Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39
2017- 33.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasalarına dalgalı bir seyir hakim olurken, endüstriyel metallerdeki yükseliş rallisi geçtiğimiz haftada devam etti.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki savaş çağrılarının soğuma sinyalleri vermesi sonrası ABD hisse senedi endeksleri değer kazanırken, hafta sonuna doğru Beyaz Saray’dan gelen haberler sonrası satış baskısında kaldı. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Gary Cohn’un görevden ayrılabileceği haberleri üzerine S&P 500 ve Dow Jones Endeksleri’nin günlük kaybı %1 lerin üzerine çıktı.  Cuma günü ise ABD Başkan’ı Donald Trump’ın milliyetçi ekonomi politikalarıyla tanınan baş stratejisti Steve Bannon’ı görevden alması üzerine Wall Street endeksleri, yaşanan görev değişikliği sonrası kısa süreli yükseliş yaşamasına rağmen haftayı ekside tamamladılar. Bannon’un ayrılışı Beyaz Saray içindeki anlaşmazlıkların temel kaynaklarından birini ortadan kaldırmasına rağmen Trump’ın ekonomik gündemini ilerletebileceğine dair şüpheler hala devam etmekte.

Fed’in bu yılki faiz artış sinyallerinin arandığı Fed’in Temmuz ayı toplantı tutanakları sonrası dolar, düşük enflasyona dair endişelerle birlikte satış baskısı altında kaldı. Açıklanan tutanaklarda, enflasyon konusunda %2 hedefinin kısa vadeden çok orta/uzun vadede mümkün olabileceğinie vurgu yapılmasıyla, yılın geri kalanındaki faiz artırım olasılığını bir miktar geri çekti. Bilanço daraltma konusunda ise Fed toplantıda net bir Eylül tarihi vermezken, tutanaklarda da “önümüzdeki toplantılarda” terimi dikkat çekici oldu. Dolar, gelişmelerin üzerine gördüğü iki buçuk yılın dip seviyelerinden toparlanmaya çalışırken, ABD de açıklanan olumlu verilere rağmen haftayı %0,4 artıda tamamladı. Euro ise Avrupa Merkez Bankası’nın 20 Temmuz toplantı tutanaklarında , yetkililerin Euro’daki aşırı değerlenme konusundaki endişeli tutumları dolar karşısında değer kaybını getirirdi ve 1.1661 ile üç haftanın dip seviyesine geriledi. Haftanın son işlem gününde toparlanmaya çalışan Euro, haftalık kaybını  %0,5 civarında gerçekleştirirken, Temmuz ayı başından bu yana ilk haftalık düşüşünü kaydetti. Petrol fiyatları, Cuma günü ABD ‘de petrol kuyu sayısının son üç haftanın ikisinde azaldığını gösteren verinin etkisi ile %3 yükselmesine rağmen haftayı hafif kayıp ile tamamladı.

Doların değer kaybı ve Çin ekonomisinde toparlanma sonucu talebin artacağına yönelik beklenti endüstriyel metallerdeki yükselişi hızlandırdı. LME Bakır, geçtiğimiz hafta Çinko ve Alüminum fiyatlarındaki yükselişinde desteği ve emirlerinde çalışması ile birlikte $6.576 seviyesine kadar yükseldi. Cuma günü ise gelen kar realizasyonlarıyla birlikte gerileyen LME Bakır, haftayı %0,8 prim ile $6.481 seviyesinden tamamladı.

Yeni haftada yatırımcılar, Fed Başkan’ı Janet Yellen ile Avrupa Merkez Bankası Başkan’ı Mario Draghi’nin konuşma yapacağı Perşembe ve Cuma günü gerçekleşecek olan Jackson Hole sempozyumunu bekliyor olacaklar. Tutanakların ardından Yellen’in piyasalara yön verecek bir açıklama yapması beklenmezken, Fed’in Aralık ayında faizleri yükselteceğine dair beklentilerin artması dolara bir miktar destek olabilir. Dolar endeksi, dün günü %0,3 kayıp ile 93.095 seviyelerinden tamamlarken, şu sıralar güne %0,45 artıda 93.506 seviyelerinden devam ediyor.

ABD ve Avrupa hisse senedi endeksleri ise haftaya sakin başladı. Açılışta değer kaybeden Wall Street endeksleri günün geri kalanında toparlanarak yatay kapanış gerçekleştirdiler. Avrupa piyasaları ise günü genel olarak değer kaybı ile sonlandırdı. Asya piyasaları ise ABD piyasalarının ılımlı kazanımları sonrası değer kazandı.

Endüstriyel metallerde son zamanlarda yaşanan momentum korunurken, Çin’deki demir cevheri fiyatlarındaki yükselişin desteği ile pozitif seyir izlenmeye devam ediliyor. LME Çinko dün 2007 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi test ederken, Nikelde de sert yükselişler izlendi. LME Bakır, Kasım 2014 den bu yana en yüksek seviye olan $6.623 seviyesini görmesinin ardından geriledi. Bakırın dünkü günlük kazancı %1,5 olup $6.574 seviyelerinden kapanış gerçekleştirdi. LME Bakır, güne dolardaki toparlanmaya rağmen %0,7 kazanç ile $6.623 seviyelerinde devam ediyor.  

Makro veri tarafında hafta genelinde ABD ve Euro Bölgesinde imalat PMI ile ABD tarafında  yeni konut ve mevcut konut satış verileri ile dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. İndir

2017- 32.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

ABD ile Kuzey Kore arasında tarafların karşılıklı tehditleri sonucu tekrar gün yüzüne çıkması ile  jeopolitik gerginlik artarken, geçtiğimiz hafta yatırımcılar riskli varlıklardan uzaklaşarak güvenli limanları tercih etti.

Kuzey Kore füze saldırı planlarını değerlendirdiğine yönelik açıklamaların ardından ABD Başkan’ı Donald Trump’ın ABD'ye yönelik herhangi bir tehdidin "ateş ve öfke" ile karşılanacağını açıklaması ardından ortam gerilirken, küresel finansal piyasalarını endişelendirdi. ABD hisse senedi endeksleri açıklamanın ardından gün boyu kayıplar verirken S&P 500 endeksi’nin günlük kaybı %1,4 lere kadar yükseldi. Asya piyasaları da artan jepolitik tansiyon ile birlikte sert düşüşler yaşadı.

Yaşanan jeopolitik gerilimin ardından ABD tarafında açıklanan zayıf enflasyon verileri doların yükselişini sınırlandırdı. ABD tüketici fiyat endeksi %0,2 artış beklentisine karşılık %0,1 olarak açıklandı. Dolar endeksi Ağustos başında gördüğü iki buçuk yılın dip seviyelerinden toparlanmaya çalışarak hafta içerisinde son iki haftanın en yüksek seviyesine yükselmişti ancak zayıf veri sonrası artan satış baskısı ile birlikte haftayı %0,5 kayıp ile tamamladı. Euro ise dolar karşısındaki yükseliş rallisine ara verirken, Cuma günkü verinin dolarda yarattığı değer kaybının desteği ile haftayı prim ile tamamladı.

Petrol fiyatları, hafta başında ABD stoklarının beklentilerden fazla düştüğünü gösteren resmi veriler ile birlikte hafta boyunca yatay seyir izledi ancak hafta sonuna doğru gelen arz fazlası endişeleriyle gerileme kaydetti.

LME Bakır, Çin’deki Alüminyum üretim kesintisinin yarattığı endişe ile birlikte Alüminyum fiyatlarındaki artıştan aldığı destek ile 2014 Aralık’tan bu yana en yüksek seviye olan $6.515 seviyesini test etti. LME Bakır, jeopolitik risklerin yarattığı satış baskı ile birlikte düşüşe geçerken, haftanın son işlem gününde açıklanan zayıf verinin dolarda yarattığı baskısından bulduğu destek ile değer kaybı sınırlı kaldı. LME Bakır, haftayı $6.427 seviyelerinden %1 prim ile tamamladı.

Yeni haftadaAmerika ve Kuzey Kore arasındaki savaş çağrılarının soğuma sinyalleri göstermesiyle küresel hisse senetleri değer kazandı ve piyasalardaki volalite düştü. Wall Street endeksleri, zayıf enflasyon verileri ve jeopolitik endişelerden sıyrılmış görünen yatırımcıların etkisiyle yükseliş gösterdi. S&P 500 Endeksi Nisandan bu yana en yüksek değer artışını gösterirken, Dow Jones endeksi günü %0,62 prim ile tamamladı. Asya hisse senetleri de yatırımcıların tekrar riskli varlıklara yönelmesiyle birlikte değer kazandı.

Dolar, Kore yarımadasındaki gerilim ve Fed’in bu yıl faizleri tekrar artırma ihtimalini azaltan düşük verilerin ardından gördüğü dip seviyelerden toparlanmaya çalışıyor. Dolar endeksi, dünü %0,36 kazançla 93.411 seviyelerinden tamamlarken bugünde %0,33 artıda 93.722 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Çin’de dün sanayi üretim verisi %7,2 olan beklentiye karşılık %6,4 artış olarak açıklandı. LME Bakır, haftaya sakin başlarken, Çin’in zayıf verisinin ardından günü %0,35 kayıp ile $6.404 seviyelerinden tamamladı. Bugünde düşük işlem hacminde jeopolitik tansiyonun azalmasıyla birlikte hafif artıda $6.412 seviyelerinde seyrediyor.

Makro veri tarafında ABD tarafında bugün açıklanacak perakende satışlar verisinin yanı sıra hafta genelinde endüstriyel üretim versinin ve FOMC toplantı tutanaklarının gündem maddesi olması beklenirken, Euro bölgesinde enflasyon ve büyüme verileri izlenecek.İndir

2017- 31.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Piyasalar tarafından önem arz eden verilerin açıklandığı bir haftayı geride bırakırken, dolar açıklanan veri öncesi iki buçuk yılın dip seviyelerini gördü. Bakır ve Euro ise dolardan aldıkları destek ile bir buçuk yılın zirvesini test etti.

ABD hisse senedi endeksleri Temmuz ayında üst üstünde dördüncü ayını kazançla kapatırken, yılın ikinci yarısına da güçlü başladı. Teknoloji şirketlerinin açıkladığı yüksek karlı bilanço verileri sonrası ABD’nin Dow Jones endeksi tarihinde ilk kez 22.000 puan seviyesini aştı. ABD’de kırılan rekorlar sonrası Asya piyasaları yatırımcıların kar realizasyonuna gitmesi ile değer kaybetmesine rağmen Çin ‘in Şanghay Bileşik Endeksi haftayı prim ile tamamladı.

Fed yetkililerinden gelen faiz arttırımlarının zaman alacağına dair açıklamların ardından beklentilerin altında gelen ADP istihdam değişim verisi ile Dolar 92.548 seviyesi ile iki buçuk yılın en düşük seviyesini gördü. Euro ise dolar karşısındaki rallisine devam ederek 1.19 direncini kırdı ve 1.1909 seviyesini test etti. Dolardaki değer kaybı Cuma günü açıklanan Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi ile sınırlı kaldı. Veri 183.000 beklentisinin üzerinde 209.000 artış olarak açıklanırken, ücretler verisi beklentilere paralel %0,3 olarak açıklandı. Gelen veriler enflasyon tarafında rahatlatıcı olmasına rağmen yatırımcılar tarafından FED’in bu yılki faiz artışı için aceleci olmayacağına işaret ettiği şeklinde yorumlandı. Dolar endeksi veri sonrası güçlü bir yükseliş kaydederek haftayı 93.542 seviyelerinden tamamladı. Euro ise dolardaki baskı ile birlikte Cuma günkü kaybını %1,1 seviyelerine kadar yükselti

Petrol fiyatları, hafta boyunca dalgalı bir seyir izledi. Güçlü talebin desteği ile yükselişe geçmeye hazırlanan Petrol, ABD tarafında gelen %10’a yakın stok artışı ile yükselişi sınırlı kaldı ve haftayı hafif kayıp ile tamamladı.

LME Bakır, doların zayıf seyrinin devam etmesi ve küresel ekonominin olumlu sinyaller vermesi ile birlikte 2015 Mayıs ‘tan bu yana en yüksek seviye olan $6.430 seviyesini görmesine rağmen hafta boyunca yatay seviyelerde yaptığı kapanışlar ile haftayı %0,3’e yakın bir kazanç ile $6.362 seviyelerinden tamamladı.

Asya piyasaları,  Wall Street endekslerinden aldığı destek ile güçlü başladığı yeni haftaya bugün Çin tarafındaki beklentinin altında açıklanan ticaret verileri sonrası, günü düşüş ile tamamladı.Çin’in  Temmuz ayı ithalatı %18 beklentisine karşılık %11 olarak açıklanırken, ihracatı %10,9 artış beklentisine karşılık %7,2 olarak açıklandı.

Dolar endeksi, bugün %0,13 ekside 93.313 seviyelerinden işlem görürken, Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrası kazançlarını korumaya çalışıyor. Bu hafta Fed başkanlarından yapılacak açıklamaların ve açıklanacak verilerin doların yükselişinin uzun vadede sürdülüp sürdürülemeyeceği konusunda yol göstermesi bekleniyor. Euro ise dün beklentilerin altında açıklanan Alman endüstriyel veriye rağmen kazançlarını koruyarak hafif artıda 1.1793 seviyelerinden kapanış yaptı. Bugün de güne dolar karşısında yatay artıda 1.1819 seviyelerinden işlem görerek güne devam ediyor.

LME Bakır, Çin’in umut vaat eden büyüme verilerinin talebe yönelik beklentiyi arttırmasıyla dün $6.447,50 seviyesine kadar yükselerek günü %0,7 primle $6.418 seviyelerinde tamamladı. Ancak Bakırın bugünkü seyri beklentilerin altında açıklanan Çin ticaret verilerinin ardından aşağıya dönerek güne %0,28 kayıpla $6.400 seviyelerinde devam ediyor.  LME Bakırın düşüşü dolardaki zayıflamayla birlikte sınırlı kalıyor.

Makro veri açısından sakin bir hafta olması beklenirken haftanın gündemini belirleyecek veriler ABD ve Çin tarafında açıklanacak enflasyon verileri olacak. 

 

 İndir

2017- 30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftada piyasalardaki risk iştahı Fed’in gerçekleşen toplantısı sonrası artış gösterirken, LME Bakır, Mayıs 2015 ‘den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Fed’in 25-26 Temmuz da gerçeklen toplantısında faiz oranları %1-1,25 bandında sabit kalırken, merakla beklenen bilanço daraltma konusuna  “görece yakın zamanda” başlanılacağı belirtilerek Eylül ayının sinyalleri verildi. Fed, ayrıca enflasyonla ilgili olarak çekirden enflasyonun gerilediğine dikkat çekerken, açıklamalarda “biraz” ifadesinin kaldırılmış olması enflasyondaki gerilemeyi net bir şekilde kabul ettiğini gösterdi. Toplantı sonrası Asya hisse senedi endeksleri faiz oranlarının beklenilenden daha uzun süre düşük kalacağı beklentisiyle değer kazandı.

Cuma günü açıklanan ABD ikinci çeyrek büyüme verisi %2,7 beklentisine karşılık %2,6 olarak açıklandı. Gelen veriler ile Amerikan ekonomisinin ikinci çeyrekte büyüme kaydetmesine rağmen, ilk altı ayın rakamları ekonominin beklenenden daha az büyüme kaydettiğini işaret etti. ABD, ilk yarı büyümesi %1,9 olarak gerçekleşirken, 2016 yılındaki ortalama %2,2 lik büyümenin altında kalınmış oldu.

Dolar, Fed’in enflasyon hakkında kullandığı temkinli ifadelerin ardından fazilerin bu yıl bir kez daha artırılmayabileceği beklentisiyle 13 ayın dip seviyelerine geriledi. Dolar endeksi, 93.152 seviyelerini görmesiyle brilikte 3 Ocak’tan gördüğü 14 yılın en yüksek seviyesi olan 103.82 seviyesinden %10 değer kaybetmiş oldu. Euro ise dolar karşısındaki kazanımları sürdürerek 1.17 direncini kırmasının ardından 1.1776 seviyesine kadar yükselerek haftalık %0,76 kazanç kaydetti. Petrol fiyatları, ABD stoklarının  düşüş kaydettiği verilerin ardından yükselişe geçti.

Dünya’nın önemli bakır üreticilerinden Glencore, yılın ilk yarısındaki %9 luk düşüşün ardından 2017 yılı için bakır üretim hedefini azaltarak 1.33 mio m/ton olarak açıkladı. LME Bakır, arza dair endişelerin artması, Çin’in 2018 yılı sonu itibariyle hurda bakır ithalat yasağını kısmen kaldıracağına dair söylentilerin gelmesi ile talebin artacağına yönelik beklenti ve dolardaki zayıflamadan alınan destek ile birlikte sert yükseliş gösterdi. LME Bakır, 2015 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan $6.400 seviyesini test etti ve haftayı $6.366 seviyelerinden %6 haftalık kazanç ile tamamladı.

Yeni haftada bilanço sonuçları ve küresel ekonominin gücü ile hisse senedi piyasalarında optimizm arttı. ABD hisse senedi piyasalarında Dow Jones Endeksi %0,28 artışla 21.891 puan seviyelerine ulaşarak rekor kırarken S&P 500 endeksi yatay kapanış gerçekleştirdi. ABD hisse senetleri üst üste dördüncü ayını değer kazanarak kapatırken, Avrupa hisse senetleri Temmuz ayını değer kaybederek kapattı. Asya piyasaları dün açıklanan Çin imalat verisinin beklentinin(%51,5) hemen altında %51,4 açıklanması ile değer kazandı.

Dolar , Ocak ayından beri yaşadığı en büyük aylık kaybını gerçekleştirdi. Dolar endeksi dün 92.784 seviyesine gerilemesinin ardından bu ayki kaybı %2,3 oldu. Dolar, ABD ‘deki siyasi karışıklıktan ve Fed’in bu yıl faizleri tekrar artırabileceği şüphelerinden dolayı belirsiz görünüm içerisindeyken bu sabah toparlanmaya çalışarak 92.963 seviyelerinden %0,11 artıda işlem görüyor. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya yönelik tutum izleyeceği beklentilerinden bulduğu destek ile dün 1.1846 dolar ile Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Euro, bu sabah ise dolar karşısında %0,18 ekside 1.1818 seviyelerinden işlem görerek güne devam ediyor. Petrol fiyatları, güçlü talebin desteği ile yükseliş kaydederken, bu yükselişi OPEC tarafından gelen yüksek arz ile sınırlı kalıyor.

LME Bakır, küresel ekonomik büyümenin olumlu sinyaller vermesi ile birlikte dün yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesi olan $6.430 seviyesini test etti. Bakır’ın Temmuz ayındaki kazancı %7,8 olarak gerçekleşirken Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’in sergilediği olumlu görüntü ve talebe yönelik esnekliğin artması Bakır fiyatlarının rallisine destek oldu.LME Bakır, dünü  %0,4 primle $6.373 seviyelerinden tamamlarken, bu sabah düşük işlem hacminde $6.349 seviyesinden %0,4 ekside seyrediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde açıklancak veriler; ABD tarafında kişisel tüketim, imalat PMI, ADP istihdam değişim verileri ile Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi olurken, Euro bölgesinde ÜFE ve büyüme verileri olacak.  İndir

2017- 29.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Yatırımcıların risk iştahını arttırdığı bir haftayı geride bırakırken, Euro dolar karşısında son bir yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Dolar endeksi ise yıl başından bu yana kayıplarını arttırarak son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği toplantısında faiz değişikliğine gidilmezken, toplantı sonrası Başkan Mario Draghi’nin güvercin tonlu açıklamaları Euro’da yükselişi beraberinde getirdi. Draghi, enflasyon konusunda Avrupa Merkez Bankası’nın tatmin olmadığını, para politikasının sıkılaştırılmasına yönelik konuları sonbaharda tekrar alacaklarını ve elde bulunan gelişmelere/verilere göre hareket edeceklerini belirtti. Euro, açıklamalar sonrası dolar karşısında %1,5 yükseliş ile 1.1682 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar ise Euro’daki yükselişin baskısı ile 93.854 seviyelerine kadar gerileyerek yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesini gördü.

ABD hisse senedi endeksleri hafta boyunca dalgalı bir seyiz izledi. Trump’ın Başkanlık vaatlerinden biri olan Obamacare’in değiştirilmesi konusuna 2 senatör daha Trump’ın teklifine karşı olduğunu açıklaması üzerine Trump’ın reformlarının parlak bir görünüm sergilememesi endekslerde satış baskısı getirdi. Ancak zayıf başladığı haftaya şirketlerin güçlü açıklanan ikinci çeyrek bilançoları ile birlikte kazanç ile devam etti. Asya piyasaları da olumlu ekonomik görünümün desteği ile değer kazandı.

OPEC’in petrol arzının Temmuz ayında bu yılın en yüksek seviyesine ulaşağına dair raporların ardından arz endişelerinin devam edeceği görüşü ile düşüşler yaşadı.

Dünya’nın ikinci büyük bakır üretici Peru’da yer alan 56 madendeki sendikalı işçiler, hükümetin önerdiği teklifi protesto etmek amaçlı ülke çapında greve başladılar. Çin’in ikinci çeyrek büyüme verilerinin geleceğe dair pozitif bir görünüm sergilemesi ileriye yönelik bakır talebini destekledi. LME Bakır, talebin artacağı beklentileri ve dolarda yaşanan değer kaybından aldığı destek ile Cuma günü %1,3 yükseliş ile $6.051 seviyelerine kadar yükseldi. Bakırdaki bu yükseliş diğer endüstriyel metallere de öncülük etti.  LME Bakır’ın haftalık kazancı %1’in üzerinde olurken, $5.997 seviyelerinden haftayı tamamladı.

Teknoloji tarafında kritik şirtketlerin bilanço açıklayacağı ve FOMC ile GDP gibi yakından takip edilecek gelişmelerin olacağı bir haftaya başlıyoruz.

Fed’in bugün başlayıp iki sürecek toplatısında faiz değişikliğine gitmesi beklenmezken, yatırımcılar bilançonun küçültülmesine dair detaylar ile yılın geri kalanındaki faiz artış sinyallerini arayacaklar.  Dolar, dün ABD ‘de açıklanan güçlü imalat ve hizmet PMI verilerinin ardından gerilediği 13 ayın dip seviyelerinden toparlanmaya çalışıyor. Dolar endeksi dün %0,13 artıda 93.977 seviyelerinden günü tamamlamasına rağmen şu sıralar günün en düşük seviyesi olan 93.704 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor ve günlük kaybı %0,29 ‘a ulaştı. Euro ise dolar karşısındaki güçlü seyrine devam ederek %0,44 prim ile 1.1691 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Euro bu seviyeler ile 2015 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeleri görmüş oldu.

ABD hisse senedi endeksleri dün kayıplarla günü tamamlarken , Asya piyasaları da bugün riskli varlıklara olan talebin azalmasıyla birlikte satış baskısı ile karşılaştı. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın Ağustos'ta ihracatı azaltma taahhüdü ve OPEC ‘in bazı üyelerine üretim kısıntılarına uyumu artırmaları çağrısında bulunmasının ardından kazanımlarını artırdı.

Geçtiğimiz hafta Şili’nin Zaldivar madenindeki işçiler ile tekrar görüşmeye oturan maden sahibi Antofagasta, dün işçi birliği ile ücret anlaşmasını imzaladığını bildirdi. Peru Çalışma Bakanlığından gelen açıklamalara göre, Peru’da greve başlayan işçiler dün görevlerine geri dönmeyi kabul ettiler. Bakır, zayıf dolardan aldığı destek ve Çin’in ekonomik büyümeye yönelik olumlu sinyaller vermesiyle birlikte teknik seviyelerin kırılmasıyla gelen hızlı yükseliş sonrası bugün 13 Şubattan bu yana en yüksek seviye olan $6.204 seviyesine yakın seyretti. LME Bakır, $6.197 seviyesini görmesinin ardından şu sıralar %2,5 primle $6.180 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında hafta boyunca, yarın sonlacak FED toplantısının yanı sıra ABD büyüme verileri ile yeni konut satışları ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek.  

 İndir

2017- 28.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada yatırımcılar Fed Başkan’ı Janet Yellen’in açıklamalarına odaklanırken, Yellen’den gelen güvercin tonlu açıklamalar piyasalarda risk iştahını arttırdı.

Yellen, enflasyonun hedef seviyenin altında seyretmesi sebebiyle FED’in para politikasını sıkılaştırmada aceleci davranmayacağını sinyallerini verirken, bir gün sonra yaptığı açıklamalarda ise merkez bankalarının daha fazla destekleyici politikaya devam etmesine gerek olmadığına değindi. Hisse senedi piyasaları, Fed’in kademeli faiz artırımı uygulayacağı ve güçlü dönemi beklentileriyle risk iştahını güçlendirdi ve yeniden rekor seviyelere yaklaştı. Asya piyasaları da haftaya boyunca yükseliş trendini içerisinde olsa da Çin hisseleri, Trump’ın Çin’in çelik ithalarında damping uyguladığını ve bunula mücadele için kota ve ek gümrük vergileri koymayı değerlendirdiğini açıklamasıyla birlikte düşüş gösterdi.

Dolar endeksi ise hafta boyunca zayıf bir seyir izledi. Dolar, ABD'de para politikasının hızla sıkılaştırılacağı ihtimalinin azalmasıyla birlikte yatırımcıların yüksek getirili para birimlerinde veya riskli varlıklarda kaldıraçlı pozisyonlara yönelmesinin ardından yaklaşık 10 ayın dip seviyelerindeki seyrini sürdürdü. ABD’de açıklanan zayıf enflasyon verilerinin ardından sert kayıplar verdi.  Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 95.088 seviyelerine kadar geriledi. Euro ise dolar karşısında 1.1489 seviyelerine kadar yükselerek hafta boyunca güçlü seyrine devam etti.

Emtia piyasalarında ise hafta boyunca genel görünüm olumluydu. Çinli çelik üreticilerin yükselen talebinden aldığı destekle %4’ye yakın değer kazanarak Mayıs başından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan nikel en güçlü metal olarak öne çıktı. Bu hafta boyunca her gün primli kapanış yapan petrol ise Çin’den gelen güçlü talebin süregelen arz fazlasına yönelik kaygıları azaltması ile ve ABD’nin gelecek yıl için petrol üretim tahminini düşürmesiyle haftanın son işlem gününde hızlı bir yükseliş kaydetti.

Antofagasta Minerals ile Barrick Gold Corp. Sahibi olduğu Şili’nin Zaldivar madenindeki işçiler, şirket ile başarısız geçen görüşmelerin ardından greve gidilmesi yönünde oy kullandılar. İşçi birliği, şirket ile yeni bir görüşme yapılacağı haberlerini vermesiyle birlikte görüşmenin olumsuz olması durumunda en geç 20 Temmuz ‘da greve gidilmesinin planlandığı yönünde bilgi verdi. LME Bakır, yaşanabilecek grev sebebiyle arz endişeleri yaşarken, fiyat Çin’den gelen pozitif verilerinde desteği ile geçtiğimiz hafta $5.933 seviyelerine kadar yükseldi. Bakır, haftayı $5.928 seviyelerinden tamamlarken, haftalık kazancı %1,5 üzerinde oldu.

Yeni haftaya Çin’in beklentilerin üzerinde açıklanan 2. Çeyrek verileri ile başladık. %6,9 olarak açıklanan veri ile (beklenti %6,8 ) hem beklenti aşılmış durumda hem de çeyrek başında gelen zayıf veriler daha sonra telafi edilmiş durumda.  Dünya’nın iknci büyük ekonomisinin büyümesinde güçlü sanayi üretimi, perakende satışlar ve ihracat performansının rol oynadığı görülüyor. Asya borsaları, Çin’den gelen güçlü veriler ile alıcılı işlem görürken, Çin hisseleri ise finans düzenlemelerinin sıkılaştırılacağı söylentileriyle verdiği kayıpların bir kısmını telafi edebildi.

Obamacare'in değiştirilmesi konusunda 2 senatör daha Trump'ın teklifine karşı olduğunu açıklamasının ardından Başkan Trump’ın sağlık yasa tasarısının Kongre’den geçemeyeceğine yönelik endişelerin arttı. Dolar,  yasa tasarısına yönelik endişeler ve Fed’in faiz artırımı konusunda daha temkinli olacağı beklentileriyle kayıplarını arttırdı. Dolar endeksi, Eylül ayından bu yana en düşük seviye olan 94.706 seviyesini görmesinin ardından bugün %0,3 kayıp ile 94.835 seviyelerinden işlem görürken Euro ise dolar karşısında 1.15 psikololik direncini kırarak 1.1537 seviyelerine kadar yükseldi ve şu sıralar %0,35 prim ile 1.1517 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatları, yüksek tüketimden destek bulmasına rağmen OPEC ve ABD'den gelen yüksek arz nedeniyle baskı altında kalarak yatay seyrediyor.Çin’in büyüme verileri ve endüstriyel üretimdeki artış ileriye dönük bakır talebini destekledi ve Bakır dün $6.023 seviyelerine kadar yükselerek 2 Marttan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bakır, bu sabah dolardaki zayıf seyre rağmen %0,46 ekside $5.980 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde, ABD tarafında konut başlangıçları ve inşaat izinleri verileri , Euro Bölgesinde ise Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı ile TÜFE verileri takip edilecek.

 İndir

2017- 27.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftada, açıklanan Fed toplantı tutanakları sonrası piyasalar karışık bir seyir izlerken, Fed’in bir sonraki faiz artışı için önemli bir ipucu olan ABD tarımdışı istihdam verisi ise yatırımcılar tarafından ne iyi ne de kötü olarak algılandı.

13-14 Haziran’da gerçekleşen Fed toplantısının tutanakları geçtiğimiz hafta açıklandı. Tutanaklar, komite üyelerinin Merkez Bankası bilançosunun azaltılmasıyla ilgili zamanlama konusunda mutabık kalamadıklarını gösterdi.  Bazı üyeler, kısa zamanda adım atılmasını nötr olmaktan ziyade sıkılaştırıcı bir adım olabileceğinden tedirgin görünüyor. Bazıları bir kaç ay içinde bazıları ise 2017 sonuna doğru hareketi daha doğru buluyor. Fikir birliğine varılamayan tutanaklar sonrası ABD hisse senedi endekslerinden Dow Jones endeksi yatay kapanış yaparken, S&P 500 endeksi değer kazandı. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın bono satın alımlarını durdurmaya hazırlanmasının yarattığı tedirginlik ile hem Avrupa hem de ABD hisse senedi endeksleri gerileme kaydetti.  Piyasalar, ADP istihdam değişimi verisinin beklentilerin altında açıklanması ile umduğunu bulamazken, gözler Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Haziran ayı ABD tarım dışı istihdam verisi 179.000 beklentisinin üzerinde 222.000 olarak , işsizlik verisi de beklentilerin hafif üzerinde %4,4 artış olarak açıklandı. Veriler, istihdam piyasasının gücünün sürdürdüğünü ve güçsüz enflasyon ve ücretlerdeki yavaş artışa rağmen Fed’in faizleri bu yıl üçüncü defa arttırmasına ve bilançonun daraltılmasına imkan verilebileceğini gösterdi.

Dolar endeksi, ABD Hazine tahvil getirilerinin yedi haftanın zirvesine çıkmasıyla birlikte bir haftanın zirvesi olan 96.512 seviyesini görmesinin ardından haftayı %0,4 prim ile 96.008 seviyelerinden tamamladı. Euro ise dolar karşısındaki güçlü seyrine ara vererek 1,1311 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından açıklanan veriler ile haftayı 1.1400 seviyelerinden tamamladı.

Kuzey Kore, ağır nükleer başlık taşıyabilen yeni bir kıtalararası balistik füze denediğini açıklamasının ardından yükselen tansiyon ile Asya piyasaları satışlarla başlağı haftayı hafif primle tamamladı. Petrol fiyatları, devam eden yükseliş rallisine üretim kesintisine rağmen arz fazlası nedeniyle ara vererek Cuma günü %3 günü sert bir düşüş gerçekleştirdi.

LME Bakır, dolardaki değer kazancının baskısı ile geçtiğimiz hafta $5.811 seviyelerine kadar geriledi. Güçlü gelen veriler ile birlikte haftayı $5.831 seviyelerinden haftayı tamamlamasına rağmen haftalık kaybı %2 oldu.

Yeni haftada, yatırımcılar Fed Başkan’ı Janet Yellen ‘in yapacağı konuşmayı bekliyor.  Konuşmada, Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya ne zaman başlayacağının sinyalleri aranacak.

Asya piyasaları, yeni haftaya ABD hisse senetlerinin güçlü seyrinin ardından kazanç ile başladı.  Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi ise dün sabah Çin de açıklanan enlasyon verileri sonrası değer kaybetti. Çin’in Haziran ayı TÜFE verisi %1,6 beklentisine karşılık %1,5 olarak açıklanırken, ÜFE verisi %5,5 seviyesinde beklentilere paralel açıklandı.

Dolar, güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed’in daha önce açıkladığı para politikasında sıkılaştırma planlarını değiştirmeyeceği beklentisiyle güçlü bir seyir izliyor.  Dün dolar endeksi 96.202 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından bugün %0,1 prim ile 96.120 seviyelerinden işlem görüyor. Euro ise hafif gerileyerek dolar karşısında 1.1390 seviyelerinde seyrediyor.  Petrol fiyatları, geçtiğimiz haftadaki kayıpların bir ksımını telafi etmeye çalışıyor. İleri ki günler için talebin artacağı beklentisi ile yükseliş kaydetmesine rağmen, piyasadaki arz fazlalığı nedeniyle yükselişi sınırlı kalıyor.

Şili’nin Antofagasta Minerals’in sahibi olduğu Zaldivar madenindeki işçiler ile şirket arasında geçen konuşmanın başarısız olması sonucu işçiler greve gidilmesi yönünde oy kullandılar. Madendeki işçiler, hemen greve başlamayacaklarını, en az 5 gün sürecek olan hükümetin ara buluculuk yapacağı bir dönem olacağını açıkladılar. LME Bakır, Çin tarafından gelen olumsuz verileri de etkisiyle dün $5.792 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından grev endişeleriyle toparlanarak günü $5.837 seviyelerinden tamamladı. Bugün de Çin tarafında çelik fiyatlarının yükseliş kaydetmesinden aldığı destek ile $5.863 seviyelerine kadar yükseldi ancak şu sıralar gelen satışlar ile %0,3 ekside $5.818 seviyelerinden işlem görüyor.

Makro veri tarafına hafta genelinde, ABD tarafında TÜFE ve ÜFE verileri ile perakende satışlar verisi ve Euro bölgesinde endüstriyel üretim verisi takip edilecek. Ayrıca Fed Başkan’ı Janet Yellen’in konuşmaları öne çıkacak.

 İndir

2017- 26.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Euro’nun dolar karşısında 10 ayın zirvesini gördüğü haftada, dolar bu yılın en düşük seviyelerine gerilerken , petrol fiyatları Mayıs ortasından bu yana en yi haftalık performansını sergiledi. 

Euro, geride bıraktığımız hafta başında Avrupa Merkez Bankası Başkan’ı Mario Draghi’nin açıklamalarının ardından yönünü yukarıya çevirdi. Draghi’nin, parasal genişleme politikasından sıyrılma çabaları bu yıl imkansız gözüken faiz artışı ihtimalini yavaşda olsa artırmaya başladı. Euro, dolar karşısında 1,1445 seviyelerine kadar yükseldi. Euro’daki bu yükseliş doların değer kaybını tetiklerken,  Dünya’nın büyük merkez bankaları arasında yer alan İngiltere ve Kanada Merkez Bankasından da gelen sıkılaşma yönündeki açıklamalar dolardaki zayıflamayı hızlandırdı. İngiltere Merkez Bankası yetkililerinden, ülke ekonomisinin tam kapasiteyle işlev göstermeye yaklaşmasıyla beraber faiz artışlarının kaçınılmaz olabileceğine dair açıklamalar geldi. Kanada Merkez Bankası yetkilileri ise Temmuz ayı itibariyle bir faiz artışına gidebileceklerini açıkladılar. Dolar endeksi, cuma günü 95.470 seviyelerine kadar gerileyerek bu yılın en dip seviyelerini gördü. Sterlin ise İngiltere Merkez Bankasından gelen açıklamalar sonrası değer kazandı ve 1.3030 seviyelerine kadar yükseldi.

ABD hisse senedi endeksleri ise dalgalı bir seyir izledi.  Hafta başında merkez bankalarından gelen açıklamalar sonrası faizleri arttırma ihtimali ile yükselirken hafta sonuna doğru teknoloji şirketlerinin kar realizasyonuna gitmesi ile değer kaybetti. Cuma günkü değer kaybına rağmen S&P 500 endeksi 2013 yılından bu yana en yüksek ilk yarı kazanımlarını kaydederken, Nasdaq endeksi, yılın ilk yarısında sekiz yılın en iyi performansını kaydetti. Avrupa hisse senetleri ise üst üste dördüncü haftada gerilemesini sürdürdü.

Petrol fiyatları, ABD petrol üretimindeki düşüşten bulduğu destek ile beş haftalık kayıp dönemini sonlandırırak bir aylık aranın ardından en iyi haftalık performansını gösterdi. Çin’in Haziran ayı imalat verisi %51,2 artış beklentisine karşılık %51,7 olarak açıklandı. Mayıs ayına göre yüksek açıklanması beklenen verinin beklentilerin de üzerinde gelmesi ile Çin’in yılın ikinci çeyreğine makul bir büyüme hızıyla devam ettiğini gösterdi. LME Bakır , Çin’de klima satışlarına paralel bakıra yönelik talebin artması ve dolardaki değer kaybı ile 30 Marttan bu yana en yüksek seviye olan $5.963 seviyesine yükseldi. Haftayı %2,7 kazançla $5.959 seviyelerinden tamamlayan bakır, Haziran ayında Mayıs ayı ortalamasına göre %1,9 yükseliş gösterdi.

Piyasalar, yeni haftaya bugünkü Amerika tatili dolayısıyla sakin başladı. Asya piyasaları, yükseliş ile kapattığı ikinci çeyreğin ardından yeni çeyrek döneme de yükseliş ile başlamasına rağmen bugün gelen satışlar ile düşüş kaydetti. Çin’in dün açıklanan Caixin imalat PMI verisinin beklentilerin(49,8) üzerinde 50,4 olarak açıklanması Dünya’nın ikinci büyük ekonomisinde ekonomik büyümenin istikrar kazandığını işaret etti. Wall Street endeksleri tatil öncesi düşük işlem hacminde görürken, dün Dow Jones endeksi 21.562,75 puan ile yeni rekor seviyelere yükseldi.

Dolar endeksi, dün ABD ‘de açıklanan ISM imalat verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile toparlanarak günü %0,6 primle 96.218 seviyelerinden tamamladı. Bugün ise tatil dolasıyla çok düşük işlem hacminde yatay 96.265 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Euro ise dolardaki toparlanmayla birlikte gerilerken, bu sabah %0,17 ekside 1.1344, Sterlin de %0,15 ekside 1.2919 dolar  seviyelerinden işlem görüyor. Petrol fiyatları, ABD'de petrol üretiminin hız kaybediyor olabileceği sinyalleriyle gerçekleştirdiği sekiz günlük yükselişe ara verdi ve bugün değer kaybetti.

LME Bakır, doların değer kazanmasıyla birlikte dünü %0,73 kayıp ile 5.915 seviyelerinden tamamlarken bugün düşük işlem hacminde %0,40 kayıp ile $5.890 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde izlenecek verileri ise ; ABD tarafında fabrika satışları ve dayanıklı mal siparişleri verisi ile FED’in 13-14 Haziran toplantı tutanakları ve ADP istihdam değişimi verisi ve Cuma günü  açıklanacak olan tarımdışı istihdam verisi olacak. Euro Bölgesinde ise perakende satışlar verisi takip edilecek . İndir

2017- 25.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftada küresel piyasalara dalgalı bir seyir hakim oldu. Petrol fiyatları on ayın en düşük seviyelerini görürken , ABD hisse senedi endeksleri rekor seviyelere yükselmesine rağmen kayıplar yaşadı.

Hafta başında Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalar hisse senedi piyasalarına alım dalgasını getirirdi. New York Fed Başkan’ı William Dudley’in enflasyon ve maaşlarda toparlanma olması yönünde Fed’in faiz artışlarını destekler nitelikteki açıklamaları sonrası S&P ve Dow Jones endeksleri rekor seviyelerden işlem gördü. Ancak petrol şirketlerinin hisse senetlerinde yarattığı negatif etki ile hem Avrupa hem de ABD hisse senedi endeksleri kayıp yaşadı. İngiltere, Fransa ve Almanya borsaları %0,3 ile %0,4 aralığında gerilerken Asya piyasaları da enerji fiyatlarındaki gerileme ile birlikte düşüş yaşadı.

Petrol fiyatları, Amerika’da yeni kuyuların açılmaya devam etmesinin OPEC’in arz fazlasını azaltmaya yönelik çabalarını köreltmesi ve düşen talep nedeniyle sert kayıplar verdi.  On ayın en düşük seviyelerine kadar gerilemesinin ardından Cuma günü toparlanma göstermesine rağmen haftayı %4 kayıp ile tamamladı.

Dolar endeksi, Fed yetkililerinin ekonomiye dair şahin açıklamaları ile bir ayın zirvesi olan 97.871 seviyelerine yükseldi. Ancak gelen satışlar ile düşüşe geçen dolar haftayı %0,1 kazanç ile 97.64 seviyelerinden tamamladı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ın Brexit’n İngiltere ekonomisine etkisi konusunda hala endişelerinin olduğunu belirtmesi ile birlikte Sterlin 1.2587 seviyelerine kadar geriledi. Sterlin, yetkililerden gelen açıklamaların ardından toparlanmasına rağmen haftayı %0,4 ekside 1.2716 dolar seviyelerinden kapattı.

LME Bakır, dolardaki yükselişin baskısı ile hafta ortasında $5.630 seviyelerine kadar geriledi. Ancak bakır piyasasına yönelik hafta sonuna doğru gelen arz açığı haberleri ve LME Çinko ‘nun üç haftanın en yüksek seviyesine ulaşmasından aldığı destek ile $5.855 seviyelerine kadar yükselerek haftayı %2 primle $5.800 seviyelerinden tamamladı.

Piyasalar yeni haftaya hareketli başladı.  Euro, ECB (Avrupa Merkez Bankası) Başkan’ı Mario Draghi’nin açıklamaları sonrası değer kazandı. Draghi, konuşmasında para politikasında yapılacak herhangi bir değişikliğin "kademeli" olması gerektiğini, bölge için hâlâ "yüksek miktarda" parasal teşvik gerektiğini ve enflasyonda bir yeniden sıçramanın küresel mali şartlara bağlı olduğunu belirtti. Euro, açıklamaların ardından bugün on ayın zirvesi olan 1.1388 seviyesine yükseldi ve şu sıralar %0,15 kazanç ile 1.1355 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksi ise Euro’daki kazanca paralel değer kaybetti. Dolar endeksi dünkü %1 lik kaybın ardından bugün yatay 96.403 seviyelerinden işlem görüyor.

ABD ‘de sağlık reformuna ilişkin oylamanın ertelenmesi üzerine Trump’ın politikalarına yönelik endişelerin yeniden ortaya çıkması hisse senedi piyasasında satışları getirdi. S&P endeksi dünü %0,8 kayıp ile son altı haftanın en sert günlük düşüşünü gerçekleştirerek 31 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyede tamamladı. Asya piyasaları da Wall Street endekslerindeki kayıplara paralel düşüş yaşadı.

LME Bakır, doların zayıflamasından aldığı destek ile birlikte haftaya alımlarla başladı. Bakır, bugün $5.870 seviyelerini test etmesinin ardından şu sıralarda %0,25 artıda $5.860 seviyelerinde seyrediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde, Çin’de açıklanacak imalat PMI verilerinin yanı sıra , ABD tarafında bekleyen konut satışları, büyüme ve fiyat endeksi verileri ile Euro bölgesi enflasyon verileri takip edilecek. İndir

2017- 24.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Fed’in faiz kararının açıklandığı haftada yapılan açıklamalar sonrası piyasalara karışık bir hava hakim oldu. Dolar, dip seviyelerden toparlanarak haftayı artıda kapatırken, Euro Haziran ayının en düşük seviyelerine geriledi.

Fed, iki gün süren toplantının ardından fiyat artışlarının yavaşlamasına rağmen beklenildiği üzere  faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %1-1,25 bandına çekti. Yılın geri kalanında bir faiz artışı olacağı öngörüsünü de korudu. Kararın ardından Fed Başkan’ı Janet Yellen bir açıklama yaparak, bilanço azaltmaya “ görece yakın zamanda “ başlayabileceklerini söylerken, yakın vadedeki riskleri “ kabaca dengeli” olarak yorumladı ve “enflasyon gelişimlerini yakından takip ettiklerini” belirtti. Açıklamanın ardından Asya piyasaları değer kaybetmesine rağmen Çin hisse senedi endeksleri haftayı primle kapattı. Wall Strett endeksleri ise karar ile birlikte değer kaybetti ancak  Cuma günü karışık bir seyir izleyerek hafif artıda kapanış yaptı. Avrupa da ise borsaların neredeyse tamamı yükseliş ile kapandı.

Dolar endeksi, faiz kararı öncesi açıklanan zayıf veriler ile 96.323 seviyelerine kadar geriledi. Fed’in faiz olanlarına sadık kalacağı umudu ile kararın ardından toparlanan Doların yükselişi zayıf gelen veriler ile sınırlı kaldı ve haftayı 97.164 seviyelerinden tamamladı. Euro ise dolar karşısından dalgalı bir seyir izledi.  Karar sabahı 1.1295 dolar seviyelerine kadar yükselen Euro, faiz kararın ardından dolardaki yükselişin baskısı ile Haziran ayının en düşük seviyesi olan 1.1130  seviyelerine geriledi. Haftanın son işlem gününde ise Euro toparlanarak 1.1197 seviyelerinden haftayı tamamladı. Hafta boyunca yatay bir seyir izleyen Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını %0,25 seviyesinde koruması ve varlık alım programında herhangi bir değişiklik yapmaması üzerine alımlarla karşılaştı. Sterlin, dolar karşısında 1.2804 seviyelerine yükselmesi sonrası haftayı 1.2774 seviyelerinde tamamladı.

1.çeyreğe oranla daha yavaş bir büyüme kaydeden Çin, açıklanan veriler ile bu yavaş büyümenin kontrolsüz olmadığını bir kez daha gösterdi. Çin’in Mayıs ayı perakende satışlar verisi beklentilere paralel %10,7 artış gösterirken, endüstriyel üretim verisi %6,4 artış beklentisine karşın %6,5 artış gösterdi. Petrol fiyatları, OPEC öncülüğünde üretimin kesilmesine rağmen stokların yüksek kalması sebebiyle altı ayın en düşük seviyelerine geriledi.

LME Bakır, Çin verilerinden aldığı destek ve stoklardaki düşüş ile birlikte bir önceki hafta $5.832 seviyesine kadar yükselmişti.  Geçtiğimiz hafta ise yatırımcıların risk iştahındaki azalışı ve dolardaki değerlenmenin baskı ile birlikte $5.642 seviyesine kadar gerileyen Bakır, haftayı %2,7 kayıp ile $5.673 seviyelerinden tamamladı.    

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma süreci (Brexit) resmi olarak bu hafta başladı. İki yıllık ayrılma süreci ise 29 Martta başlamıştı. Asya piyasaları, Wall Street endekslerinin Cuma günü karmaşık bir seyir izlemesine rağmen haftaya artıda başladı ancak bu sabah itibariyle gelen satışlar ile kayıplar yaşadı.

New York Fed Başkanı William Dudley'in enflasyon ve maaşlarda toparlanma olması yönünde Fed'in faiz artışlarını destekler nitelikteki açıklaması sonrası S&P ve Dow Jones endeksleri rekor seviyelere yükseldi. Dolar endeksi ise 30 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan 97.575 seviyelerine yükselmesinin ardından dünü %0,4 prim ile 97.548 seviyelerinden tamamladı. Bugün ise dolar %0,12 artıda 97.661 seviyelerinden işlem görüyor. Euro dün dolar karşısında 1.1213 seviyelerine yükselmesinin ardından tutunamayarak 1.1148 seviyelerinden kapanış yaptı. Bugün bu seviyelerden yatay işlem görmeye devam ediyor.

LME Bakır, yeni haftada Çin’in inşaat ve enerji sektöründe emtiaya yönelik talebin artacağı haberlerinden bulduğu destek ile dün $5.742 seviyelerine kadar yükseldi. Bakır, dünü yaklaşık %1 kazanç ile $5.726 seviyelerinden tamamlarken , bugün içerisinde $5.735 seviyelerine yükselmesinin ardından şu sıralar %0,8 ekside $5.680 seviyelerinde seyrediyor.  

Makro veri açısından sakin bir hafta olması beklenirken, ABD tarafında mevcut konut satışları ve imalat PMI verisi ile Euro bölgesinde de imalat PMI verileri takip edilecek. 

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39
TCMB Kurları (22.08.2017) USD: 3,5172 - EUR: 4,1316 - GBP: 4,5364 Fixing Kurları (22.08.2017) USD: 3,5047 - EUR: 4,1338 - GBP: 4,507 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1795 - GBP / USD: 1,286