Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50
2020- 02.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Jeopolitik gerginliğin ardından piyasalar geride bıraktığımız haftaya risk iştahında bir miktar toparlanma ile başladı.

Ancak Salı akşamı İran'ın Irak'ta bulunan ABD kuvvetlerine füze saldırısı düzenlemesinin ardından Orta Doğu'da daha büyük çatışmaya dair endişeler arttı. Saldırılarla ilgili ilk haberler, ABD'nin nasıl tepki vereceği konusundaki endişeler nedeniyle riskten Çarşamba günü riskten kaçışı artırdı. Fakat üstlerde ölü olmaması ve Başkan Trump’ın, İran’ın geri adım attığını ve daha fazla yaptırıma maruz kalacaklarını belirtmesi savaş ihtimallerin düşmesine yol açarak piyasalarda yeniden toparlanmayı destekledi.

Trump açıklamasında NATO’nun Orta Doğu’da yaşanan olaylarla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini açıklarken yeni ekonomik yaptırımların yolda olduğunu ve bu yaptırımların İran’ın tavrı aynı şekilde devam ettiği sürece uygulanacağını belirtti. Yaptırım seçeneğinin piyasalar için sürpriz olmaması ve askeri seçeneklerin en azından şimdilik gündeme gelmemesi altın ve petrol tarafında satış baskısını beraberinde getirdi.

Jeopolitik gerilimin etkisiyle geçtiğimiz hafta $71.75’e kadar yükselen Brent petrol, İran'ın petrol arzını ve kendi ham petrol ihracatını engelleyecek şekilde ABD'ye saldırmasının pek mümkün olmayacağı spekülasyonlarıyla kazanımlarını büyük ölçüde geri vererek $65 seviyesinden kapandı.

Yüksek miktardaki likiditesi ve Japonya'nın cari fazlası nedeniyle jeopolitik karışıklık dönemlerinde güvenli liman olarak kabul edilen yen,  füze saldırısından sonra elde ettiği kazanımları geri verdi.

Perşembe günü Asya, Avrupa ve ABD borsalarında alımlar izlendi. Perşembe günü yeni rekor seviyeleri kaydeden ABD endeksleri, Cuma gününe yükselişle başladıktan sonra negatif alana geçti. Düşüşte, zayıf tarım dışı istihdam verisiyle ABD’nin İran’ın metal ihracatına yaptırım uygulayacağı açıklamasının etkisi oldu. 

ABD’de tarım dışı istihdam verisi Aralık ayında 160K beklentisinin altında, 145K artış olarak açıklandı. İşsizlik oranı ise %3.5 ile sabit kaldı.

LME bakır risk iştahındaki toparlanma ve düşük LME bakır stoklarının etkisiyle yükseldi. Cuma günü $6243.5 seviyesine kadar yükselen LME bakır haftayı %1 primle $6204 seviyesinden kapattı. Euro ve sterlin ise güçlü doların baskısında kaldı.

Piyasalar bu hafta ABD ve Çin arasında Çarşamba günü imzalanması beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasını takip edecekler. Trump yönetimi imza töreni için en az 200 kişiyi Beyaz Saray'a davet etti.

Asya borsaları, imzalanması beklenen ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşması öncesinde yeni haftaya yükselişle başladı.

Öte yandan İran’da hükümeti protesto eden hareketler yine başlarken Libya’da da ateşkes ilan edilmiş durumda.

Sterlin, BoE Para Politikası Komisyon üyelerinden Gertjan Vlieghe'nin hafta sonu yaptığı faiz oranlarının düşürülebileceği açıklamalarının ardından bu sabah %0.26 değer kaybı ile 1.3027 seviyesinden işlem görüyor.

Asya borsaları, imzalanması beklenen ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşması öncesinde yeni haftaya yükselişle başladı.

Dün ABD endeksleri teknoloji hisselerinin öncülüğünde yükseldi; S&P 500 ve Nasdaq Comp. yeni zirve seviyelerden kapanış gerçekleştirdi. Birinci faz ticaret anlaşmasının öncesinde, ABD’nin Çin’e dair kur spekülatörü ifadesini kaldıracağı söylentisini takiben alımlar hız kazandı.

Güvenli limanlarda satış baskısının arttığı haftanın ilk işlem gününde Japon Yeni günün en fazla değer kaybeden para birimlerinden bir tanesi oldu.

İngiltere’de beklentilerin altında kalan sanayi ve imalat üretimi verilerinin etkisiyle GBPUSD paritesinde 1,2960 yakınına gerileme oldu ve bu ayın en düşük seviyeleri test edildi. 1,3018’de bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın kırılması aşağı hareketi hızlanan parite bu sabah 1.2980’den işlem görüyor.

EURUSD paritesi ise  dün gün içerisinde 1,1147’ye kadar yükseldi;1,1139’da bulunan 200 günlük hareketli ortalama üzerinden tepki satışlarının geldiği görünen parite 1.1110’dan işlem görüyor.

Bugün 97.562’ye kadar yükselen dolar endeksi, ABD’de tüketici enflasyonunun %0.3 beklentinin altında %0.2 olarak açıklanmasına rağmen %0.19 primle 97.530’dan işlem görmeye devam ediyor.

Bu sabah açıklanan Çin Aralık ayı ticaret verisine göre dolar bazında ihracat %7.6 artarken ithalat da %16.3 artmış kaydetti. Baz etkisi nedeniyle manşette göründüğü kadar büyük bir toparlanma söz konusu olmasa da ithalatta görülen büyük zıplama çarpıcı. 2019 yavaşlamasının ardından anlaşmanın getirdiği rahatlama ve stoklama isteği ile kredi musluklarının gevşemesinin getirdiği bir toparlanma olması muhtemel. Çin endeksleri veriye tepki vermedi, hatta veri sonrası gevşeyerek seansı ekside kapattı.

ABD Hazine Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Çin, artık kur manipülatörü olarak tanımlanmamalı dedi. Yuan, Ağustos'ta düştüğünde Çin'in kasıtlı olarak yuanı düşük seviyelerde tuttuğu düşünülerek Çin'e kur manipülatörü denilmeye başlanmıştı.  Çin, sıkı kontrol altında tuttuğu para biriminin işlem bandının orta noktasını son beş ayın en yüksek seviyesine çıkararak, yuanın Temmuz'dan beri en yüksek seviyesine görmesini sağladı.

Haftanın önemli gelişmeleri olarak;

  • Çarşamba günü imzalanması beklenen Çin-ABD arasında 1. Faz ticaret anlaşması,
  • JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., Wells Fargo & Co., Bank of America Corp., Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve BlackRock Inc. gibi büyük şirketlerle başlayan ABD bilanço sezonu,
  • Bu akşam açıklanacak FED Beige Book raporu,
  • Cuma günü açıklanacak Çin’in büyüme verisi  olarak ön plana çıkıyor.

LME bakır dün 1. Faz anlaşma ve Çin’de ekonomik aktivitedeki canlanmanın  devam edip etmediğini gösterecek veriler öncesinde dün $6298.5’e kadar yükseldi günü %1.4 primle $6290 seviyesinden kapattı. Güçlü Çin ticaret verilerinin desteği ile LME bakır bugün $6314.5 ile Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Direnç olarak $6328 ve $6391 seviyeleri takip edilebilir.

 

 İndir

2020- 01.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, yeni yıl tatilinin etkisiyle, global piyasalarda zayıf işlem hacmi izlendi. Ticaret endişelerinin azalması ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararına yönelik adımlar, piyasadaki bazı kısa vadeli belirsizlikleri azaltmaya yardımcı oldu.

Asya borsaları, Pekin'in yavaşlayan büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetmesinin ardından Çin piyasalarındaki yükselişin desteğiyle yeni yıla artıda başladı. Çin Merkez Bankası bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşüreceğini söyledi. Böylece 6 Ocak'tan itibaren sisteme 800 milyar yuan civarında likidite sağlanacak.

Yatırımcılar ayrıca dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'in bir yıl süren görüşmelerden sonra yakında ticaret anlaşması imzalayacağı yönündeki haberlerden destek buldular.

Dolar, yatırımcıların ABD ekonomisinin yüksek performansının sona ermiş olabileceğini düşünmeleri ancak ticaret konusundaki iyimserliğin küresel büyüme görünümünü canlandırmasıyla yeni yıla yatay seyirle başladı. ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında ilerleme işaretleri Aralık ayının büyük bölümünde doların değer kaybetmesine neden oldu.

Aralık ayını %1.77 primle kapatan ve yılın son gününde 1.1239’a kadar yükselen euro/usd paritesi, geçtiğimiz haftayı 1.1158 seviyesinden kapattı.

Yıl genelinde satış baskısı altında olan LME bakır, yılsonuna doğru Çin-ABD anlaşmasına dair artan umutların desteği ve ardından gelen anlaşma haberi ile yükselerek, 2019 yılını %4 primle $6.169 seviyesinden kapattı.

LME bakır, ilk faz anlaşma tarihinin belli olması, Çin ZK oranlarında düşüş ve Şili bakır üretimindeki düşüşten aldığı destekle yeni yılın ilk işlem gününe primli başladı. Salı günü $6.233’e kadar yükselen LME bakır, artan jeopolitik endişelerin baskısıyla Cuma günü $6.088’e kadar geriledi, haftayı %1.4 kayıpla kapattı.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Iraklı üst düzey milis komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis Bağdat Havalimanı'na düzenlenen hava saldırısında öldürüldü. Güvenli liman varlıklar ABD'nin Bağdat havalimanına yönelik hava saldırılarında üst düzey İranlı askeri yetkilinin hayatını kaybetmesinin ardından yükseldi.

ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları son dört haftanın en düşük seviyesine geriledi ve Çin’in PMI imalat verisi düşüş yaşanmasına karşın 51.5 ile büyüme alanında tutundu.

Güçlü verilerin etkisiyle haftaya primli başlayan ABD endeksleri jeopolitik gerilimlerin etkisiyle kazançlarını geri verdi.

Asya borsaları dün yeni haftaya, Orta Doğu'daki gerginliklerden ötürü yatırımcıların güvenli liman olan altına yönelmesiyle yeni haftaya kayıplarla başladı. Yatırımcılar ABD ve İran arasında bir çatışma çıkma riskini yeniden değerlendirirken, Asya borsaları bu sabah yükseldi.

Jeopolitik gerginliğin damga vurduğu Cuma günü görülen kayıplar sonrası haftanın ilk işlem gününde risk iştahında bir miktar toparlama görüldü. Ancak ABD ve İran arasında askeri çatışmaya ilişkin artan endişeler nedeniyle piyasa genelindeki kırılganlık devam ediyor.

Geçen hafta İranlı General Kasım Süleymani'yi hava saldırısıyla Irak'ta öldürülmesi talimatını veren ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın ABD'ye ait herhangi bir hedefe saldırması halinde Washington'un Tahran'a "belki de orantısız bir karşılık" vereceği uyarısında bulundu. Irak parlamentosu ise tüm yabancı askerlerin ülkeyi terk etmesini istedi.

Petrol fiyatları, Ortadoğu'da İran ile ilişkiler gerginleşirken Trump'ın Irak'a yaptırım başlatma tehdidi sonrası dün sert yükseliş kaydetti, Brent petrolü dün 70 doları aştı. Ancak petrol, İran'ın petrol arzını ve kendi ham petrol ihracatını engelleyecek şekilde ABD'ye saldırmasının pek mümkün olmayacağı spekülasyonlarıyla bugün kazanımlarını geri verdi, Brent petrol $68 seviyesinden işlem görüyor.

ABD'li bir yetkiliye göre, ABD Perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a gitmeyi planlayan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e vize vermedi. Bu adım İran'ın hangi adımları atacağı konusunda soru işaretleri yarattı.

İran – ABD Gerginliği ve İran’ın hamlesinin nasıl olacağı piyasalarda tedirginlik yaratsa da ABD endeksleri ABD seans sonuna doğru artı alana geçmeyi başardı.

Jeopolitik endişelerin etkisiyle dün güvenli varlıklar yükseldi. Altın bugün yaklaşık 7 yılın zirvesinden gerilerken, yen ise dolar karşısında 3 ayın zirvesinden geriledi.

Dolar endeksi dün günü %0.17 kayıpla kaptıktan sonra bugün sterlin ve euroda izlenen sert kayıpların etkisiyle %0.23 primli. Sterlin dolar karşısında bugün %0.4 kayıpla 1.1318 seviyesinden; euro ise dolar karşısında %0.33 kayıpla 1.1158 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dün günü hafif primle kapatan LME bakır bugün, risk iştahındaki toparlanma ve Asya piyasalarındaki alımların desteğiyle $6.180’e kadar yükselde de güçlü doların baskısı ile kazançlarını azaltarak %0.2 primle $6.155’ten işlem görmeye devam ediyor.

Piyasada Perşembe sabahı Çin’de açıklanacak enflasyon verileri ve Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri bekleniyor.

 

 İndir

2019- 52.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Noel tatili öncesinde işlem hacimlerinin daralmasıyla ve ABD-Çin ticaret anlaşmasının ihracatı ve şirket gelirlerini destekleyeceği iyimserliği ile başladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD-Çin ticaret anlaşması yakında imzalanabilir açıklaması yaparken Çin’in geniş ürün grubunda vergi indirimine gideceği yönündeki haber akışı da piyasalardaki risk iştahını arttırdı.

ABD’de endeksler, haftalık bazda, S&P %0.58, Dow Jones %0.67 ve Nasdaq endeksi %1.07 olmak üzere primli kapanışlar gerçekleştirdi.

Asya’da ise haftalık bazda Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.97, Hang Seng %1.27 primli Şanghay Bileşik endeksi ise yatay kapandı.

Önemli bir veri akışı bulunmayan haftada, ABD’de açıklanan verilere göre ise haftalık işsizlik başvuruları 222 bin ile 224 bin kişi beklentisinin hafif altında gerçekleşti. ABD’de öncü Kasım ayı dayanıklı tüketim malı siparişleri ise %2 düşüşle %1.5 artış beklentisinin altında kaldı. Aynı dönemde yeni konut satışları 719 bin olurken, aylık bazda %0.1 düşüş beklentisine karşın %1.3 oranında yükseliş kaydedildi.

Japonya’da ise sanayi üretimi Kasım'da da gerileyerek ekonominin durgunlaştığını gösterdi. Japonya büyümeyi desteklemek adına gelecek yıl için rekor bir bütçe onayladı.

Dolar endeksi önceki hafta pozitif gelen veriler ile haftaya 97.672 seviyesinde başlasa da bu seviyelerde kalıcı olamadı  ve  haftayı artan risk iştahı etkisi ile %0.79 değer kaybederek  96.919 seviyesinden kapattı.

Euro, dolar endeksine paralel olarak %0.88 değer kazancı ile 1.1175 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken, sterlin ise Brexit belirsizliğinin baskısı ile dolar karşısında son üç yıldaki en büyük haftalık kaybını yaşadığı hafta sonrasında, yeni hafta kayıplarını nispeten geri alarak %0.57 primli olarak 1.3076 seviyesinden kapandı.

Altın, piyasalardaki pozitif havaya rağmen dolardaki değer kaybı ile hafta boyunca primli seyrederek haftalık bazda %2.20 değer kazancı ile $1.510 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol ise hem ABD-Çin görüşmelerine yönelik pozitif haber akışı hem de önümüzdeki stok verisine yönelik azalış yönündeki beklentilerin etkisiyle haftayı %2’den fazla değer kazancı ile kapattı.

LME bakır ABD-Çin ticaret anlaşmasının yakında imzalanabileceği umutlarının yatırımcı iyimserliğini desteklemesiyle Çarşamba ve Perşembe günleri kapalı kaldığı haftayı %0.83 primli olarak $6.226,50 seviyesinde bitirdi.

Yeni haftada ise tatil dönemi olması nedeniyle işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın oldukça altında yer alırken hisse senedi piyasalarında düşüş gözlenerek başladı.

ABD’de özellikle teknoloji hisselerinin baskılandığı görülürken 3 büyük endeks %0.57 ile %0.67 aralığında değer kaybı ile kapanış gerçekleştirirken, başlıca Avrupa endeksleri de endeksler benzer şekilde negatif kapanışlar gerçekleştirdi.

Beyaz Saray ticaret danışmanı dün yaptığı açıklamada ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasının önümüzdeki hafta imzalanabileceğini, ancak Başkan Donald Trump veya ABD Ticaret Temsilcisi'nin teyit edeceğini söyledi. South China Morning Post'ta yer alan habere göre ise Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin ABD ile 'Birinci Faz' ticaret anlaşmasını imzalamak için Cumartesi günü ABD'ye gideceği belirtildi.

Ticaret endişelerinin azalması ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararına yönelik adımlar, piyasadaki bazı kısa vadeli belirsizlikleri azaltmaya yardımcı olurken, yatırımcılar yeni on yılda kaçınılmaz olduğu düşünülen resesyondan huzursuz olmaya devam ediyor.

Asya borsaları ise ABD ve Çin'in bu ay birinci aşama ticaret anlaşmasına varmalarından bu yana kaydedilen kazanımların desteği ve kar realizasyonu baskısı ile karışık seyretti. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yatay, Hang Seng endeksi ise %0.46 değer kaybederken, Şanghay Kompozit endeksi %0.33 primli.

ABD’de dün açıklanan verilere göre perakende satış stokları Kasım ayında %0.7 düşüş ile %0.1 artış beklentisinin altında kaldı. Aynı dönemde toptan satış stokları değişiklik göstermezken, bekleyen konut satışları aylık bazda %1.2 ile %1.4 tahmininin altında arttı. Chicago PMI endeksi ise Aralık ayında 48.9 ile 47.9 puan beklentisinin üzerinde açıklandı.

Dolar endeksi dün yatırımcıların küresel büyümeye yönelik iyimserliğin etkisiyle riskli varlıklara yönelmeleri sonucunda direnç olarak göze çarpan 96.750 seviyesinin altında 96.962 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. G10 para birimlerinin neredeyse tamamı ABD Doları karşısında değer kazanırken, euro Ağustos ayından bu yana ilk kez 1.1200 seviyesinin üzerine tırmanarak 1.1209 seviyesinden günü tamamladı. Seçim öncesi ve sonrasında yüksek volatiliteye sahne olan sterlin cephesinde de dolardaki zayıflıkla beraber %0.14’lük prim ile 1.3130 seviyeleri takip ediliyor.

Dolar endeksindeki hareketle güç bulan spot altın ise yılsonu alımlarının da etkisiyle üç aydan uzun sürenin en yüksek seviyesine çıkarak %0.31 primli olarak $1.523,16 seviyesinde bulunuyor. Yıllık bazda ise yaklaşık %19 değer kazanarak 2010 yılından beri en güçlü kazancını kaydetmeye hazırlanıyor.

LME bakır yıllık bazda %4’e yakın fiyat artışı ile yılı kapatmaya hazırlanırken bugün yatırımcıların yılın son gününde kar realizasyonuna gitmesi ile %0.36 değer kaybı ile $6.196 seviyesinden işlem görüyor.

Makro veri tarafında  bugün ABD Aralık ayı tüketici güveni rakamları açıklanacak. Hafta genelinde ise Aralık ayına ilişkin imalat sektörü PMI rakamları ile Cuma günü açıklanacak FED toplantı tutanakları haftanın önemli gelişmeleri olarak öne çıkıyor. 

 İndir

2019- 51.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta ABD ve Çin birinci aşama ticaret anlaşmasında mutabık kaldıklarını ve her iki tarafın da ilk Pazar günü devreye girecek olan ek vergilerin kaldırdığını açıklamasıyla başladı.

Çin’in başta tarım ürünleri olmak üzere ABD’den öneli miktarda ithalat yapacağını ve Faz 2 görüşmelerinin ABD seçimlerini beklemeksizin hemen başlanacağı açıklanırken, Beyaz Saray danışmanı Larry Kudlow Fox News'e yaptığı açıklamada, Washington ile Beijing arasındaki birinci aşama anlaşmanın ABD'nin Çin'e ihracatını ikiye katlayacağını belirtti. Aynı zamanda ABD’nin de anlaşma uyarınca Çin mallarına uygulanan bazı gümrük vergilerini de düşüreceği belirtildi.

Diğer yandan ABD Temsilciler Meclisi'nin yaptığı oylama ile hakkında görevi kötüye kullanma ve Kongre faaliyetlerine engel olma suçundan dolayı azil soruşturması yürütülmesinin Senato'da oylanmasına karar verilen Donald Trump bu süreci yaşayan üçüncü ABD Başkanı oldu. Fakat Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'nun Trump'ı görevden almayı oylaması beklenmediği için piyasa tepkisi sınırlı kaldı.

ABD’de, haftalık bazda, Nasdaq endeksi %2.25, S&P endeksi %1.65, Dow Jones ise %1.14 primli kapandı.

Japonya Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmezken başkan Kuroda politikanın şu an için değiştirilmeyeceğini ve %2 enflasyon hedefine ulaşılacağını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası da beklentiler doğrultusunda hem faiz oranlarında hem de varlık alım hedeflerinde değişikliğe gitmedi. Fakat sterlin Brexit anlaşmasının Aralık 2020'den önce anlaşmanın sağlanıp sağlanamayacağına yönelik kaygı ile haftalık bazda %2.42 değer kaybederek 1.3002 seviyesinden kapanış yaptı.

LME bakır ise ticaret anlaşmasına varıldığı açıklamasından sonra $6.235,50 seviyesine kadar yükselse de kalıcı olamadı. LME bakır anlaşmaya dair daha fazla somut veri beklentisi ve iyimser havanın dağılması ile Cuma günü %0.69 değer kaybı ile haftalık bazda %0.52 primli olarak $6.175 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD-Çin ticaret anlaşması yakında imzalanabilir açıklamaları ile başladı. Ayrıca Çin’in geniş ürün grubunda vergi indirimine gideceği yönündeki haber akışı da endekslere olumlu yansıdı.

S&P endeksi 3.227,78 puan ile yeni rekor seviyesini test ederken, dünkü CEO değişikliği ardından Boeing, Dow Jones endeksinde en fazla değer kazanan hisse oldu.

ABD’de 3 büyük endeks dün %0.09 ile %0.34 arasında primli kapanırken, Asya tarafında Hang Seng endeksi ise %0.15 ile hafif değer kaybetti, Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.15, Şanghay Kompozit endeksi %0.59 primli kapandı.

Diğer yandan ABD’de öncü Kasım ayı dayanıklı tüketim malı siparişleri %2,0 düşüşle %1,5 artış beklentisinin altında kaldı. Aynı dönemde yeni konut satışları 719 bin olurken, aylık bazda %0,1 düşüş beklentisine karşın %1,3 oranında yükseliş kaydedildi.

Fakat ABD’de beklentinin altında gelen ekonomik verilere rağmen Dolar endeksinde satış sınırlı kaldı. Dolar endeksi dünkü yatay kapanışının ardından bugün de 97.700 seviyelerinde hafif primli. Euro ise dolar endeksine paralel 1.1074 seviyelerinden yatay eksi işlem görürken, sterlin bugün hafif toparlanarak %0.1 primli ve 1.2945 seviyelerinden işlem görüyor.

LME bakır yeni haftaya, önceki kapanışına yakın olarak $6.179 seviyesinden başladı ve dün günü yatay pozitif sonlandırdı. Fakat ABD ve Çin tarafından gelen olumlu haber akışının etkisi ile bugün $6.235 seviyesine kadar yükseldikten sonra geriledi ve %0.38 primli olarak $6.203 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında bu hafta ABD tarafında açıklanacak olan haftalık işsizlik maaş başvuruları dışında takip edilecek önemli veri bulunmuyor.

 İndir

2019- 50.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Gündemi oldukça yoğun bir hafta geride kaldı. FED ve ECB faiz kararlarının yanı sıra İngiltere seçimini de izlediğimiz geçtiğimiz haftada, Cuma günü gelen ABD-Çin arasında 1.faz anlaşmanın sağlandığı haberi tatil öncesi piyasalara moral oldu.

11 Aralık Çarşamba günü FED’in Aralık toplantısı kararının ardından, Powell’ın basın toplantısı takip edildi. FED politika faizini %1.5-1.75 aralığında tutarken; ılımlı ekonomik büyüme ve tarihi düşük seviyedeki işsizlik oranının 2020'deki başkanlık seçimlerine kadar süreceği beklentisiyle, yakın dönemde borçlanma maliyetlerinin değişmeyeceğinin sinyalini verdi. Powell, basın toplantısında, faiz artışı için önemli ve kalıcı seviyede enflasyona ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, FED’in faiz artışı aksiyonu almadan önce temkinli davranacağının altını çizdi.

Endeksler, faiz kararı ve basın toplantısını takiben alım gördü. FED'in olumlu enflasyon görünümü sunması sonrası yakın zamanda faiz artışı ihtimalinin düşmesiyle dolar endeksi sert değer kaybetti.

ECB Faiz kararı ve Başkan Lagarde’ın ekonomik görünüm ile ilgili faiz toplantısında olumlu görüşleri piyasaları desteklerken 2019 yılı büyüme tahmini %1.1’den %1.2’ye yükseltildi. ECB toplantısı sonrası elde ettiği kazanımları hızlıca geri veren euro, diğer tüm para birimleri gibi asıl hareketini Cuma günü anlaşma haberinin ardından kaydetti.

İngiltere seçimlerinde Muhafazakar partinin kazanmasıyla sterlin 1.3514 ile Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Bu seçim zaferinin İngiltere piyasalarını yıllardır sallantıda bırakan Brexit siyasi çıkmazını aşması bekleniyor.

Petrol fiyatları, önce S.Arabistan’ın ek arz kesintisi, ardından Trump’ın Çin ile anlaşmanın çok yakın olduğunu belirtmesi ile üç ayın zirvesini gördü.

Perşembe günü, ABD ile Çin’in ticaret anlaşmasının 1.fazını imzalamaya çok yakın oldukları haberiyle yükselen global piyasalar, Cuma günü de Çin tarafından bu bilginin doğrulanmasından destek buldu. Ancak anlaşma detaylarındaki belirsizlikler, piyasada pozitif algılanmadı.

Washington ve Beijing arasında iki buçuk yıldır devam eden müzakerelerin ardından Cuma günü açıklanan anlaşma ile Çin'in ABD'den tarım, sanayi ve enerji ürünleri alımlarını yaklaşık 200 milyar dolar seviyesine yükseltmesi karşılığında ABD'nin Çin menşeili ürünlere uyguladığı gümrük vergisi oranlarını düşüreceği açıklandı. Çin aynı zamanda ABD'nin fikri mülkiyet haklarını daha iyi koruma, ABD teknolojisinin Çin şirketlerine zorla transferine engel olma, finansal hizmetler pazarını ABD şirketlerine açma ve Çin para birimi üzerindeki manipülasyonu önleme konusunda da çeşitli taahhütlerde bulunmuştu

Ayrıca Trump’ın azil sürecine dair Temsilciler Meclisi’nde yapılacak oylama tedirginlik yarattı.3 büyük ABD endeksi Cuma günün yatay kapattı.

LME bakır ise hafta genelinde sürdürdüğü yükseliş trendini, Cuma günü anlaşma haberinin ardından taçlandırsa da kazançlarını koruyamadı. $6.216 ile Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeyi test eden LME bakır, Trump’ın kafa karıştırıcı tweeti ve azil sürecinin baskısıyla kazançlarını geri vererek haftayı $6.143 seviyesinden kapattı.

Piyasalar yeni haftaya ABD ile Çin arasında 1. Faz anlaşmanın sağlanmasıyla primli başladı.

Beyaz Saray danışmanı Larry Kudlow dün Fox News'e yaptığı açıklamada, Washington ile Beijing arasındaki birinci aşama anlaşmanın ABD'nin Çin'e ihracatını ikiye katlayacağını belirtti. ABD anlaşma uyarınca Çin mallarına uygulanan bazı gümrük vergilerini de düşürecek. Anlaşma henüz imzalanmadı ve Çin tarafı açıklamalarında daha ihtiyatlı, ancak ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer hafta sonu da anlaşmanın "tamamlandığını" söylemişti.

Haftanın ilk işlem gününde, Cuma günü açıklanan  kısmi ticaret anlaşmasının ve Çin’den dün sabah gelen olumlu verilerin etkisiyle endekslere alım geldi. Asya borsalarındaki primli kapanışın ardından Avrupa endeksleri %1’in üzerinde primlerle kapanırken, 3 büyük ABD endeksi günü %0.31-%0.91 primlerle kapattı. Asya borsaları, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşması iyimserliği ve Wall Street'in tarihi zirveye çıkmasıyla, Asya borsalarındaki yükseliş bugün de hızlanarak devam etti. Şanghay bileşik endeksi seansı %1.27 primle kapattı.

LME bakır dün Çin’den gelen güçlü verilerin desteği ile yeniden $6.200 seviyesini test etti günü %0.85 primle $6.196 seviyesinden kapattı. Bakır bu sabah Asya piyasalarındaki pozitif havanın etkisiyle $6.223 seviyesine kadar yükseldi. $6.229 seviyesinde direnci bulunan LME bakır, Mart ayında kısa bir süre aşırı alım bölgesine geçtikten sonra bu yıl ikinci kez  aşırı alım bölgesinde. $6.229’u kırması halinde psikolojik $6.250 seviyesi gündeme gelecek, ancak yeni haberler gelmemesi halinde, tatil öncesinde yatırımcıların yeni pozisyon alma isteğindeki azalış ve olası kar realizasyonları nedeniyle yeni bir ralli pek olası görünmüyor. Teknik göstergelerin çoğu hala “alım” gösterdiği için bir süre overboughtta kalmaya devam edebilir.

Eur/usd paritesi dün güne 1.1126 seviyesinden başlamasının ardından ABD işlemlerinin hız kazanması ile 1.1160 yakınlarına yükseldi ancak kapanışı 1.1142 seviyesinden gerçekleştirdi. Bugün ise 1.1167’ye kadar yükselen parite,1.1153 seviyesinde 200 günlük hareketli ortalamasının hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Sterlin, seçimle birlikte elde ettiği sert kazançları zorlu Brexit endişeleriyle sert bir şekilde geri veriyor. Sterlin bugün dolar karşısında %1.1 kayıpla 1.3185’ten işlem görüyor.

Haftanın geri kalanında makro veri tarafında Euro Bölgesi’nde enflasyon ile ABD’de GSYİH, kişisel harcamalar ve Michigan güven endeksi izlenecek. Ayrıca BOE faiz kararı takip edilecek.

 

 İndir

2019- 49.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Global piyasalar geride bıraktığımız haftaya Trump’ın Brezilya ve Arjantin'den ithal metallere gümrük vergisi getireceğini söylemesinin etkisiyle zayıf başlangıç yaptı.

Başkan Trump, NATO toplantısında ticaret anlaşması için 2020 seçimlerini beklemenin belki de daha doğru olacağını açıklarken ilk faz anlaşmanın Aralık sonunda yapılıp yapılmayacağına dair soruya ise son tarih yok cevabı verdi. Piyasalarda ilk faz anlaşmanın Aralık ayında imzalanmayacağı beklentisi ağır basarken görüşmelerin devamı konusunda ise umutsuzluğa kapılmasına neden oldu. 15 Aralık tarihinde devreye girmesi planlanan ek gümrük vergileri de ertelenmezse gerilim daha da artacaktır.

ABD'nin Brezilya ve Arjantin'den ithal metallere gümrük vergisi getireceği açıklamalarının yanı sıra Fransa'dan ithal ürünlere de gümrük vergisi getirme tehditleri ticaret savaşının yeniden kızıştığını göstererek hafta başında piyasalardaki endişeleri artırdı. Ancak Çarşamba günü Trump’tan gelen yeni açıklamalar piyasaların yönünü yeniden yukarı çevirdi.  Trump'ın ticaret anlaşmasının 2020 başkanlık seçimlerine kadar beklemesi gerekebileceği yönündeki daha önceki açıklamasının ardından, görüşmelerin "çok iyi" gittiği yorumunu yapması da yatırımcıların umutlanmasına sebep oldu.

Çin'de Caixin/Markit imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksinin (PMI) Kasım ayında 51.7'den 51.8'e yükselerek sektörün Aralık 2016'dan bu yana en hızlı büyümeyi kaydettiğini gösterdi.

Çin’de ve sonrasında Avrupa tarafında üretim PMI verileri beklentinin üzerinde açıklanırken, ABD ISM üretim ve inşaat harcamaları verileri beklentilerin altında kaldı.

Dolar endeksi, ticaret görüşmeleri ile ilgili tedirginlik ve ABD ekonomisinin zayıfladığına yönelik işaretlerin ardından geriledi. Haftanın ilk 4 gününde kayıpları %1’e ulaşan dolar endeksi, güçlü ABD istihdam verilerinin ardından kayıplarını azalttı.

Pazartesi günü Çin PMI verisinin desteği ile $5900 seviyesinin üzerini test eden LME bakır, Salı günü ticaret savaşına dair artan endişelerle $5806 seviyesine kadar geriledi.

OPEC ile birlikte hareket eden ülkelerin petrol arzını kısmaya karar vermesiyle ABD petrol fiyatlarının yaklaşık iki buçuk ayın zirvesini gördü.

ABD’de tarım dışı istihdam Kasım ayında 266 bin ile 180 bin kişi beklentisinin üzerinde arttı. Aynı dönemde işsizlik oranı %3.6’dan %3.5 seviyesine geriledi. Ortalama saatlik kazançlar %0.2 ile %0.3 tahmininin altında arttı.  ABD istihdam büyümesi, sağlık sektöründeki istihdam artışı ve General Motors çalışanlarının grevi bırakıp işe geri dönmeleriyle birlikte Kasım ayında son on ayın en güçlü artışını kaydetti. Veri ABD ekonomisinin ivme kaybetmediğine işaret etti.

Wall Street, Cuma günü, şaşırtıcı derecede güçlü istihdam verileri ve ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerindeki olumlu havanın etkisiyle, hafta başındaki kayıplarını telafi ederek Cuma günü yükseldi, Kasım sonunda gördüğü tarihi zirvesine tekrar yaklaştı.

LME bakır güçlü verilerin desteği ile Cuma günü %2.2 yükselerek haftayı $6025 seviyesinden kapattı.

Cuma günü rekor seviyelere yaklaşan ABD endeksleri dün güne pozitif alanda başlasa kısa sürede negatif alana geçti. 3 büyük ABD endeksi günü %0.32-%0.4 kayıplarla kapattı. Önde gelen Avrupa endekslerinin ise günün tamamını negatif alanda geçirdiği gözlendi.

Pazar günü açıklanan Çin ticaret verileri haftanın ilk gününün gündeminde önemli yer tuttu; Kasım ayında %1.4 gerilemesi beklenen ithalat %0.3 artarken %0.8 artması beklenen ihracat %1.1 geriledi.

Tarım dışı istihdam verisi sonrası sert yükselen Dolar Endeksi dün yatay kapanış yaptıktan sonra bugün de yatay. Çarşamba Fed faiz kararı, Perşembe ECB faiz kararı ve Cuma İngiltere seçim sonuçları öncesinde euro ve sterlinde de yatay seyir izleniyor.

Asya borsaları, ABD'nin Çin ürünlerine yeni gümrük vergisi getireceği 15 Aralık'ın yaklaşmasıyla yatırımcıların endişelerinin artmasının ardından ABD borsalarındaki kayıpları izleyerek bu sabah geriledi.

ABD Tarım Bakanı Sonny Purdue'nun Trump'ın yeni gümrük vergisi getirmek istemediği ancak Çin'den bir adım beklediği açıklaması piyasadaki belirsizliği artırdı. Çin'li yetkililer, Pekin'in Washington'la ABD'nin yeni gümrük vergileri 15 Aralık'ta uygulanmaya başlamadan önce bir anlaşmaya varmayı umduklarını söylediler.

Diğer taraftan Çin'de tüketici enflasyonunun 8 yılın zirvesine yaklaşması ve yeni açıklanan verinin üretici fiyatlarının son 5 aydır düştüğünü göstermesi Çin üzerindeki baskıyı artırdı.

LME bakır ticaret anlaşmazlığına dair devam eden belirsizliğe rağmen Çin’in Kasım ayı bakır ithalatının bir önceki aya göre %12.1 artış göstererek 438.000 tona yükselmesinden destekle $6067 direncini kırdı. Dün günü %0.93 primle kapatan LME bakır, bugün $6100 psikolojik desteğini test etse de bu seviyeden gelen teknik satışlar ile gerileyerek $6080 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında Euro Bölgesinde sanayi üretimi ABD’de enflasyon ve perakende satışlar izlenecek. Haftanın en önemli gelişmeleri ise 11 Aralık’ta sonlanacak FED toplantısı ile 12 Aralık’ta geçekleşecek olan ECB toplantısı olarak öne çıkıyor.

 İndir

2019- 48.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

ABD Başkanı Trump’ın ABD-Çin ticaret görüşmelerinde imzaya yakın olunduğu yönündeki açıklamalarının etkisiyle hafta başında riskli varlıklara alım geldi. Fed'in faizleri düşük tutacağı beklentileri piyasa genelindeki iyimserliği destekledi.

Beijing, Çin'in baş ticaret müzakerecisi olan başbakan yardımcısı Liu He'nin ABD'li mevkidaşlarıyla telefonda görüştüğünü ve her iki tarafın da ilgili sorunların çözülmesi konusunda uzlaşmaya vardığını söyledi. Ancak Çin endeksleri, piyasa genelindeki yükseliş eğiliminin aksine Çin sanayi şirketlerinin kârlarının Ekim ayında art arda üçüncü ayda düşüş kaydettiğini gösteren verinin ardından hafta başındaki kazançlarını geri verdi. Hong Kong geriliminin ABD-Çin ticaret anlaşmasını engelleyebileceğine dair endişelerinin, olumlu ABD ekonomik verilerinin yarattığı iyimserliğe gölge düşürmesiyle Çin endekslerinde satışlar devam etti. Trump Hong Kong'daki demokrasi yanlısı protestocuları destekleyen tasarıyı imzalarken, Çin Dışişleri Bakanlığı ise karşılık olarak "sert karşı önlemler" alma konusunda uyardı.

ABD’de açıklanan pozitif verilerin de desteği ile 3 büyük ABD endeksi rekor seviyelere yükseldi.

Birinci faz anlaşmanın yakında imzalanacağı beklentilerinden destek bulan LME bakır Çarşamba günü $5968 seviyesine yükseldi.

Ancak Trump'ın Hong Kong'daki protestocuları destekleyen tasarıyı imzalamasının ardından, ABD ve Çin'in ticaret anlaşması imzalayıp imzalamayacakları şüphesiyle LME bakır kazançlarını azaltarak haftayı $5880 seviyesinden kapattı.

Aralık ayında yapılacak seçim öncesinde anketlerde Muhafazakar partinin önde gidiyor olmasından destek bulan sterlin, haftayı artıda kapattı. Hafta genelinde 1.1015 seviyesi etrafında yatay seyir izleyen euro/usd paritesi için destek olarak 1.1000 psikolojik seviyesi, direnç olarak ise 1.1042’de bulunan 50 günlük hareketli ortalama öne çıkmakta. Dolar endeksi ise haftalık bazda hiç değişim göstermedi.

Küresel piyasalar, Çin'de beklentilerin üzerinde açıklanan imalat sanayi verisinin etkisi ve yatırımcıların ABD ve Çin'in ticaret görüşmelerinde uzlaşmaya varacakları umutlarına tutunmasıyla yeni haftaya yükselişle başladı. Çin’in sonrasında Avrupa tarafından beklentinin üzerinde açıklanan üretim PMI verileri piyasaları desteklese de ABD ISM üretim ve inşaat harcamaları verilerinin beklentiden kötü gelmesi ABD endekslerine satış getirdi. 3 büyük ABD endeksi dün günü %1 civarında kayıplarla sonlandırdı.

Çin'de Caixin/Markit imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksinin (PMI) Kasım ayında 51.7'den 51.8'e yükselerek sektörün Aralık 2016'dan bu yana en hızlı büyümeyi kaydettiğini gösterdi.

Asya borsaları, ABD Başkanı Trump'ın Brezilya ve Arjantin'den ithal metallere gümrük vergisi getireceğini söyleyerek piyasaları şaşırtmasının ardından zayıf gelen ABD sanayi verisinin de yatırımcıların endişelerini artırmasıyla bu sabah karışık seyir izledi. Brezilya ve Arjantin'den ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini yeniden getireceğini söyleyen Trump Twitter'da yaptığı açıklamada, Fed’i ülkelerin para birimlerinin değerini düşürerek güçlü doların avantajlarından faydalanmalarını önlemeye çağırdı.

Dün zayıf verilerin ardından günü %0.42 kayıpla kapatan dolar endeksi bugün yatay ekside işlem görmeye devam ediyor.

LME bakır dün güçlü PMI verisinin desteği ile $5909’a kadar yükselse de Trump’ın tweetinin ardından gerileyerek günü %0.36 kayıpla kapattı. LME bakır bu sabah %0.15 primle $5867 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.  Trump’ın Brezilya ve Arjantin çıkışının ardından global büyümeye dair artan endişelerin yanı sıra Trump’ın bugün Çin ile anlaşmanın Kasım 2020 ABD seçiminin bitimine kadar beklemek zorunda kalabileceği açıklamasının ardından LME bakır bugün $5815’e kadar geriledi, $5835’ten işlem görmeye devam ediyor. Ancak Trump’ın “Çin’ şimdi bir anlaşma yapmak istiyor, anlaşmanın doğru olup olmadığını göreceğiz, doğru olması gerekiyor” açıklaması anlaşmaya dair hala umut olduğu beklentisiyle bakırın $5800 seviyesi altına gerilemesini engelledi.

Piyasalarda Cuma günü açıklanacak ABD istihdam veri seti bekleniyor.

 İndir

2019- 47.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftada piyasalar, ticaret görüşmelerine dair haber akışı ile yön bulmaya devam etti.

Dolar son dönemde beklentilerin üzerinde açıklanan ABD ekonomik verilerinin desteğiyle başlıca bara birimleri karşısında yükseldi. 12 Aralık seçimlerinden önce yapılan kamuoyu yoklamalarında Muhafazakar Partisi önde görünen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Noel'den önce Brexit anlaşmasını parlamentoya sunma sözü verdi.

Çin ticaret görüşmelerinin sürüncemede kalması riskli varlıklara satış getirdi, LME metalleri ve  ABD endeksleri geriledi. CNBC Trump’ın bazı gümrük vergilerinin geri alınması konusunda isteksiz olması nedeniyle Çin’in AB ile anlaşma konusunda karamsar olduğunu söyledi. Öte yandan Trump yönetimi Pazartesi günü ABD'li şirketlerin Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei Technologies ile iş yapmaya devam etmesine izin veren muafiyeti 90 gün daha uzattı.

Salı günü Reuters’da faz 1 anlaşmanın bu sene içerisinde yapılmayabileceği haberi geçti. Reuters haberinin akabinde Beyaz Saray sözcüsünden, görüşmelerin olumlu ilerlediğine dair bir açıklama geldi ve  global piyasalardaki kayıpların ancak bir kısmı geri alınabildi. Çin ticaret görüşmelerinin sürüncemede kalması ile ABD endeksleri geriledi.

Çin'de ekonomiye destek verilmesi umutları hafta başında Çin endekslerini destekledi.  Ancak ABD Senatosu'nun Hong Kong'daki protestocuları destekleyen tasarıyı kabul etmesinin ABD-Çin ticaret görüşmelerini karmaşıklaştıracağı endişeleri ve çoktan imzalanması beklenen "birinci aşama" ticaret anlaşmasındaki gecikmeyle Çin endeksleri haftayı ekside kapattı.

ABD Senatosu, demokrasi yanlısı protesto hareketine yönelik baskıların olduğu bir ortamda Hong Kong'da insan haklarını korumayı amaçlayan tasarıyı Salı günü kabul ederken, Çin tasarıyı kınamıştı.  Bu adım, Beyaz Saray'da konuya yakın kaynakların ve ticaret uzmanlarının ABD-Çin ticaret anlaşmasında Beijing'in daha fazla gümrük vergisi muafiyeti talebinde bulunması ve Trump yönetiminin de kendi taleplerini artırmasıyla gelecek yıla kalabilir açıklamalarıyla beraber geldi.

LME bakır Çarşamba günü  $5906’ya kadar yükselse de birinci faz anlaşmanın bu yıl gerçekleşmeyeceği endişeleriyle geriledi, haftayı $5852 seviyesinden kapattı.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'daki büyümenin dördüncü çeyrekte zayıf kalacağını ancak resesyon konusunda endişelenmek için hiçbir neden olmadığını ve sanayi sektörü görünümünün istikrara kavuşabileceğine dair işaretler olduğunu belirtti.

FED ekim toplantısının tutanaklarında, üyelerin aşağı yönlü riskleri yüksek bulduklarını ve bu riskleri, ticaret savaşları, Brexit ve düşük enflasyon olarak tanımladıkları görüldü. Negatif faizlerin ise şu an için ABD nezdinde uygun bir politika aracı olarak görülmediği ifadesi de tutanaklarda yer alıyor.

Ekonomi veri akışı bakımından oldukça sakin olan yeni haftanın ilk işlem gününde ABD-Çin ticari ilişkilerine yönelik 1. Faz anlaşmanın yakın olduğu spekülasyonlarıyla birlikte risk iştahı açısından pozitif bir gün geride kaldı

ABD Başkanı Trump’ın ABD-Çin ticaret görüşmelerinde imzaya yakın olunduğu yönündeki açıklamalarının etkisiyle riskli varlıklara alım geldi. S&P 500 ve Nasdaq bir kez daha rekor yeniledi.  ABD Perşembe günkü Şükran Günü tatili öncesinde genel olarak işlem hacimleri azalıyor.

Ticaret savaşı iyimserliğinden destek bulan LME bakır dün $5917’ye kadar yükseldi, günü $5871 seviyesinden %.32 primle kapattı.Bugün ise $5855-$5895 dar bandında işlem görmeye devam ediyor.

Dolar endeksi dün günü yatay pozitif seyirle 98,30 seviyesinde kapatırken, G10 para birimleri içerisinde Sterlin %0,50’lik kazanımla en güçlü performansı sergiledi. Aralık ayında yapılacak seçim öncesinde anketlerde Muhafazakar partinin önde gidiyor olması sterlin açısında pozitif bir resim çiziyor. Dün dar bir bantta negatif seyir izleyen euro/usd paritesi bugün de 1.1015 seviyesinde yatay seyrediyor. Yen, dolar karşısında iki haftanın en düşük seviyesine gerilerken, İsviçre frankı, güvenli liman para birimlerine olan talebin azalmasına paralel olarak dolar karşısında altı haftanın en düşük seviyesine yakın işlem gördü.

Asya borsaları, Wall Street'in rekor seviyede kapanmasının ve ABD ve Çin'in ticaret anlaşmazlıklarını sona erdirmeye yönelik yeni ticaret görüşmelerinin desteğiyle dünkü yükselişlerini bu sabah da sürdürdü. Beijing, Çin'in baş ticaret müzakerecisi olan başbakan yardımcısı Liu He'nin ABD'li mevkidaşlarıyla telefonda görüştüğünü ve her iki tarafın da ilgili sorunların çözülmesi konusunda uzlaşmaya vardığını söylemesinin ardından Çin hisse piyasaları kazanımlarını artırdı. Kazanımlardaki bu artış, dün Çin ve ABD'den ticaret müzakereleri hakkında gelen ve piyasadaki güveni artıran açıklamaları izledi.  Çin'de iktidardaki Komünist Parti'nin kontrolündeki bir gazete olan Global Times dün Çin ve ABD'nin "birinci aşama" ticaret anlaşması üzerinde uzlaşıya giderek yaklaştığını bildirmişti.

Makro veri tarafında ABD’de açıklanacak tüketici güven endeksi, yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişleri, GSYİH ve kişisel gelirler verileri; Euro Bölgesi’nde ise enflasyon ve işsizlik verileri izlenecek.

 

 İndir

2019- 46.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın gündeminde ABD ile Çin arasında bu ay içinde "birinci aşama" ticaret anlaşması imzalanmasıyla ilgili haber akışı vardı.

Trump geçen hafta yaptığı açıklamada, Çin'le ticaret anlaşmasının "yakın" olduğunu söylemedi ancak ne zaman ve nerede imzalanacağına dair hiçbir ayrıntı vermedi. Ayrıca anlaşma yapmazsa Çin'e daha fazla gümrük vergisi getireceği tehdidinde bulunarak yatırımcıları şaşırttı. Somut ilerleme sağlanamaması, ticaret anlaşmasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki şüpheleri artırdı.

Hafta sonuna doğru Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow yaptığı açıklamada iki ülkenin anlaşmaya yakın olduğunu ve "ortamın oldukça iyi" olduğunu söyleyerek yatırımcı güvenini desteklemesi hisse senedi piyasalarını destekledi.

LME bakır Çin’den gelen zayıf verilerin ve süregelen ABD-Çin anlaşmazlığının çözümüne dair gelişme olmamasının baskısıyla haftayı %1.38 kayıpla kapattı. Perşembe günü $5800’e kadar gerileyen LME bakır Kudlow’un açıklamalarının desteği ile haftayı $5841’den kapattı. Bu yılın ilk 9 ayında önde gelen üreticilerin üretimlerinin azalması, Şili’de yaşanan toplumsal huzursuzluğun arzı etkileyebileceği endişeleri ve 2020 yılında devreye alınacak büyük maden projelerinin olmayışı arz görünümünü gölgeleyerek LME bakırın $5800 seviyesi üzerinde tutunmasını sağlıyor.

Çin'de sanayi üretimi Ekim'de %5.4 olan tahminlerin gerisinde kaldı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %4.7 artarak keskin bir yavaşlama gösterdi. Çin’de perakende satışlar ise Ekim ayında %7.2 ile (rekor düşük) artış ile %7.9 artış beklentilerinin altında kaldı.

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin belirsizliğin ve Hong Kong'daki siyasi gerilimin risk iştahını zedelemesiyle geçtiğimiz hafta geriledi.

LME nikel fiyatları, Endonezya’nın  yılsonuna kadar 9 şirketin nikel ihracatına izin verdiğini açıklamasıyla sert geriledi.

Fed Başkanı Powell, ABD'de büyümenin devam ettiği, istihdam piyasasının sağlam olduğu ve enflasyonun istikrarlı seyrettiği bir ortamda, Trump'ın talep ettiği negatif faiz oranlarının ABD ekonomisi için uygun olmadığını söyleyerek, negatif faiz çağrısını reddetti.

Dolar endeksi belirsizlik ortamının etkisiyle haftayı ekside kapattı. Boris Johnson’ın parlamento çoğunluğunu sağlayacağı ihtimallerinin güçlenmesi sterline destek oldu.

Asya borsaları, Çin'in 2015'den bu yana ilk kez faiz oranını düşürerek piyasaları şaşırtmasının ardından yeni haftaya yükselişle başladı. Çin endeksleri dün ve bugün  %1 civarında primli kapanış gerçekleştirdi. Çin'in faiz indirimi dünyanın en büyük ikinci ekonomisine daha fazla destek verileceği spekülasyonlarını canlandırdı. Çin Merkez Bankası (PBOC) yedi günlük ters repo faiz oranını beş baz puan düşürerek %2.50'e indirdi.

Ekonomik veri takviminin görece zayıf olduğu haftanın ilk işlem gününde piyasalar ticaret görüşmeleri ve yaklaşan İngiltere seçimleri ile yön buldular.

İngiltere’de Boris Johnson seçim sonrasında Brexit oylamalarında sorun yaşamamak adına kendi partisinden aday olan vekillerle seçilmeleri durumunda Brexit anlaşması lehine oy kullanmaları konusunda anlaştı. Sterlin dün %0.41 primle dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu. Bugün ise kapanışa göre %0.15 kayıpla 1.2935 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi Çin’in karamsar olduğu yönündeki haberin ardından dün günü %0.2 kayıpla kapatırken, euro %0.18 primle 1.1070 seviyesinden kapandı, 1.1075’ten işlem görmeye devam ediyor.

CNBC, Trump’ın bazı gümrük vergilerinin geri alınması konusunda isteksiz olması nedeniyle Çin’in AB ile anlaşma konusunda karamsar olduğunu söyledi. Öte yandan Trump yönetiminin dün ABD'li şirketlerin Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei Technologies ile iş yapmaya devam etmesine izin veren muafiyeti 90 gün daha uzatması zeytin dalı niteliğinde. Yine de, bu adımlar ABD-Çin müzakerelerinde ilerleme konusuna çok fazla ışık tutmuyor.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'daki büyümenin dördüncü çeyrekte zayıf kalacağını ancak resesyon konusunda endişelenmek için hiçbir neden olmadığını ve sanayi sektörü görünümünün istikrara kavuşabileceğine dair işaretler olduğunu belirtti.

Çin devlet medyası Cumartesi günü iki tarafın telefonda "yapıcı görüşmeler" yaptıklarını bildirdi. Bu telefon görüşmesi Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında gerçekleşti.

Ticaret savaşının başladığı Haziran 2018’den bu yana %20 değer kaybeden LME bakır devam eden belirsizliğinin ve global talebe dair endişelerin etkisiyle dün günü %0.4 kayıpla kapattı. Bugün ise ABD’de toparlanan konut başlangıçları verisinin ardından $5885’e kadar yükselen bakır %1 primle $5879’dan işlem görmeye devam ediyor. Bakır piyasasında bu hafta Şanghay’da başlayan, önemli sanayi toplantılarından biri olan “Asya Bakır Haftası” izleniyor.

ABD endeksleri dün yatay artıda kapanırken, Avrupa endeksleri ise düşüş yaşadı.

Yatırımcılar ilerdeki para politikasına ilişkin ipuçları için Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'nin Cuma günü yapacağı ilk önemli konuşmayı bekliyorlar. Dolar ve tahviller Fed'in Çarşamba akşamı yayınlayacağı son toplantı tutanaklarına duyarlı olabilir.

Makro veri tarafında ABD’de inşaat verileri, konut verileri, Markit imalat PMI verisi ve Michigan tüketici güven endeksi; Euro Bölgesinde ise PMI verileri izlenecek.

 İndir

2019- 45.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Hisse senedi piyasaları ve LME bakır, ABD ve Çin'in ticaret savaşında anlaşmaya yaklaştığı yönündeki işaretler ve ABD ekonomisinin güçlü ve tüketici odaklı büyüme kaydetmeye hazırlandığı iyimserliğiyle geçtiğimiz haftada yükseldi. ABD endeksleri yeni rekor seviyelere ulaştı.

LME bakır, Çin ve ABD’nin anlaşmaya yakın olduğuna dair umutlar ve arz tarafındaki endişelerden destekle Perşembe günü $6011 ile 30 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Perşembe günü gelen ABD-Çin ticaret görüşmelerinin ilk fazının Kasım ayı ortasında anlaşma ile sonuçlanacağı görüşü sonrasında anlaşmanın Aralık ayına ötelenebileceği haberleri piyasaları tedirgin etti. LME bakır kazançlarının bir kısmını geri vererek haftayı $5923 seviyesinden %1 primle kapattı.

Çin’de  Cuma sabahı açıklanan ticaret verilerine göre, %8.9 gerilemesi beklenen ithalat  %6.4 gerilerken 3.9% gerilemesi beklenen ihracat 0.9% geriledi.

İngiltere Merkez Bankası faiz kararında beklenti dâhilinde 0.75% ile aynı bırakılırken, gerekli görüldüğü takdirde parasal gevşemeye gidileceği belirtildi. Ancak, iki üyenin beklenmedik bir şekilde Brexit riski ile küresel ekonomik yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimi yönünde oy kullanmaları sterlinde değer kaybına yol açtı. Brexit belirsizliği Ocak sonuna kadar ertelenirken alınan erken seçim kararı sonrasında 1.30 seviyelerini test eden gbp/usd paritesi haftayı 1.2770 seviyesinden kapattı.

Dolar endeksi, artan risk iştahı ve ticaret anlaşması beklentisiyle haftayı %1.15 primli kapattı. Euro/usd paritesi ise  1.1016 ile 50 günlük hareketli (1.1057) ortalamasının altında kapanış yaptı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına son verecek olası bir anlaşmaya yönelik belirsizlik de piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Her iki ülkenin de resmi yetkilileri geçen hafta yaptıkları açıklamalarda karşılıklı olarak artırılmış bazı gümrük vergilerinin tekrar eski haline indirilebileceği konusunda uzlaştıklarını belirtmişlerdi. Geçtiğimiz hafta ticaret savaşına ilişkin iyimserliğin artması ile ABD endeksleri yeni rekor seviyeye yükselmişti. Ancak, hafta sonu ABD Başkanı Trump’ın henüz iki ülke arasında bir anlaşma olmadığına ilişkin açıklamasıyla dün global piyasalara satıcılı görünüm hakim oldu.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, adanın doğusunda polisin göstericilere gerçek mermi kullanmasından sonra dün %2.7 değer kaybetti. Asya piyasaları genelinde ise bu sabah yatay pozitif seyir hakimdi.

Dolar endeksi, ABD ile Çin'in küresel büyümeyi düşüren gümrük vergilerini tekrar indirebilecekleri beklentisiyle 98,290 seviyesinde tutunuyor. Euro dolar karşısında %0.13’lük kayıpla 1.1020 sterlin ise %0.05 kayıpla 1.2846 seviyelerinden işlem görüyor.

Piyasalar genelinde Trump'ın bugün ilerleyen saatlerde, New York Ekonomi Kulübü önünde yapacağı konuşma bekleniyor. Trump’ın, ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasına ilişkin yeni bir açıklama yapacağı beklentisiyle piyasalarda bekleyiş hakim olsa da genelde fiyatlamalar aşağı yönlü.

LME bakır Çin’den gelen zayıf verilerin ve süregelen ABD-Çin anlaşmazlığının çözümüne dair gelişme olmamasının baskısıyla dün günü %0.73 kayıpla kapattı. LME bakır bugün ise Trump’ın konuşmasına dair beklentilerle $5842-$5923 bandında dalgalanıyor.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50
TCMB Kurları (20.01.2020) USD: 5,867 - EUR: 6,5289 - GBP: 7,6794 Fixing Kurları (20.01.2020) USD: 5,9049 - EUR: 6,5521 - GBP: 7,6634 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1096 - GBP / USD: 1,2978