Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40
2017- 49. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta ABD’de vergi reformu heyecanının devam etmesi, güçlü tarım dışı istihdam verisi, teknoloji endekslerinde devam eden gerileme ve Çin endişeleri gündemi oluşturdu.

ABD’de büyük bir vergi indirimine ilişkin umutlar hafta genelinde risk iştahını destekledi. Wall Street'in bu yıl rekor seviyelere ulaşmasına öncülük eden teknoloji endeksindeki gerileme endeksleri baskılasa da büyümenin güçlü, enflasyonun düşük kalmaya devam edeceğini gösteren ABD tarım dışı istihdam verisi de jeopolitik risklerle boğuşan küresel piyasalara yeni yıl hediyesi gibi geldi. S&P 500 haftayı yeni bir zirve ile sonlandırırken, Avrupa hisse senetleri ve gelişmekte olan borsalar değer kazandı.

Asya borsaları teknoloji hisselerindeki kayıplar ve Çin ekonomisine dair endişelerin etkisi ile geriledi. Haftanın ilk işlem gününde $6863,5’e kadar yükselen bakır, haftanın devamında sert kayıplar kaydetti. Çin’de yıl sonuna doğru artan likidite sıkışıklığı endişeleri, Çin’in bakır talebinin azalacağına yönelik beklentiler, ülkenin enerji sektörüne olan yatırımların azalmasının yanı sıra bakır stoklarındaki artışın ve dolardaki yükselişin etkisiyle LME bakır Salı gününü %4 kayıpla kapatarak Temmuz 2015’ten bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetti.

Dolar endeksi, ABD hükümetinin fonlamasını geçici olarak genişletmeye yönelik bir tasarının Kongre'den geçmesinin, yatırımcıların vergi reformu tasarısının da geçeceğine dair iyimserliğini artırmasıyla başlıca para birimleri karşısında yükseldi. Sterlin, İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit görüşmelerinde ilerleme kaydedilemediği haberleri ile geriledi.

Piyasalar üç büyük merkez bankasının karar açıklayacağı yeni haftaya temkinli başladı. Bu hafta para politikası kararını açıklayacak olan ECB, BOE ve FED arasında bir tek FED'in faiz arttırması bekleniyor. FED'in Çarşamba günü yapacağı tahmin edilen 25 baz puan faiz artırımını ardından 2018'de faizleri iki ya da üç defa daha yükselteceği tahmin ediliyor.

Çin’de yeni kredilerdeki ve borçlanmadaki artışın Çin ekonomisindeki olası yavaşlamaya karşı olan endişeleri azaltmasıyla bakır fiyatları FED toplantısı öncesinde yükseldi. Bu gün $6666’ya kadar yükselen bakır $6650’den işlem görmeye devam ediyor. İlk direnç $6670 seviyesinde yer alıyor.İndir

2017-48.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada güçlü veriler ve vergi indirimi beklentileriyle ABD borsalarında yükseliş izlenirken, Çin’de riskli finansman yöntemlerine yönelik artan önlemlerin yatırımcı güvenini zedelemesi nedeniyle Asya’da satışlar izlendi.

Arz tarafındaki grev haberlerinin desteği ile haftanın ilk işlem gününde $6950 direncini kırarak $7024 seviyesini test eden bakır, Çin ekonomisine dair endişeler ve doların baskısıyla buradan satışlarla karşılaştı. LME bakır haftayı %2,8 kayıpla kapattı.

Dolar ABD'de vergi indirimleri yasa tasarısının Senato komisyonundan geçmesiyle birlikte gücünü korudu. Fed başkan adayı Jerome Powell'ın Aralık ayında faiz artırımını sağlayacak unsurların bir araya geldiğini ve finans sektöründe düzenlemelerin yeterince sıkı olduğunu ifade ederek denetimlerin hafifleyebileceğinin ipucunu vermesi de doları destekledi.

Piyasalar yeni haftaya vergi indirim tasarısının hafta sonu Senato’dan geçtiği haberleri ile başladı. Dolar ABD'de para politikasının daha hızlı sıkılaştırma ihtimalini de beraberinde getiren tasarının kabul edilmesinin ardından haftaya yükselişle başladı. ABD Senatosu vergi indirimi yasa tasarısını onaylayarak Cumhuriyetçi parti ve Başkan Donald Trump'ı şirketler ve varlıklı ABD'lilerin vergilerini indirme hedefine bir adım daha yaklaştırdı.

ABD'de büyük bir vergi indirimine ilişkin umutlar risk iştahını desteklese de teknoloji hisseleri yükselişi baskıladı. Wall Street'in bu yıl rekor seviyelere ulaşmasına öncülük eden teknoloji endeksi %1.9 geriledi

LME bakır vergi indiriminin ABD ekonomisine daha hızlı büyüme getireceği beklentilerinden destekle dün içerisinde $6863,5’ekadar yükseldi. Bakır günü %0,14 kayıpla $6806,5 seviyesinden kapattı. Kar satışlarının ve Çin talebine dair endişelerin etkisiyle önemli destek seviyelerini kıran bakır  bugün $6657,5 seviyesine kadar geriledi. %2,28 kayıpla $6670 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Piyasada Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri bekleniyor.İndir

2017-47.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasaları bu yıl küresel ekonomideki iyileşmenin desteğiyle artan şirket bilançolardan güçlü destek bulurken Çin piyasaları ayrıştı. Wall Street teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. Çin piyasaları ise Çin hükümetin finansal riskleri azaltmak için atacağı yeni adımların endişesiyle geriledi.

Hafta başından Almanya'da koalisyon görüşmelerinin başarısız olmasının etkisiyle gerileyen euro, FOMC tutanaklarının ardından yön değiştirdi.  Fed'in 31 Ekim-1 Kasım toplantısına ilişkin  yayınlanan tutanaklar birçok yetkilinin faiz oranlarının "yakın dönemde" artırılmasını öngördüğünü gösterdi. Fed'in Aralık ayında faizleri artıracağı beklentileri güçlendi ancak tutanaklara göre, bazı üyeler enflasyon görünümüyle ilgili endişelerini dile getirdi.  Bu üyeler, gelecekteki faiz artışlarının zamanlamasını belirlemeden önce gelecek ekonomik verilere bakacaklarını vurguladı. Açıklamaların ardından dolar endeksi gerilerken, 1,1760 seviyesindeki direncini kıran euro, yükseldi.

LME bakır, global görünümdeki iyileşme, piyasalardaki olumlu, bakır madenlerindeki grev ve dolardaki gerilemeden buldu destekle yükseldi. $7023 seviyesine kadar yükselen bakır haftayı %3 primle kapattı.

Hareketli geçecek bir haftaya başladık. ABD’de vergi reformu pazarlıkları ve oylaması, İngiltere’de bankaların stres testi sonuçları, FED tarafında Senato Bankacılık Komitesinde Powell’ın başkanlığının görüşülmesi, senenin son Beige Book raporu ve OPEC toplantısı önemli bazı gelişmeler. Veri tarafında ise üçüncü çeyrek büyüme revizyonu, ISM, enflasyon ve konut verileri Amerika’da ön planda olacak. Avrupa bölgesinde enflasyon, Çin’de ise PMI diğer takip edilecek veriler.

Dün Avrupa tarafında hisse senedi piyasaları günü düşüşle tamamlarken çip üreticileri hisselerindeki düşüşle ABD’de karışık seyir hakim oldu. Asya borsaları Çin hisselerinin art arda iki gündür düşüş kaydetmesiyle bu sabah geriledi. Pekin’in gölge bankacılık ve diğer riskli finansman yöntemlerine yönelik önlemlerini artırmasıyla yükselen tahvil getirileri Çin'de yatırımcı güvenini zedeledi.

ABD vergi indirimleri uygulamasında yaşanabilecek muhtemel gecikmelere ilişkin endişeler ve tekliflerin zayıflaması olasılığı, son haftalarda doları baskı altında bıraktı. Dolar endeksi 93 seviyesinin altında; euro ise dolar karşısında 1,19 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor. Dikkatler ABD vergi reformuna ilişkin haftanın ilerleyen günlerinde (muhtemelen Perşembe) yapılma ihtimali olan Senato oylamasına çevrildi. Bugün  Jerome Powell için yapılacak atama toplantısını bekleniyor.

Çin’de konut satışlarındaki yavaşlama ve ülkenin konut fiyatlarını kontrol altında tutmak için uyguladığı kısıtlamalara devam edeceği beklentisinin 2018 yılında da konut fiyatlarında düşüşe neden olacağı tahmininin Çin ekonomisine dair endişe yaratmasıyla metallerde nikel öncülüğünde satışlar görülüyor. Dün günü %1,25 kayıpla kapatan LME bakır bu sabah Çin’e ilişkin endişelerin baskısıyla %1 ekside $6870 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.İndir

2017-45.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda rüzgar tersine döndü.  LME metalleri son dönemdeki yükselişin ardından gerilerken, LME Week görüşmelerinin etkisi ile yükselen Nikel başı çekti. Rekor seviyelerde gezinen ABD endeksleri haftayı kayıpla kapatırken Asya piyasaları, euro ve petrol ise haftanın kazananları oldu.

Petrol fiyatları Suudi Arabistan’daki yolsuzluk çalkantısı ile yükselerek 2 yılın zirvesin test ederken, petroldeki yükselişten destekle Asya piyasaları da yükseldi.

ABD Senato`su kurumlar vergisinde yapılması planlanan %20 vergi oranının 2019`a ertelendiğini açıklaması dolara ve endekslere satış getirdi. 3 büyük ABD endeksi hafta ortasında rekor tazelemelerine rağmen haftayı kayıpla kapatırken, 95,149’a kadar yükselen dolar endeksi ise 95 seviyesinin üzerinde tutunamadı.

LME bakır elektrikli araç sektöründeki talep artışın ve global ekonomik büyümeye ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle hafta başından yeniden $7000 seviyesini test etmişti. Ancak bakırda talebin düştüğü sezona yaklaşılmasının ve Çin’in bakır ithalatındaki azalışın etkisiyle gerileyerek haftayı kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya ABD'deki vergi indirimi yasa tasarısı üzerinde hızla mutabakat sağlanamayacağı şüphesi ile temkinli başladı. ABD'nin vergi sisteminde geniş çaplı değişiklikler öngören yasa tasarısı hakkındaki gelişmeler hisse senedi ve döviz piyasalarında baskı yaratıyor.

İngiliz muhafazakar partiden 40 vekilin Başbakan  May'e güven duymadıklarını belirten bir mektubu imzalamak üzere anlaştıklarını belirten haberinin sterlin değer kaybetti. Dolar endeksi dün sterlindeki gerileme ile yükselse de bugün Almanya’da açıklanan GDP verisi sonrası değer kazanan euro nedeniyle bugün yine ekside. Euro ise güçlü verilerin desteği ile bugün 1,1745 seviyesine kadar yükseldi.

Freeport’un Grasberg madeninde gerçekleşen silahlı saldırının ardından dün ABD seansında gelen alımlarla LME bakır günü %1,52 primle kapattı. ABD seansının hemen öncesinde ise bakır $6783’e kadar gerilemişti. Bugün ise Çin’de beklentilerin altında açıklanan perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerinin etkisiyle %0,5 eksiyle $6860 seviyesinden işlem görüyor. Kışın oluşacak hava kirliliğini  önlemek amacıyla Çin’in üretim kesintisine gideceği haberleri ise bakırı desteklemeye devam ediyor.

Bugünkü ECB panelinde Yellen, Kuroda, Draghi ve Carney’nin açıklamaları ön plana çıkıyor.  ABD Başkanı Donald Trump’ın da katılacağı Asya Zirvesi’nde yapılacak açıklamalar da piyasalar açısından önemli.  Haftanın geri kalanında ABD Ekim ayı enflasyonu ve Brexit sürecine yönelik gelişmeler önemli olacak.    İndir

2017-45.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda rüzgar tersine döndü.  LME metalleri son dönemdeki yükselişin ardından gerilerken, LME Week görüşmelerinin etkisi ile yükselen Nikel başı çekti. Rekor seviyelerde gezinen ABD endeksleri haftayı kayıpla kapatırken Asya piyasaları, euro ve petrol ise haftanın kazananları oldu.

Petrol fiyatları Suudi Arabistan’daki yolsuzluk çalkantısı ile yükselerek 2 yılın zirvesin test ederken, petroldeki yükselişten destekle Asya piyasaları da yükseldi.

ABD Senato`su kurumlar vergisinde yapılması planlanan %20 vergi oranının 2019`a ertelendiğini açıklaması dolara ve endekslere satış getirdi. 3 büyük ABD endeksi hafta ortasında rekor tazelemelerine rağmen haftayı kayıpla kapatırken, 95,149’a kadar yükselen dolar endeksi ise 95 seviyesinin üzerinde tutunamadı.

LME bakır elektrikli araç sektöründeki talep artışın ve global ekonomik büyümeye ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle hafta başından yeniden $7000 seviyesini test etmişti. Ancak bakırda talebin düştüğü sezona yaklaşılmasının ve Çin’in bakır ithalatındaki azalışın etkisiyle gerileyerek haftayı kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya ABD'deki vergi indirimi yasa tasarısı üzerinde hızla mutabakat sağlanamayacağı şüphesi ile temkinli başladı. ABD'nin vergi sisteminde geniş çaplı değişiklikler öngören yasa tasarısı hakkındaki gelişmeler hisse senedi ve döviz piyasalarında baskı yaratıyor.

İngiliz muhafazakar partiden 40 vekilin Başbakan  May'e güven duymadıklarını belirten bir mektubu imzalamak üzere anlaştıklarını belirten haberinin sterlin değer kaybetti. Dolar endeksi dün sterlindeki gerileme ile yükselse de bugün Almanya’da açıklanan GDP verisi sonrası değer kazanan euro nedeniyle bugün yine ekside. Euro ise güçlü verilerin desteği ile bugün 1,1745 seviyesine kadar yükseldi.

Freeport’un Grasberg madeninde gerçekleşen silahlı saldırının ardından dün ABD seansında gelen alımlarla LME bakır günü %1,52 primle kapattı. ABD seansının hemen öncesinde ise bakır $6783’e kadar gerilemişti. Bugün ise Çin’de beklentilerin altında açıklanan perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerinin etkisiyle %0,5 eksiyle $6860 seviyesinden işlem görüyor. Kışın oluşacak hava kirliliğini  önlemek amacıyla Çin’in üretim kesintisine gideceği haberleri ise bakırı desteklemeye devam ediyor.

Bugünkü ECB panelinde Yellen, Kuroda, Draghi ve Carney’nin açıklamaları ön plana çıkıyor.  ABD Başkanı Donald Trump’ın da katılacağı Asya Zirvesi’nde yapılacak açıklamalar da piyasalar açısından önemli.  Haftanın geri kalanında ABD Ekim ayı enflasyonu ve Brexit sürecine yönelik gelişmeler önemli olacak.    İndir

Monthly Copper Bulletin-OCTOBER17

MARKET COMMENTARY

 

Industrial metals gained amid sustained optimism about the strength of Chinese consumption, bolstered by speculation supply shortages were looming. Better-than-expected data from China have fuelled bets that the world’s biggest commodities user  has kept supporting demand. The nation’s robust tradefigures and credit growth data underscore its resilience.

The price gained deliver a bullish background for commodities before China’s political elite gather in Beijing for the twice-a-decade Communist Party congress mid of October. Investors looked for signs world’s number two economy into next year and beyond.

Copper surged past $7,000 a ton in London for the first time since 2014, rallying with other commodities on speculation Chinese growth with sustain demand.  Three-month copper on the London Metal Exchange jumped to $7,177 a metric ton, the highest intraday price since July 2014.

Metals traders and mining executives were descending on London for a week of meetings and parties for LME Week, one of the biggest events of the year for the metals world. With zinc at a decade high and copper enjoying the best year since 2010. Cash is coming back to the metals market. Copper, aluminum, lead and zinc have soared more than 20 percent in 2017 on improving demand and supply constraints driven by Chinese curbs and years of underinvestment

While everything in metals still revolves around China, the debate over electric cars is reaching a fever pitch. If the optimistic predictions are true, demand for lightweight aluminum chassis and battery metals such as cobalt will transform the metals supply chain and add a powerful boost to demand. Bank of America Merrill Lynch expects battery-powered vehicles to account for 90 percent of total vehicle sales by the middle of the century.

Nickel’s role in rechargeable batteries is getting a lot of attention and prices are up about 30 percent since mid-June. Annual demand for the metal may increase by 230,000 tons by 2025, equal to 12 percent of the current market, according to Bank of America Merrill Lynch. Prices will probably remain high in the next couple of months on a supportive macro-economic backdrop and Chinese nickel pig iron cuts over the winter, before heading lower on a six- to 12-month horizon, Goldman Sachs Group Inc.İndir

2017- 44.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz hafta yeni FED başkanı seçimi, vergi reformu tasarısının açıklanması, FED, BOE toplantıları, , tarım dışı istihdam, bilançolar ve LME Week gündemin oldukça yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktık.

ABD Başkanı Donald Trump, Janet Yellen’ın Şubat’ta süresinin dolmasının ardından FED’in başına Taylor yerine Jerome Powell’in geçeceğini açıkladı. Powell'ın seçilmesi, vergi reformuna yönelik pozitif beklentilerin devamı, güçlü gelen Apple bilançosu ve sürpriz yaratmayan merkez bankası kararları ile ABD endeksleri haftayı artıda kapattı.

FED’in açıklamalarında Aralık ayı faiz artırım olasılığı yer almaya devam ederken, kasırgalara rağmen ekonomik büyümenin seyrini sürdüreceği belirtildi. Ayrıca ekonomik büyümenin uzun süre sonra “güçlü” olarak tanımlanması da piyasalar tarafından şahin bir açıklama olarak yorumlandı. FED açıklamalarının ve nispeten güvercin başkanın baskısında kalan dolar haftayı yatay kapattı. Euro ise Katalanların ayrılmayacağı beklentilerinden destek buldu.

BOE 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırdı ve %0.25’den %0.5’e çekti. ECB ise uzun yıllardır devam eden ekonomiye verilen desteği küçültmeye başlayacağını açıklamıştı.

ABD’de tarım dışı istihdam verisi 313k beklentinin altında 261k olarak açıklandı. Veri beklenti altında kalsa 2 aylık net değişim 90k oldu ve Aralık ayı faiz artırımı için bir engel teşkil etmiyor. Çin imalat PMI verisi 51.6 ile 52.0 olan beklentinin ve geçtiğimiz ay rakamı olan 52.4’ün altında geldi. Çin'in imalat sektöründe Ekim ayında beklenenden daha keskin bir yavaşlama olduğunu gösteren veriler, bölgesel yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahını da sınırladı.

2018 yılında talebin güçlü olacağı beklentilerinden destek bulan LME bakır $7020 seviyesini test etse de haftayı $6881 seviyesinden kapattı. LME Week görüşmelerinin yıldızı ise Nikel oldu. Elektrikli araç aküsü üreticilerinin nikel talebindeki artışının etkisi ile Nikel Ekim ayındaki sert yükselişini geçtiğimiz haftada da sürdürdü.

Yeni haftaya Suudi Arabistan’da veliaht prens Mohammed bin Salman’ın gücünü konsolide etme amacıyla olduğu düşünülen yolsuzluk suçlamalarıyla bir çok prensi göz altına aldırması haberi ile başladık. Petrol fiyatları Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Petroldeki yükselişten destek bulan Asya borsaları da bu sabah primli. Başlıca üç ABD hisse senedi endeksi ise dün rekor seviyelerde kapandı.

Dolar endeksi 95.077 ile dün gördüğü 10 yılın zirvesinden gerileyerek 94.812'da bulunuyor. Euro ise 1,16 seviyesi etrafında işlem görüyor.

LME bakır elektrikli araç sektöründeki talep artışın, Çin’in çere kirliliğine yönelik sıkı tedbirlerinin ve global ekonomik büyümeye ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle dün günü %1,32 primle kapattı.

Goldman Sachs geçen ay bakır fiyatı tahminini artırmış Codelco ise 31 Ekim’de fiyatın rekor seviyelere yükselebileceğini söylemişti. Ancak bakırda talebin düştüğü sezona yaklaşılmasının etkisi ile yükseliş hız kesti. LME bakır bu sabah hafif ekside $6960 seviyesinde işlem görüyor. İndir

2017- 43. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız global piyasalarda ECB toplantısı, Katalonya krizi, Amerikan vergi reformu ve bir sonraki FED başkanının kim olacağı gibi gelişmeler izlendi; haftanın yıldızı ise dolar oldu.

FED’in başına sıkılaştırma yanlısı bir başkan geleceği beklentilerinin yanı sıra ABD'de vergi reformunun yapılması ihtimallerine ilişkin iyimserlik hafta genelinde doları destekledi. Euro ise Katalan krizi ve ECB açıklamaları ile geriledi. İspanya hükümeti Cuma günü bağımsızlık ilan eden Katalonya bölgesinin yönetimini bağımsızlık ilanından birkaç saat sonra görevden aldı.

ECB aylık varlık alımlarını Ocak ayından itibaren ayda 60 milyar eurodan 30 milyar euroya indireceğini açıkladı. Piyasa beklentisi dahilinde olan açıklamanın yanı sıra, ihtiyaç olması halinde sürenin uzatılabileceğinin belirtilmesi hisse piyasaları tarafından pozitif algılanırken euro dolar karşısında 1,1573’e kadar geriledi.

ABD’den gelen güçlü bilanço sonuçları dünyanın en büyük ekonomisindeki olumlu havayı ateşleyerek hisse senetlerinde yükselişe neden oldu. Asya borsaları teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. Japonya seçimlerinin Abe’nin kazanmasının ardından Nikkei 21 yılın zirvesine yükseldi.

Global ekonomik büyümeye dair artan iyimserlikten destek bulan LME bakır hafta başında$7123 seviyesine kadar yükseldi. Ancak gelen kar satışları ve dolardaki yükselişin ivmelenmesinin etkisi ile bakır kazançlarını geri vererek haftayı %1,8 kayıpla kapattı.

Önemli makro veri açıklamasının olmadığı dün, hisse senedi piyasalarında durgun seyir hakimdi. Piyasada daha çok doların hareketi takip edildi. Geçen haftaki kazançların ardından dolar bu hafta satışlarla karşılaştı. Trump'ın 2016 seçim kampanyasının eski yöneticisi Paul Manafort'un kampanyaya Rus müdahalesi olup olmadığı konusunda yürütülen soruşturma kapsamında suçlandığı haberlerinin ardından değer kaybetti.Dolar ayrıca, Trump'ın Fed başkanı olarak Fed yönetim kurulu üyesi Jerome Powell'ı seçebileceği yönündeki haberlerin ardından değer kaybına karşı koymaya çalışıyor.Powell, para politikasında Stanford Üniversitesi ekonomisti John Taylor başta olmak üzere diğer adaylardan daha çok gevşeme yanlısı olarak görülüyor. John Taylor, Fed başkanlığı için bir başka önemli rakip olarak görülüyor.Euro ise Katalanların ayrılmayacağı beklentisi ile yükseliyor.

Bu sabah açıklanan Çin imalat PMI verisi 51.6 ile 52.0 olan beklentinin ve geçtiğimiz ay rakamı olan 52.4’ün altında geldi.Çin'in imalat sektöründe Ekim ayında beklenenden daha keskin bir yavaşlama olduğunu gösteren veriler, bölgesel yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahını da sınırladı. Beijing'in kış döneminde hava kirliliğiyle mücadelesi, ülkenin kuzeyindeki pek çok çelik fabrikası, döküm ocağı ve fabrikayı üretimi kısıtlamaya zorlarken; ülke ekonomisindeki yavaşlamaya ilişkin ilk sinyallerin neden olduğu belirsizliği de artırıyor. Dün günü $6862 seviyesinden kapatan LME bakır zayıf Çin verisine rağmen Çin’den üretim kesintisi geleceği beklentileri ve dolardaki gerilemenin etkisi ile bu sabah yükselerek yeniden $6900 seviyesinin üzerini test etti.

FED’in 2 gün sürecek toplantısı bugün başladı. Faiz kararı yarın açıklanacak ancak FED'in bir sonraki faiz artırımının Aralık ayında yapılacağı tahmin ediliyor. Toplantı sonrasında basın açıklaması bölümü olmayacak. FED’in faiz artırımına gitmesi halinde faizleri sıfırda tutan ECB ile politikalarındaki ayrışma daha da artacak. Haftanın son işlem gününde piyasaların heyecanla beklediği ABD istihdam verileri izlenecek.İndir

2017- 42. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Çin yoğun bir hafta daha geride kaldı. Haftaya beklentileri aşan Çin üretici enflasyonu verisi ile başlayan piyasalar Perşembe günü açıklanan GDP verisi ile izlemeye devam etti.Ayrıca hafta genelinde Çin Komunist Parti Kongresi takip edildi. Perşembe günü açıklanan verilere göre ikinci çeyrekte %6.9 olan Çin'in ekonomik büyümesi, üçüncü çeyrekte beklentilere paralel olarak %6.8’e geriledi. Çin'de yatırımlardaki büyümenin beklentilerin üzerinde geriledi ve emlak satışlarının iki yıldan fazla süredir ilk kez düşüş kaydetti, sanayi üretimini ise beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

LME bakır haftanın ilk işlem gününde güçlü PPI verisinin Çin ekonomisine dair iyimserliği artırmasından bulduğu destekle $7,177 ile Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Çin Komünist Partisi Kongesi’nde lider Xi hızlı büyüme modelinden kalitenin arttırılacağı bir modele geçiş yapacaklarını, kapasite kesintilerinin devam edeceğini ve finans sektöründeki düzenlemeleri güçlendireceğini açıkladı. Çin büyüme verisi sonrası $6905’e kadar gerileyen bakır, lider Xi’nin açıklamalarından destekle toparlanarak haftayı $6969,5 seviyesinden kapattı.

ABD’de iyi geçen bilanço sezonu endeksleri yeni zirvelere taşıdı. 3 büyük ABD endeksi geride bıraktığımız haftayı primli kapattı. ABD Senatosu, Cumhuriyetçilerin Demokratların desteğini almadan vergi kesintisi tasarısını geçirmesine imkan verecek 2018 mali yıl bütçe tasarısını onayladı. Bütçe tasarısının kabul edilmesiTrump'ın vergi planının bu yıl ilerleme kaydedeceğine dair umutları artırdı. Söz konusu tasarı ile önerilen vergi kesintileri, 10 yıllık süreçte bütçe açığının 1.5 trilyon dolara kadar daha yükselmesine neden olacak. Haberin ardından dolar güçlü seyrini Cuma günü de sürdürdü.

İspanya’nın büyüme beklentilerini aşağı çekmesi Katalan krizinin ekonomik rakamlara yansıyabileceği endişesine yol açarak euroda kayıplara neden oldu. Katalan yönetimini askıya alacak olan 155. Maddenin devreye alınması söylemi Avrupa piyasalarında riskten kaçınma algısı yarattı. BOE Başkanı Carney’nin Hard Brexit’e dair hazırlık yaptıklarını açıklaması sterlinin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep oldu.

Petrol fiyatları Ortadoğu'da çatışmaların petrol arzını sınırlayacağına dair endişeler, ABD'deki petrol kuyusu sayısının geçen hafta itibariyle gerilemesi ve Asya'dan gelen talebin güçlenmesine paralel olarak yükseldi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde global piyasalarda karışık seyir izlendi. ABD endeksleri günü küçük artılarla kapatırken, Asya piyasalarındaki kazanımlar bugün de devam etti. Beklentilerin üzerinde gelen imalat PMI verisinden destek bulan ABD piyasaları bugün ise seansa primli başladı.  Japonya’da Pazar günü yapılan seçimleri Abe'nin kazanması, iktidarında başlatılan aşırı gevşek para politikası gibi ekonomiyi destekleyici ve yenin değerini düşürücü politikaların aksayacağı endişelerini gidererek Nikkei endeksinin 21 yılın zirvesine taşıdı.  Çin lokomotif hisseler CSI 300 endeksi iki yıldan uzun sürenin zirvesine yükseldi.

Trump Fed başkanlığı için beş adayla görüştükten sonra karar vermeye "çok, çok yakın" olduğunu belirtti. Dolar, dikkatlerin Fed'in başına kimin geçeceğine çevrilmesiyle geriledi. Para politikasında daha fazla sıkılaştırma yanlısı bir adayın Fed başkanı olması doların değer kazanmasını sağlayacak. ECB'nin Perşembe günü gerçekleşecek toplantısında aşırı gevşek para politikası yaklaşımından uzaklaşmak için küçük adımlar atacağının sinyalini vermesi bekleniyor.

LME bakır global büyüme dair artan beklentilerle bugün $7123 seviyesine kadar yükseldi. Kazançlarının bir kısmı geri veren bakır %0,3 primle 7025 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.İndir

2017- 41. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda risk iştahı açık kalmaya devam ederken hisse senedi endekslerinin yeni rekorlara tırmandığını izledik. Japonya'nın Nikkei endeksi Kasım 1996'dan bu yana en yüksek seviyeye, Güney Kore'nin KOSPI endeksi ve Dünya MSCI endeksi rekor seviyeye, Hong Kong'un Hang Seng endeksi ise 10 yılın zirvesine yükseldi. Wall Street'de başlıca üç endeks ABD Hazine Bakanı Steven Munchin'in Trump'ı Janet Yellen'den sonraki Fed başkanlığı için piyasa dostu Jerome Powell'i aday göstermeye teşvik ettiğini gösteren bir haberin ardından rekor seviyelerde kapandı.

Euro Katalonya'nın İspanya'dan bağımsızlık ilan etmesi konusunda belli bir yere varamamasının ardından yükseldi ayrıca ECB’nin bu ay sonunda yapacağı para politikası toplantısında 2.3 trilyon euroluk tahvil alım programını daraltmaya başlayacağını açıklayabileceği beklentilerinden de destek buldu. Dolar ise Fed tutanaklarının bazı yetkililerin düşük enflasyonun devam etmesi konusunda hala endişeli olduğunu göstermesinin ardından gerilerken ABD Başkanı Donald Trump'ın bir senatör ile basın önünde söz dalaşı sonrası vergi sisteminde değişiklik tasarısının kabulünün zorlaşacağı endişesi de satışları hızlandırdı. Dolar endeksi iki haftanın dip seviyesini test etti. Endeks bir önceki hafta  saatlik ücretlerde beklentilerden güçlü artış gösteren ABD istihdam verisinin Fed'in Aralık'ta faiz artırma ihtimallerini artırmasının ardından 94.267 ile 10 haftanın zirvesine yükselmişti.

IMF  ticaret, yatırımlar ve tüketici güvenindeki artışlara atıfta bulunarak bu ve gelecek yıl için küresel ekonomik büyüme tahminlerini yükselterek piyasalardaki risk iştahını destekledi. Çin’de ithalat %18,7 ile beklentileri aşarak yaygın yavaşlama tahminlerine rağmen ekonominin sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ettiğini gösterdi. İhracat verisi beklentilerin altında kalsa da %8,1 ile %5,5 olan Ağustos rakamının üzerinde açıklandı. Dolardaki gerileme ve Çin’in potansiyel bakır sıkışıklığı beklentilerinden destek bulan bakır hafta genelinde yükseldi.

Piyasalar yeni haftaya Çin verileri ile başladı. 1.6% beklenen Çin eylül ayı CPI verisi beklentiye uygun açıklanırken Çin’de inşaatlardaki artışın hız kesmemesi ve hükümetin hava kirliliği konusundaki sıkı tedbirlerinin kış aylarında üretim kesintisine neden olabileceği korkusunun etkisi ile PPI beklenmedik bir şekilde 6.9% ile 6 ayın zirvesine yükseldi.

Beklentinin üzerinde artış gösteren Çin üretici fiyatları endeksinin ülke ekonomisine dair iyimserliği artırması ve Yellen’ın ABD’de enflasyonun artış gösterebileceğini açıklamasının etkisiyle LME Bakır $7,177 ile Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Haftanın ilk işlem gününü  %3,4 primle $7,130 seviyesinden kapatan LME Bakır kar satışlarının ve dolardaki güçlenmenin etkisi ile gerilese de $7000 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Haftanın ilk işlem gününde 10 yılın zirvesine yükselen Asya borsaları bugün başlayan Çin Komünist Partisi kongresinde gündeme gelebilecek politikalara odaklandı. Salı günü majör Avrupa ve ABD endekslerinde yatay kapanışlar izlerken Dow Jones endeksi ilk defa 23,000 seviyesini görerek yeni bir rekora imza attı.

İspanya’nın büyüme beklentilerini aşağı çekmesi Katalan krizinin ekonomik rakamlara yansıyabileceği endişesine yol açarak euroda kayıplara neden oldu. Bir sonraki Fed Başkanının faiz arttırma yanlısı akademisyen John Taylor olacağı spekülasyonları ile dolar değer kazandı. BOE Başkanı Carney’nin Hard Brexit’e dair hazırlık yaptıklarını açıklaması sterlinin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep oldu

Piyasada bugün açıklanacak FED Beige Book raporu ve yarın açıklanacak Çin GDP verisi bekleniyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40
TCMB Kurları (13.12.2017) USD: 3,8346 - EUR: 4,5167 - GBP: 5,1253 Fixing Kurları (13.12.2017) USD: 3,8423 - EUR: 4,5105 - GBP: 5,121 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1739 - GBP / USD: 1,3328