
2018- 45. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde ABD kongre seçimleri ve FED toplantısı vardı.  Salı günü gerçekleşen seçimlerde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu alırken, Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğunu korudu.

Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu almalarıyla birlikte yasama organında meydana gelebilecek tıkanıklık, dolarda satışlara neden oldu. Ancak FED toplantısı sonrası elde ettiği sert kazanımlarla dolar endeksi haftayı primli kapattı.

FED Perşembe günü sonlanan toplantısında piyasa beklentisi doğrultusunda faiz değişikliğine gitmedi ve faizleri %2,00 - %2,25 bandında bıraktı. Kararın oy birliği ile alındığı toplantıda istihdam koşullarının güçlü olduğuna ve kademeli faiz artırımı politikasının devam edeceğine de vurgu yapıldı.

Asya borsaları FED’in faiz artırımı beklentisinin yansı sıra Cuma günü Çin'den gelen zayıf üretici fiyatları verisi ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Çin öncülüğünde kayıplarla kapandı.

Sert regülasyonların bölünmüş bir kongreden geçme ihtimalinin düşmesiyle ABD’de 3 büyük endeks ise haftayı primli kapattı. Nasdaq’da kazanımlar Apple’ın Iphone üretimini arttırmayacağına ilişkin raporun etkisiyle haftalık bazda %0.68’de sınırlı kalsa da, S&P 500 %2.13 ve Dow Jones %2.84 primlerle kapandı.

Diğer taraftan ABD Başkanları gümrük vergilerini Kongre'nin onayı olmadan değiştirebildikleri için Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı kaynaklı endişeler canlılığını koruyor.

Trump’ın tweetinin ardından Çin-ABD geriliminin azalacağına dair umutlar ile 2 Kasım’da $6.315’e kadar yükselen LME bakır, geçtiğimiz haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Seçimlerin beklendiği gibi olmasının ardından değer kaybeden dolardan destek alarak $6.200 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışsa da FED toplantısı sonrası, doların yeniden yükselişe geçmesi bakırı zayıflattı. LME bakır güçlü doların ve Çin’in bakır talebinin azaldığına dair işaretlerin etkisiyle $6.034’e kadar geriledi, haftayı %4’ün üzerinde kayıpla kapattı.

Uluslararası hisse senedi piyasaları yeni haftaya karmaşık bir görünümle başladı. Çin endeksleri, hafta sonu hükümetin özel sektörü destekleyici bir dizi önlem almasının ardından pozitif başladı.  Avrupa endekslerinde dün siyasi belirsizlikler nedeniyle değer kaybı yaşanırken, bugün İngiltere Başbakanı May’in Brexit anlaşmasının bu hafta hala mümkün olduğuna dair açıklamalarının ardından Avrupa piyasaları bugün primli seyrediyor. ABD endekslerinde ise dün teknoloji hisleri öncülüğünde sert satışlar izlendi. Apple hisseleri, ana tedarikçisi Face-ID Tech.’in gelir ve kar tahminlerini azaltmasının ardından geriledi. Dow Jones %2.32, S&P 500 %1.97 ve Nasdaq %2.78 kayıpla günü kapattı.

Avrupa’da Brexit’de anlaşmanın gerçekleşmemesi ve İtalyan bütçe krizi nedeniyle dün euro dolar karşısında  %1 ve sterlin ise %0.98 değer kaybetti. Dolar endeksi Euro Bölgesindeki politik riskler ve FED’in önümüzdeki ay faiz artıracağı beklentilerinden destekle 16 ayın zirvesine yükseldi ve günü %0.66 primle kapattı. Ancak bugün İngiltere Başbakanı May’in açıklamalarının ardından euro %0.40 (1.1270) ve sterlin %0.93 (1.2970) primle işlem görmeye devam ediyor.

LME bakır, global ekonomideki belirsizlik ve Çin-ABD görüşmesi öncesinde yatırımcıların beklemede kalmayı seçmesiyle dün $50lık dar bantta işlem gördükten sonra $6042 seviyesinden yatay kapanış yaptı. Bugün ise $6016-$6181 bandında dalgalanan bakır, Avrupa seansındaki pozitif havanın etkisiyle %1 primle $6105 seviyesinden işlem görüyor.

Çin ve ABD liderleri bu ayın sonunda Arjantin’de gerçekleşecek G-20 zirvesinde gerçekleştireceği görüşme, iki ülke arasındaki ticari gerilimin seyri açısından oldukça önem arz ediyor.

Petrol fiyatları Suudi Arabistan'ın Aralık ayında müşterilerine satacağı petrolü azaltacağını açıklamasının ardından yükselse de Trump'ın OPEC'e arz kısıntısına gitmemesi için baskı yapmasının ardından geriledi. Ham petrol %1.37 kayıpla $69.16’dan işlem görüyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde Çin’de açıklanacak endüstriyel üretim ve perakende satışlar verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri ile Euro Bölgesinde açıklanacak öncü GDP verisi izlenecek.

 İndir

2018- 44. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Global piyasalarda geçtiğimiz hafta gördüğümüz risk iştahının toparlanmasının arkasında; güçlü gelen şirket bilançoları, aşırı satım seviyelerine ulaşan ve kritik desteklere gerileyen endekslere gelen alımlar, ticaret savaşlarına yönelik gerginliğin azalması ve tahvil faizlerinde artışın yavaşlaması gibi faktörler vardı.

ABD ekonomisinin diğer gelişmiş ekonomilerden daha iyi performans göstereceği ve FED'in faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri doları destekledi. Ancak BOE’nin faiz oranlarını sabit tutması ve faizlerin biraz daha hızlı artabileceğine işaret etmesinin ardından sterlindeki yükselişin etkisiyle dolar endeksi kazançlarını büyük ölçüde geri verdi.

Makro veri tarafında Çin imalat PMI’ı Ekim ayında 50.8’den 50.2’ye geriledi. ABD'de tüketici güven endeksi 18 yılın zirvesine çıktı ve Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam 250K ile beklentilerin oldukça üzerinde artarken, ortalama ücretler 9 buçuk yılın en büyük yıllık kazanımını kaydetti. Euro bölgesinde ise ekonomik büyümenin 3.çeyrekte beklentilerin altında kaldığı izlendi.

Perşembe günü ABD Başkanı Trump Twitter üzerinden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ticaret ve Kuzey Kore üzerine telefonda uzun ve iyi bir görüşme yaptıklarını duyurdu. Trump'ın, bu ay içinde Arjantin'de yapılacak G-20 ülkeleri zirvesinde Xi Jinping ile bir ticaret anlaşmasına varmak istediği belirtildi.

Wall Street’de 3 büyük endeks Trump ve Jinping'in  görüşmesi haberlerinin ardından artan risk iştahı ile birlikte primli kapandı.

Gümrük vergisi uygulamalarının Çin imalat PMI verisine yansıyarak talebe dair endişeleri arttırması ve güçlü doların baskısıyla LME bakır Perşembe günü $5975’e kadar geriledi. Ancak Trump’ın tweetinin ardından Çin-ABD geriliminin azalacağına dair umutlarla yön değiştiren bakır, Perşembe gününü $6139 seviyesinden kapattı. Artan risk iştahı ile birlikte LME bakır Cuma günü $6315 seviyesine kadar yükseldi ve haftayı $6305 seviyesinden %2 primle kapattı.

OPEC üretiminin 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşması petrol fiyatlarında sert düşüşe neden oldu.

Hisse senedi piyasaları FED toplantısı ve ABD seçimlerinin etkisiyle haftaya sakin bir başlangıç yaparken, Cuma günü $6315 seviyesine yükselen LME bakır kar satışları ile haftanın ilk iki işlem gününde geriledi.

ABD'de dün gerçekleşen seçimlerde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu Cumhuriyetçilerden alırken, Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğunu korudu. Analistler Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu almalarıyla birlikte yasama organında meydana gelebilecek tıkanıklığın dolar üzerinde baskı yaratabileceğini belirtiyor. Diğer taraftan ABD Başkanları gümrük vergilerini Kongre'nin onayı olmadan değiştirebildikleri için Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı kaynaklı endişeler canlılığını koruyor.

ABD endeksleri dün ara seçim sonuçlarını beklerken düşük işlem hacimleri ile pozitif kapanış gerçekleştirdi. Wall Street’deki yükselişe teknoloji hisseleri öncülük etti.

Asya borsaları ABD ara seçim sonuçlarının öngörüldüğü gibi gerçekleşmesiyle erken saatlerde yükseliş kaydetse de temel göstergelerde değişiklik olmadığı gerçeğinin etkisiyle bu sabah küçük kayıplar ile kapandı.

Seçim sonuçlarının Trump’ın gücünü zayıflatacağı beklentisi ve zayıflayan doların etkisiyle bakır, bu sabah %0.35 primle $6165 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi %0.26 kayıpla 96.063 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise dolar karşısında 1.1435 seviyesinde yatay seyrediyor.

Makro veri tarafında haftanın geri kalanında Çin’de açıklanacak ticaret ve enflasyon verileri izlenecek.

Yarın sonlanacak FED toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmezken, Aralık ayı faiz artış ihtimali %75 olarak fiyatlanıyor.

 İndir

2018- 43. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasalarında yaşanan riskten kaçış eğilimi ile riskli varlıklar genelinde satışlar izledik. ABD bilanço dönemine ilişkin endişeler, ticaret gerilimleri, Suudi Arabistan'ın diplomatik izolasyonu, İtalya bütçesi ve Brexit görüşmelerine ilişkin endişeler risk iştahını sınırlayan unsurlar oldu.

Wall Street, yüksek hisse senetleri değerlemeleri, ABD'de daha hızlı faiz artışları ve dünya büyümesine zarar veren Çin-ABD ticaret savaşının devam etmesi konusunda giderek daha endişeli hale geldi. Çarşamba günü Wall Street 2011'den bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti.

ABD tarafında 3. çeyrek büyüme verisi %3.3 beklentisinin üzerinde %3.5 seviyesinde açıklandı. Fakat çekirdek PCE ve GDP fiyat endeksinin beklenti altında açıklanmasıyla birlikte dolar endeksi Cuma gününü %0.33 kayıpla kapattı. Dolar endeksi haftalık bazda ise euro ve sterlindeki sert gerilemeden destekle primli kapanış yaptı.

İngiltere Başbakanı May’in kabinesi Brexit konusunda görüş ayrılığına düştü, sterlin değer kaybetti. Avrupa’da büyümeye dair yavaşlama emareleri ve İtalya bütçesine dair anlaşmazlıklar Euro’nun zayıf kalmasında etkili oldu. ECB Perşembe günü sonlanan toplantısında faizleri sabit tuttu ve para politikası yaklaşımında değişiklik yapmadı. ECB Başkanı Draghi'nin gelecek yıl yaz aylarından itibaren para politikasının sıkılaştırmanın mümkün olduğuna piyasaları ikna edememesinin ardından euro Cuma günü 1.1332’ye geriledi.

LME bakır geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Çin endekslerinde izlenen %4’e varan yükselişlerin etkisiyle $6331.5’e kadar yükselse de ABD endekslerindeki satışlarla birlikte kazançlarını geri vererek hafta genelinde zayıf seyrini sürdürdü. Cuma günü $6100 seviyesine kadar gerileyen bakır, haftayı %0.64 kayıpla $6182 seviyesinden kapattı.

PBOC’nin özel sektöre kredi desteği sağlamak için piyasaya yuan sürülmesini planladığı ve adımların bununla da sınırlı kalmayacağı haberlerinden destekle Çin endeksleri haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdi.

Piyasalar yeni haftaya yine moralsiz başladı. Trump hükümetinin Çin ile görüşmelerin iyi gitmemesi durumunda ek gümrük vergisi getirmeyi düşündüğü açıklamasının ardından ABD hisse senedi endeksleri dün geriledi. Wall Street 2010’dan bu yana en kötü aylık kaybı yaşarken, gelir artışlarının zirveye yükseldiği yönündeki spekülasyonlar, artan faiz oranları ile birlikte global hisse senedi endekslerinin toplam 8 trilyon USD değer kaybetmesine sebep oldu.

Almanya şansölyesi Merkel, yaklaşık 20 yılın ardından partideki başkanlığını bırakacağını açıklarken, bu durum Merkel’in tekrar aday olmayacağı şeklinde yorumlandı. Haberin ardından dün %0.26 değer kaybeden euro, bugün 1.1341’e kadar geriledikten sonra 1.1360’dan işlem görmeye devam ediyor.

Çin-ABD ticaret geriliminin daha da artacağı endişeleriyle dün günü %0.89 kayıpla kapatan bakır, LME bakır stoklarındaki gerilemeden destekle bu sabah $6100 seviyesi üzerinde tutunsa da Çin-ABD geriliminin yarattığı endişeyle ring sonrasında gelen satışlarla $6030 seviyesine kadar geriledi, %1.5 kayıpla $6236 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Çin’deki piyasa düzenleyici kurumun hisse senedi piyasalarını destekleyici yeni adımlarının etkisiyle Şanghay bileşik endeksi bu sabah %1 primle kapansa da Hang Seng ticaret savaşı endişeleri ile %0.9 kayıpla kapandı.

Bu hafta bilanço açıklayacak şirketler arasında Facebook, Komatsu, Ping An Insurance, PetroChina, Macquarie, Apple, Alibaba, China Telecom, Fanuc, GE, Airbus, Credit Suisse, Exxon Mobil, Shell ve BP bulunuyor.

Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi bu haftanın en önemli verisi olarak dikkat çekerken anketler 190K artış olabileceğini gösteriyor. İşsizlik oranının ise 48 yılın en düşük seviyesi olan %3.7’de sabit kalması bekleniyor.

 İndir

2018- 42. Hafta

 DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde FOMC tutanakları ve Çin büyüme verisi vardı. Suudi Arabistan ve Batı arasında artan gerilimler jeopolitik endişeleri arttırarak risk iştahını baskıladı.

Çin fabrika çıkış enflasyonundaki artışın etkisiyle hafta başında sert değer kaybeden Çin piyasaları  PBOC açıklamalarının ardından Cuma günü bir miktar toparlandı. Çin ekonomisi ticaret savaşıyla mücadele etmek için yapılanların ekonomiyi baskılamasıyla 3. çeyrekte % 6.5 ile 2009'daki küresel finansal krizden bu yana en zayıf büyümesini kaydetti. Çin ekonomisi 2. çeyrekte % 6.7 büyürken, 3.çeyrek için piyasa beklentisi % 6.6 yönündeydi. Veri açıklandıktan sonra gerileyen Çin hisseleri, yatırımcıların likidite sorunlarıyla karşılaşan firmalar ve özel sermaye şirketleri için destek sözü veren üst düzey düzenleyicilerin açıklamalarını özümsemesiyle yükseldi.  PBOC başkanı Yi Gang, hisse senedi değerlemelerinin ekonomik temellerle uyumlu olmadığını söyledi.

ABD’de perakende satışlar verisi beklentilerin altında kalırken, sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artış kaydetti.  Wall Street beklentileri aşan bilanço açıklamalarından destek buldu. Eylül ayı FOMC tutanakları politika yapıcılarının, faiz oranlarını daha da arttırmak gerektiği konusunda büyük ölçüde hemfikir olduklarını gösterdi. Trump’ın FED’i faiz artışı konusunda eleştirmesine rağmen, FOMC üyesi her politika yapıcı Eylül ayı faiz artırımına destek verdi

İtalya bütçesine dair olumsuz açıklamalar ve Almanya-İtalya tahvil getiri farkının 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmasıyla euro geriledi.

Son dönemdeki volatil seyri, geride bıraktığımız haftada da devam eden LME bakır, hafta genelinde $6122-$6342 bandında işlem gördü. Çin büyümesindeki hız kesmenin, bakır talebini azaltacağı endişeleri ile haftayı %1 kayıpla $6222 seviyesinden kapattı.

LME bakır yeni haftaya Çin endeksleri öncülüğünde pozitif başlangıç yaptı. Şanghay bileşik endeksi Çin yönetiminin ekonomiyi ve şirketleri destekleyeceğini açıklamasının ardından Cuma günü başlayan kazanımlarını artırarak dün %4'ün üzerinde yükseldi. $6276 direncini kırarak $6332 seviyesine kadar yükselen bakır, ABD endekslerinin Asya seansındaki pozitif havayı devam ettirememesiyle, azalan risk iştahı ile birlikte kazançlarını geri vererek $6228 seviyesinden yatay kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomide henüz iyileşme görülmemesine rağmen Çin yönetimin ekonomiyi destekleyeceği umutları ile Çin endeksleri son 2 seansta yükseliş kaydetmişti. Yatırımcıların endişelerinin yeniden su yüzüne çıkmasıyla Çin endeksleri bugün senası %3’ün üzerinde kayıplarla kapattı.

ABD bilanço dönemine ilişkin endişeler, Suudi Arabistan'ın diplomatik izolasyonu, İtalya'nın bütçesi ve Brexit görüşmelerine ilişkin endişelerden kaynaklanan negatif etmenler risk iştahını sınırlıyor. Dün Dow Jones ve S&P 500 endeksleri bankacılık hisselerindeki sert düşüşün etkisiyle günü ekside kapatırken Nasdaq teknoloji hisselerinden destekle pozitif kapanış yapmıştı. Wall Street bugün ise seansa sert satışlarla başladı. Riskten kaçış eğiliminin artmasına 3M ve Caterpillar'ın finansallarının yatırımcılarda hayal kırıklığına neden olması ve Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine yaklaşımının jeopolitik gerilimi arttırması neden oldu. 3 büyük endeks %2’nin üzerinde kayıpla işlem görmeye devam ediyor. S&P 500 endeksi düşüşünü beşinci güne taşıdı ve Temmuz 2011'den bu yana en uzun günlük düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Hem Brexit hem de İtalya’da yaşanan bütçe çıkmazının yarattığı tedirginlikle dün günü dolar karşısında %0.4 kayıpla kapatan euro bugün 1.1460 seviyesinde yatay seyrediyor.

LME bakır, piyasalar genelinde artan riskten kaçış eğiliminin etkisiyle bugün $6148 ile $6145 desteğine kadar geriledi. %1 kayıpla $6165 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında Euro Bölgesinde imalat PMI verileri ve ECB toplantısı, ABD tarafında ise imalat PMI GSYIH, dayanıklı mal siparişleri verileri izlenecek.İndir

2018- 41. Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada global ekonomik büyümeye dair endişelerin IMF tarafından dile getirilmesi ve borsa değerlemelerinin çok yüksek olduğu yönündeki yorumlar hisse senedi piyasalarına sert satışlar getirdi. Kasım ayında ABD’de yapılacak ara seçimler öncesinde, faizlerdeki yükselişin riskli varlıklar üzerinde yarattığı baskının da etkisiyle, ABD’de 3.çeyrek bilanço açıklamaları öncesinde yatırımcıların risk azaltmak istemesi satışları hızlandırdı.

Piyasalar geçtiğimiz haftaya PBOC'den gelen zorunlu karşılık oranlarının (RRR) 100 baz puan düşürüldüğü haberi ile başladı. Çin piyasaları bir haftalık uzun tatilin ardından PBOC’nin ABD ile ticaret savaşının etkilerini azaltmak adına attığı adıma rağmen seansa sert satışlarla başladı. Satışlar riskten kaçış eğilimi ile hafta genelinde de devam etti.

LME Week nedeniyle, bakırda hafta başında işlem hacimleri çok düşüktü, hafta sonuna doğru artan hacimlere yüksek volatilite eşlik etti. Hafta genelinde $6.091-$6.335 geniş bandında işlem gören bakır, arzın sıkılaşacağı haberlerinden destek buldu. Bakır, Asya’daki satışların etkisiyle Perşembe günü $6.092 seviyesine gerilese de Cuma günü Çin’in Eylül ayı bakır ithalatındaki artıştan destekle toparlanarak haftayı $6.289 seviyesinden kapattı.

IMF’nin %3.9 olan küresel ekonomik büyüme hedefini ticaret savaşı ve gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanan riskleri göstererek %3.8’e revize etmesi piyasalarda belirsizliğe yol açtı. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri Salı günü % 3.261 ile yedi buçuk yılın zirvesini gördükten sonra geri geldi. Dolar endeksi   ABD ekonomisinin güçlü seyri ve Fed'in gelecek yıllara dair faiz artırım görünümü gibi nedenlerden  destekle 96.155 ile 20 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ancak Trump’ın açıklamalarının ardından tahvil getirileri ve dolar geriledi. Trump, ABD'de ekonomik büyümenin güçlendiğini enflasyonun ise asgari seviyelerde bulunduğunu belirterek Fed'in faiz artırmada hızlı davrandığını ifade etti.

Euro, İtalya’da bütçe görüşmelerinin olumlu beklentiler ile izlenmesinden destekle 1.1610’u test etse de tutunamadı.

IMF Başkanı Lagarde’ın borsa değerlemelerinin "son derece yüksek" olduğunu söylemesi hisse senedi piyasalarına sert satışlar getirdi. Trump’ın Fed’in faiz artışı konusunda çıldırdığını düşünüyorum açıklaması da satışları hızlandırdı. ABD endeksleri Çarşamba günü 8 ayın en kötü performansını kaydetti, işlem hacimleri son bir ayın ortalamalarının %20 ile %60 üzerinde seyretti. Wall Street’in ardından Perşembe sabahı Çin endekslerinde de sert satışlar izlendi.

Global ticaretteki tansiyonun, talep görünümünü karartmasıyla LME bakır $6.300 seviyesi üzerinde tutunamıyor. Bakır Çin-ABD arasındaki ticaret savaşının yarattığı baskısıyla dün günü %0.78 kayıpla, $6.240 seviyesinden kapattı. $6.245 seviyesinden yatay işlem görmeye devam ediyor. $6.375 direncini kıramayan bakırın $6.145-$6.375 bandında kalması beklenebilir. $6.145 seviyesinin kırılması halinde $5.773’e doğru gerileme olası görünürken, 50 günlük hareketli ortalamanın yer aldığı $6.097 seviyesi destek olarak ön plana çıkıyor.

Dün ABD’de %0.6 artış beklentisinin altında kalarak, %0.1 büyüme gösteren perakende satışlar verisi dolar endeksi üzerinde baskıya neden oldu. Dolar endeksi dün günü %0.17 kayıpla kapatmıştı.

İrlanda dışişleri bakanının yorumlarının ardından değer kazanan sterlin, dolar karşısında %0.5 primle işlem görüyor. Dolar endeksi dünkü kayıplarını genişleterek %0.27 kayıpla 27 Eylül’den bu yana en düşük seviyeden işlem görüyor. Euro ise dolar karşısında 1.1610 seviyesinde yer alıyor. Yukarı yön için 100 günlük ortalaması 1.1627’nin üzerinde kapanış yapması önemli.

ABD endeksleri dün özellikle son bir saatte gelen satışlarla geçen hafta test ettiği desteklerin altında kaldı. 3 büyük endeks günü %0.35-%0.87 kayıplarla kapattı. Trump kaybolan gazeteci konusunda S.Arabistan’ın suçlu olması durumunda sert yaptırım kararı alabileceğini açıkladı. S.Arabistan tarafından gelen aynı sertlikle cevap veririz açıklaması jeopolitik endişeleri arttırdı. Wall Street bilanço sezonuna dair iyimserlikle bugün seansa %0.8 civarında primli başlangıç yaptı. 

Çin’de fabrika çıkışı enflasyonundaki artış ve Suudi Arabistan ve Batı arasında artan gerilimlerle Çin piyasaları bu sabah ekside kapandı.

Hafta genelinde ABD bilanço sezonun yanı sıra, makro veri tarafında ABD’de açıklanacak konut verileri ile Çin’de açıklanacak endüstriyel üretim, perakende satışlar ve GDP verileri izlenecek.İndir

2018- 40. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz hafta tahvil faizlerindeki sıçrama ile beraber riskli varlıklara satışlar geldi. Kanada, Meksika ve Amerika arasında yeni bir Nafta anlaşmasının yarattığı pozitif hava kısa sürdü. ABD-Çin gerginliğinin tırmanmaya devam etmesi de satışları ivmelendirdi. Çin finansal piyasaları geçtiğimiz hafta kapalıydı, piyasalar genelinde işlem hacimleri düşük seyretti.

FED Başkanı Powell ABD ekonomisinin gücüne değinerek, faiz oranlarını tahmini "nötr" oranın üzerine yükseltebileceğini söylemesi dolara destek verdi. Nötr faizler yatırımcılar tarafından faiz seviyesinin ekonomik büyümeyi ne artı ne de eksi yönde etkileyeceği seviyeler olarak algılanırken, bu mesajlar FED’den gelebilecek faiz artışı beklentisini yukarıya çekti. 10 yıllık Amerikan tahvil faizlerinin getirileri, önceki haftaki %3.06 seviyelerinden hızla son yedi senenin en yükseği olan %3.25’e doğru sıçradı. Powell’ın şahin yorumlarının yanı sıra, beklenti üzerindeki ADP rakamları, ISM servis endeksinin tarihi rekora işaret etmesi ve istihdam rakamının +134k ile beklenti altında kalmasına rağmen işsizlik oranının %3.7 ile son 50 senenin en düşüğüne gerilemesi, faizlerde yükselişin devam edebileceği beklentisini arttırdı.

ABD tahvil getirilerinin yükselmesi, hisse senedi piyasalarını baskıladı, ABD’de teknoloji hisseleri düşüşe öncülük etti. ABD’de 3 büyük endeks Perşembe günkü kayıpların ardından beklentilerin altında kalan ABD istihdam verileri sonrası Cuma gününü de ekside kapattı.

Euro, İtalya’daki bütçe açığına ilişkin endişelerin etkisiyle gerilemeye devam etti. Güçlü ABD verileri ve faiz artış beklentilerinin yanı sıra eurodaki değer kaybının da etkisiyle dolar endeksi haftayı primli kapattı.

Çin’de açıklanan zayıf imalat PMI verilerinin etkisiyle LME bakır hafta başında $6152’ye kadar geriledi. Ardından BHP’den gelen “Çin’in denizaşırı genişlemesinin potansiyel global bakır talebini yıllık %7 arttıracağı” açıklamasından destekle bakır, Perşembe günü $6393.5 seviyesine yükseldi. Piyasada işlem hacminin düşük olması, bakırdaki hareketlerin sert olmasına neden oldu. LME bakır güçlü doların ve ABD tahvil getirilerindeki sert yükselişin baskısıyla yön değiştirerek haftayı %1 kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya PBOC'den Pazar günü gelen zorunlu karşılık oranlarının (RRR) 100 baz puan düşürüldüğü haberi ile başladı. Çin piyasaları bir haftalık uzun tatilin ardından PBOC’nin ABD ile ticaret savaşının etkilerini azaltmak adına attığı adıma rağmen seansa sert satışlarla başladı.  Yatırımcılar ABD ile ticaret anlaşmazlığı nedeniyle Çin'deki ekonomik büyümenin sert şekilde gerileyeceğinden endişe ediyorlar.

Çin Merkez Bankası resmi dolar/yuan kurunu 6.9019 olarak belirledi; böylece 6.90 seviyesi aşıldı. Asya borsaları, Çin'in yerel hisse senedi piyasalarında sert düşüşlerin olduğu bir ortamda para birimi yuanın psikolojik seviyenin altına düşmesine göz yummasıyla bu sabah geriledi.

IMF; ABD, Çin ve Avrupa'ya ilişkin büyüme beklentilerinin düşürülmesi de dahil olmak üzere dünya ekonomisi için bu yıla ve gelecek yıla dair %3.9 olan büyüme tahminini% 3.8'e indirdi. Dün Wall Street’de karışık seyir izlenirken, 3 büyük ABD endeksi bugün seansa teknoloji hisseleri öncülüğünde primli başladı.

Bugün dolar karşısında 1.1429’a kadar gerileyen euro, bir miktar toparlanarak kritik 1.1470 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksi ise 95.84 seviyesinde yatay seyrediyor.

Madencilik ve metal sektörünün en büyükleri bu hafta Londra’da LME Week’de buluşuyor. Piyasada işlem hacimleri düşük seyrediyor. Dün seans içerisinde $6126’ya kadar gerileyen bakır, LME Week’den gelen talebin artacağına dair yorumların etkisiyle bir miktar toparlanarak yeniden $6200 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Bu hafta hafif bir ekonomik takvim var, ABD’de enflasyon rakamları ve Çin’de ticaret verisi piyasaların beklediği önemli veriler. Haftanın önemli bir gelişmesi de ABD’de Cuma günü JP Morgan, Wells Fargo, Citigroup gibi bankalarla beraber bilanço sezonunun açılacak olması.

 İndir

2018- 39. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde süregelen politik gündemin yanı sıra FED toplantısı vardı.  Çin yetkililerinin, ABD’nin gümrük vergisini daha fazla artırma tehdidinden vazgeçmediği sürece görüşmelere devam etmeyecekleri açıklaması, Trump’ın Çin ile olan ticaret açığının kabul edilemez olduğunu belirtmesi ve Fed kararları risk iştahında gerilemeye neden oldu.

Asya piyasalara riskli varlıklar genelindeki satışlara rağmen Çin hükümetinden ekonomiyi destekleyici önemler geleceği beklentisinden destekle haftayı primli kapattı. ABD’de S&P 500 ve Dow endeksleri haftalık bazda gerilerken, Nasdaq teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif kapanış yaptı.

Haftanın ilk işlem gününde $6375,5’e kadar yükselen LME bakır, azalan risk iştahının ve dolardaki güçlenmenin etkisiyle geçtiğimiz haftayı %1.23 kayıp ile kapattı. LME bakır Eylül ayını ticaret savaşlarına ilişkin endişelerin bir nebze azalmasının etkisiyle %4.5 primle kapattı. Bakırın 3.çeyrekteki değer kaybı %5.43; ilk 9 aydaki kaybı ise %14 oldu.

Fed Çarşamba günü sonlanan toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak % 2-2.25 aralığına yükseltti. Merkez bankasının karar metni "destekleyici" para politikası döneminin de sonuna gelindiğini gösterdi. Aralık ayında bir faiz artışı daha öngören Fed, gelecek yıl üç, 2020'de ise bir artış bekliyor.

Son dönemde kaybettiği momentini Fed kararının ardından yeniden yakalan dolar endeksi yükseldi. Geniş bantta dalgalanan euro, ECB Başkanı Draghi'nin euro bölgesi enflasyonu ve ücret artışına ilişkin güven duyduğunu ifade etmesinin ardından 1.1815 ile üç buçuk ayın zirvesini gördü. Ancak İtalya hükümetinin tahminlerden daha yüksek bir bütçe açığı hedefi koymasıyla sert satışlarla karşılaşan euro, cuma günü 1.1566 ile iki haftadan uzun bir sürenin dip seviyesini gördü.

Başlıca ihracatçı ülkelerin üretim artırmayacaklarını belirtmeleri ardından Brent petrol 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin finansal piyasaları ulusal tatil nedeniyle 1-5 Ekim haftası kapalı. Piyasalar yeni haftaya Çin’de beklentilerin altında kalan ve zayıflamaya işaret eden imalat PMI verileri ile başladı.

Çin talebine dair endişelerin baskısıyla günü %0.35 kayıpla kapatan LME bakır, bugün erken saatlerde $6178’e gerilese de stoklardaki azalıştan bulduğu desteğin yanı sıra Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle piyasada işlem hacminin düşük olmasının da etkisiyle $6297 direncini kırarak $6354’e kadar yükseldi. %1.64 primle $6340’tan işlem görmeye devam ediyor.

ABD ve Kanada’nın NAFTA revizyonu üzerinde çerçeve uzlaşıya varmaları risk iştahını arttırmasıyla S&P 500 endeksi ve Dow Jones endeksi dün primli kapandı. Asya genelinde bu sabah küresel ekonomiye ilişkin temkinli yaklaşımlar risk iştahını sınırladı. Avrupa endeksleri İtalya’ya ilişkin endişelerle bugün ekside işlem görürken Wall Street seansı yatay başladı.

Euro, İtalya'da parlamento alt meclisi bütçe komisyonu başkanının ülkesinin mali sorunlarının kendi para birimleri olsaydı çözülebileceğini kaydetmesi ve Avrupa Komisyonu başkanının Yunanistan benzeri bir kriz uyarısında bulunmasının ardından 1.1504 ile son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Ticaret savaşlarına ilişkin endişeler ve Fed adımlarından bulduğu destekle bu yıl %3.7 yükselen dolar endeksi bugün %0.3 primle 95.585 ile 3 haftanın zirvesinde işlem görüyor.

Makro veri tarafında Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri bekleniyor.

 İndir

2018- 38. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz haftada ABD ile Çin arasında devam eden ticaret anlaşmazlığının, global ekonomik büyümeye etkisinin endişe edildiği kadar fazla olmayacağı beklentisi ile riskli varlıklar değer kazandı.

Hafta başında Trump, 200 milyar dolarlık Çin ürününe daha % 10 oranında yeni gümrük vergisi getirdiğini açıkladı. Çin misilleme olarak, ABD'den ithal 60 milyar dolar değerinde ürüne gümrük vergisi getireceğini, ancak vergi oranlarının öncekine kıyasla daha düşük olacağını açıkladı. Çin Başbakanı Li, para biriminde rekabet amaçlı devalüasyona gitmeyeceklerini ve ihracatı desteklemek için yuanı zayıflatmayacaklarını söyledi.

Çin’in yuanı bir silah olarak kullanamayacağı açıklaması ile Asya endeksleri sert yükselişler kaydetti.  ABD’de S&P 500 ve Dow Jones endeksleri haftayı primli kapatırken Nasdaq Cuma günkü toparlanmaya rağmen hafta başında teknoloji hisselerinde izlenen satışların etkisiyle ekside kaldı.

 Yeni vergilerin ardından dolar endeksi gerilemeye başlarken, hafta sonuna doğru artan risk iştahı ile birlikte, dolardan çıkışlar arttı. ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi psikolojik 3 seviyesinin üzerine çıkarak yaklaşık dört ayın zirvesine yükseldi. Sterlin Cuma günü, İngiltere'nin AB’den ayrılmak için hazırladığı tasarının AB tarafından reddedilmesi  ve May’in müzakerelerinin açmaza girdiğini açıklamasının ardından %1.4 değer kaybetti.

Euro ise dolar karşısında Haziran ayından bu yana ilk kez 1.18 seviyesinin üzerini test etti.

Ticaret savaşlarının emtia talebini azaltacağı endişesiyle Haziran ayından bu yana sert satışlar gören LME bakır, Çin’in, Trump’ın son hamlesinin etkisini dengelemek için yol ve köprü yatırımlarını hızlandıracağı beklentisiyle yükseldi. Azalan ticaret savaşı endişeleri ile LME bakır Cuma gününü %3.64 primle kapattı. LME bakır haftalık bazda ise %7.32 primle, Kasım 2016’dan bu yana en iyi haftayı geride bırakmış oldu.

Piyasalar yeni haftaya Çin ve ABD arasında gerilimin devam edeceği endişesi ile başladı. Çin yetkililerinin, ABD’nin gümrük vergisini daha fazla artırma tehdidinden vazgeçmediği sürece görüşmelere devam etmeyecekleri açıklaması ve ABD Adalet Bakan yardımcısının istifa edeceği söylentisi risk iştahını azaltan gelişmeler oldu.

Geride bıraktığımız haftada sert yükseliş kaydeden Çin piyasaları, dün kapalıydı. Bugün yeniden işlem görmeye başlayan Çin endeksleri satışlarla karşılaştı. ABD’de dün Nasdaq yatay kapanırken, S&P 500 %0.35, Dow Jones %0.68 kayıpla kapandı.

ECB Başkanı Draghi'nin euro bölgesi enflasyonu ve ücret artışına ilişkin güven duyduğunu ifade etmesinin ardından dün  euro 1.1815 ile üç buçuk ayın zirvesini gördü. Dolar endeksi seans içerisindeki dalgalanmaya rağmen, akşam kapanışa göre %0.1 kayıpla 94 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Haftanın en önemli gelişmesi Perşembe günü sonlanacak FED toplantısı olacak.

FOMC'nin faizleri 25 baz puan arttırması beklenirken faiz artışı zaten piyasalar tarafından fiyatlanmış durumda. Piyasalar, 2019 yılına yönelik görünümün daha az net olmasına rağmen, yılsonundan önce başka bir faiz artırımı daha fiyatlıyorlar.

Dün yeniden $6375 direncini zorlayan ancak kıramayan LME bakır, ABD-Çin ilişkilerinde artan gerilimin etkisiyle bugün $6213 seviyesine kadar gerilese de dolardaki gerilemeden destekle yeniden toparlanarak $6300 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor. .Aşağı yönlü hareketlerde sırasıyla $6232 ve $6145 seviyeleri gündeme gelecek.

Makro veri tarafında ABD’de konut verileri, dayanıklı mal siparişleri, nihai GSYİH verileri, Avrupa tarafında enflasyon, Çin’de ise Caixin imalat PMI verisi izlenecek.

 İndir

Monthly Copper Bulletin-August18

  MARKET COMMENTARY 

 

Copper sold off sharply during the first half of August, getting to a one-year low of $5.773/ton on the 15th. The high in August was $6.308, reached early in the month largely on account of Escondida strike concerns, but once investors got the sense that the negotiations were progressing, prices reversed course and actually bottomed out the day the accord was announced on the 15th. Since then, values have recovered, mainly on account of largely oversold conditions coupled with a notable decline in the dolar.

In terms of the fundamentals, the ICSG has the market in a 21.000 ton surplus during the first five months of 2018, this despite the latest May number coming in with a 31.000 ton deficit. For its part, CRU is forecasting a 117.000 ton surplus for this year and a larger 198.000 ton shortfall for 2019.

Out of India, an independent judicial committee will decide in October whether to allow Vedanta to reopen its smelter. Poland's KGHM said it will achieve its 2018 copper production plan despite a fall in output in the first half of the year. Chilean output is ramping up, but comparisons are artificially elevated on account of a strike-induced 2017 base.

Copper prices were flat until mid of September. On 17th September, United States imposed new tariffs on about $200 billion of Chinese imports as President Donald Trump escalates his trade war with Beijing. After that China responded to the latest U.S. tariffs on $200 billion of Chinese goods with tariffs on about $60 billion worth of U.S. goods, as previously planned. Copper prices rallied on 18th September as investors reacted to new U.S. tariffs on Chinese imports by sending stock markets higher and the dollar lower.  Fears that a US-China trade war would dampen demand for commodities have pushed industrial metals sharply lower in recent months. But with investors already braced for tariffs, copper was supported by the unexpected resilience of global share prices and non-US currencies and expectations that stimulus in China, the largest metals consumer, will underpin demand. Three-month copper on the London Metal Exchange edged up on 19th September to $6.015tonne, its highest since Aug. 29.

 İndir

2018- 37. Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

ABD-Çin ticaret gerilimi ve gelişmekte olan ülkelerin seyri, metaller üzerinde etkili temel değişkenler olmayı geçtiğimiz haftada da sürdürdü. Hafta başında $5805’e kadar gerileyen bakır, ABD ve Çin’in yeniden görüşeceği haberlerinden destek bularak Perşembe günü $6074’e kadar yükseldi. Bakırdaki yükselişte görüşme haberlerinin yanı sıra, önemli merkez bankaları toplantıları sonrası dolarda izlenen gerileme de etkili oldu.

TCMB Perşembe günkü PPK toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üst bandında 625 baz puan artırarak % 17.75'ten %24'e yükseltti. TCMB’nin sert faiz artışı gelişmekte olan piyasalar öncülüğünde küresel risk iştahını destekledi. BOE’nin beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tutmasının ardından sterlin değer kazanırken, ECB de beklendiği gibi para politikasını değiştirmeyerek tahvil alımlarını yılsonunda sona erdirme ve faiz oranlarını gelecek sonbaharda artırma yolunda kaldı. Euro, Başkan Draghi’nin varlık alımları sona erdiğinde ECB’nin destekleyici politikalarını durdurmayacağı yönündeki açıklamalarından destekle yükseldi.  Dolar, ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin etkisiyle gerilerken, dolar endeksi, diğer para birimlerindeki sert yükselişlerin etkisiyle haftayı %0.46 kayıpla kapattı.

Asya hisse senedi piyasaları ABD-Çin ticaret anlaşmazlığındaki son sözlü tehditlerin yatırımcı güvenini zedelemesiyle gerilemeye devam etti. Sanghay bileşik endeksi Mart 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Wall Street ise Çin ve ABD’nin yeniden masaya oturacağı haberleri ile hala tarihsel olarak düşük seviyelerdeki faizler ve Amerika ekonomisindeki olumlu seyrin etkisi ile temel dinamiklerin, politik kaygıların ve risklerin önüne geçmesi ile primli seyrini sürdürdü

Piyasalar yeni haftaya yine Çin-ABD ticaret savaşına ilişkin haber akışı ile başladı. ABD Başkanı Trump, dün 200 milyar dolarlık Çin ürününe daha % 10 oranında yeni gümrük vergisi getirdiğini açıkladı. Çin'den karşılık gelmesi durumunda ABD bir kez daha benzer büyüklükte Çin mallarına vergi açıklayacak. Şu anda 50 milyar dolar % 25, 200 milyar dolar %10( ki 1 Ocakta 25% olacak), ve potansiyel bir 267 milyar dolarlık paket var. Yeni vergilerin ardından Çin’in ABD’ye ticaret müzakereleri için heyet göndermesi ihtimali zayıfladı.

Wall Street açıklamanın ardından dün günü teknoloji hisseleri öncülüğünde kayıplarla kapattı. Dow Jones %0.35, S&P 500 %0.56 ve Nasdaq %1.35 kayıpla kapandı. ABD seansında açıklanan vergilerin ardından hızlanan kayıplarıyla dolar endeksi günü %0.45 ekside kapattı.

LME bakır ise dolardaki gerilemenin etkisiyle dün günü %0.76 primle kapattı. Çin endeksleri ve bakır, tırmanan ticaret savaşına rağmen, Çin’in, Trump’ın son hamlesinin etkisini dengelemek için yol ve köprü yatırımlarını hızlandıracağı beklentisiyle bugün yükseldi. Çin’den gelen misilleme yapmaktan başka çaremiz yok açıklaması bakırı bir miktar baskılasa da yeniden toparlanan bakır bugün $6103’ü test ettikten sonra %2.3 primle $6085 seviyesinden işlem görüyor. Çin endeksleri ise %2 civarında primlerle kapanarak son zamanların en iyi seansını geride bıraktı.

Makro veri tarafında haftanın geri kalanında Euro bölgesinde açıklanacak imalat PMI verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak konut ve imalat PMI verileri izlenecek.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45
TCMB Kurları (18.11.2018) USD: 5,3508 - EUR: 6,0674 - GBP: 6,862 Fixing Kurları (18.11.2018) USD: 5,3717 - EUR: 6,0942 - GBP: 6,8736 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1345 - GBP / USD: 1,2796