Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38
2017- 24.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Fed’in faiz kararının açıklandığı haftada yapılan açıklamalar sonrası piyasalara karışık bir hava hakim oldu. Dolar, dip seviyelerden toparlanarak haftayı artıda kapatırken, Euro Haziran ayının en düşük seviyelerine geriledi.

Fed, iki gün süren toplantının ardından fiyat artışlarının yavaşlamasına rağmen beklenildiği üzere  faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %1-1,25 bandına çekti. Yılın geri kalanında bir faiz artışı olacağı öngörüsünü de korudu. Kararın ardından Fed Başkan’ı Janet Yellen bir açıklama yaparak, bilanço azaltmaya “ görece yakın zamanda “ başlayabileceklerini söylerken, yakın vadedeki riskleri “ kabaca dengeli” olarak yorumladı ve “enflasyon gelişimlerini yakından takip ettiklerini” belirtti. Açıklamanın ardından Asya piyasaları değer kaybetmesine rağmen Çin hisse senedi endeksleri haftayı primle kapattı. Wall Strett endeksleri ise karar ile birlikte değer kaybetti ancak  Cuma günü karışık bir seyir izleyerek hafif artıda kapanış yaptı. Avrupa da ise borsaların neredeyse tamamı yükseliş ile kapandı.

Dolar endeksi, faiz kararı öncesi açıklanan zayıf veriler ile 96.323 seviyelerine kadar geriledi. Fed’in faiz olanlarına sadık kalacağı umudu ile kararın ardından toparlanan Doların yükselişi zayıf gelen veriler ile sınırlı kaldı ve haftayı 97.164 seviyelerinden tamamladı. Euro ise dolar karşısından dalgalı bir seyir izledi.  Karar sabahı 1.1295 dolar seviyelerine kadar yükselen Euro, faiz kararın ardından dolardaki yükselişin baskısı ile Haziran ayının en düşük seviyesi olan 1.1130  seviyelerine geriledi. Haftanın son işlem gününde ise Euro toparlanarak 1.1197 seviyelerinden haftayı tamamladı. Hafta boyunca yatay bir seyir izleyen Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını %0,25 seviyesinde koruması ve varlık alım programında herhangi bir değişiklik yapmaması üzerine alımlarla karşılaştı. Sterlin, dolar karşısında 1.2804 seviyelerine yükselmesi sonrası haftayı 1.2774 seviyelerinde tamamladı.

1.çeyreğe oranla daha yavaş bir büyüme kaydeden Çin, açıklanan veriler ile bu yavaş büyümenin kontrolsüz olmadığını bir kez daha gösterdi. Çin’in Mayıs ayı perakende satışlar verisi beklentilere paralel %10,7 artış gösterirken, endüstriyel üretim verisi %6,4 artış beklentisine karşın %6,5 artış gösterdi. Petrol fiyatları, OPEC öncülüğünde üretimin kesilmesine rağmen stokların yüksek kalması sebebiyle altı ayın en düşük seviyelerine geriledi.

LME Bakır, Çin verilerinden aldığı destek ve stoklardaki düşüş ile birlikte bir önceki hafta $5.832 seviyesine kadar yükselmişti.  Geçtiğimiz hafta ise yatırımcıların risk iştahındaki azalışı ve dolardaki değerlenmenin baskı ile birlikte $5.642 seviyesine kadar gerileyen Bakır, haftayı %2,7 kayıp ile $5.673 seviyelerinden tamamladı.    

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma süreci (Brexit) resmi olarak bu hafta başladı. İki yıllık ayrılma süreci ise 29 Martta başlamıştı. Asya piyasaları, Wall Street endekslerinin Cuma günü karmaşık bir seyir izlemesine rağmen haftaya artıda başladı ancak bu sabah itibariyle gelen satışlar ile kayıplar yaşadı.

New York Fed Başkanı William Dudley'in enflasyon ve maaşlarda toparlanma olması yönünde Fed'in faiz artışlarını destekler nitelikteki açıklaması sonrası S&P ve Dow Jones endeksleri rekor seviyelere yükseldi. Dolar endeksi ise 30 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan 97.575 seviyelerine yükselmesinin ardından dünü %0,4 prim ile 97.548 seviyelerinden tamamladı. Bugün ise dolar %0,12 artıda 97.661 seviyelerinden işlem görüyor. Euro dün dolar karşısında 1.1213 seviyelerine yükselmesinin ardından tutunamayarak 1.1148 seviyelerinden kapanış yaptı. Bugün bu seviyelerden yatay işlem görmeye devam ediyor.

LME Bakır, yeni haftada Çin’in inşaat ve enerji sektöründe emtiaya yönelik talebin artacağı haberlerinden bulduğu destek ile dün $5.742 seviyelerine kadar yükseldi. Bakır, dünü yaklaşık %1 kazanç ile $5.726 seviyelerinden tamamlarken , bugün içerisinde $5.735 seviyelerine yükselmesinin ardından şu sıralar %0,8 ekside $5.680 seviyelerinde seyrediyor.  

Makro veri açısından sakin bir hafta olması beklenirken, ABD tarafında mevcut konut satışları ve imalat PMI verisi ile Euro bölgesinde de imalat PMI verileri takip edilecek. 

 İndir

2017- 23.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

İngiltere’de beklentilerin dışında gerçekleşen seçim sonucu ve Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı ile ekonomik gündemin yoğun olduğu bi haftayı geride bıraktık. Euro satış baskısı altında kalırken, LME Bakır mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Perşembe günü gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası toplantısında, faiz oranlarında beklenti paralelinde bir değişkliğe gidilmezken, kararın ardından Başkan Draghi’nin açıklamaları Euro’da değer kaybını getirdi. Başkan Draghi, 2017-2018 ve 2019 yıllarına ait enflasyon beklentilerini aşağıda yönlü düzeltti. Ayrıca büyüme konusunda riskler aşağı yönlüden dengeli seviyesine çekilmiş olması, gelen verilerin ekonomik toparlanmayı desteklediği ve genişlemenin gelen verilere bağlı olarak uzatılabileceği yönündeki açıklamaları öne çıkan başlıklar arasında yer aldı. Hafta başında dolar karşısında 1.1283 seviyelerine kadar yükselen Euro, açıklama sonrası 1.1165 seviyelerini test ederek haftayı %0,8 kayıp ile tamamladı. Dolar endeksi ise Cuma günü Euro’daki satış baskısında paralel yükseliş göstererek haftayı prim ile kapattı.

İngiltere seçimlerinde; Brexit görüşmeleri öncesi gücünü arttırmayı hedefleyerek erken seçim çağrısında bulunan Başbakan Theresa May aradığını bulamadı. Hiçbir partinin parlamentodaki sandalyelerin yarısından fazlasını alamaması üzerine Sterlin dolar karşısında değer kaybı yaşadı. Seçim günü 1.2957 seviyelerinden güne başlayan Sterlin, seçim sonrası hızlı satışlarla 1.27 seviyelerine kadar geriledi.

Merakla beklenen FBI eski başkanı James Comey’in açıklamaları piyasalar üzerinde çok fazla tepki yaratmadı. ABD hisse senedi endeksleri haftayı karışık tamamladı. Dow Jones endeksi değer kazanırken, S&P endeksi teknoloji hisselerinde satışlar ile haftayı ekside tamamladı.

Petrol fiyatları, küresel arz fazlası endişelerinin artması ve Ortadoğu’da yaşanan siyasi gerilim ile %4’lük keskin bir düşüş yaşadı. Çin’in Mayıs ayı ithalat ve ihracat verileri beklentilerin üzerinde %14,8 ve %8,7 gelmesi, dünyanın ikinci büyük ekonomisi üzerindeki endişeleri hafifletti.

Çin verilerinin güçlü gelmesi ile bakır stoklarınıncuma günü mayıs ayından bu yana en yüksek düşüşü göstermesi ve Şili’de yaşanan ağır hava koşullarının bakır madenlerindeki üretimi olumsuz etkileyebileceği beklentisi üzerine LME Bakır, $5.832 seviyelerine kadar yükseldi ve haftayı %2,5 prim ile tamamladı.

Haftanın başlıca gündem maddesi olan Fed toplantısı bugün başlayacak ve iki gün sürecek. Piyasalar Fed’in faiz artırım kararına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. ABD endeksleri dün volalitesi yüksek bir gün geçirirken, Dow Jones ve S&P endeksi yatay ekside, Asya piyasaları ise bugün alıcılı işlem görerek artıda kapanış yaptı.

Yatırımcılar, Fed toplantısı öncesi temkinli olmaya çalışırken, dolar endeksi geçtiğimiz hafta gerilediği yedi ayın en düşük seviyesi olan 96.511 seviyesinin üzerinde yatay ekside 97.07 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Euro ise 3 günlük satış baskısının ardından bugün toparlanarak güne 1,12 seviyelerinden başladı ve yatay artıda 1.1210 seviyelerinde seyrediyor.

LME Bakır, Fed’in faiz kararı ve Çin tarafında açıklanacak ekonomik büyüme verileri öncesi bugün %0,75 kayıp ile $5.718 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında yarın açıklanacak Fed faiz kararının yanı sıra, hafta genelinde ABD tarafında ÜFE ve TÜFE verileri ile Çin tarafında perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri takip edilecek.

 İndir

2017- 22.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta önümüzdeki haftalara ışık tutacaklar verilerin beklentisi içerisinde kalırken, yatırımcılar karışık sinyaller veren veriler karşısında temkinli davrandı.

Çin’in büyüme belirtisi açısından büyük önem taşıyan Mayıs ayı imalat PMI verisi Nisan ayı ile aynı açıklanarak (51,2) imalat sektöründe büyümenin yavaşladığı beklentisine rağmen istikrarlı bir şekilde devam ettiğini gösterdi. Bir gün sonra açıklanan Mayıs ayı Caixin imalat PMI verisinin beklentilerin altında gelmesi ise imalat sektörüne yönelik endişeleri arttırdı. Fed’in bu ayki faiz artışı için önemli bir veri olan ABD tarımdışı istihdam verisi 185.000 beklentisinin altında 138.000 olarak açıklanırken, işsizlik %4,4 beklentisine karşılık azalarak %4,3 olarak açıklandı. Açıklanan veri sonrası Fed’in Haziran ayı faiz artırım ihtimalinde her hangi bir değişiklik söz konusu olmazken, artırım sonrasında daha güvercin bir ortamın oluşma riski dolarda satış yönlü fiyatlanırken hisse senedi piyasaları tarafından veri pozitif algılandı. ABD vergi ve harcama reformları ile ilgili çok büyük bir ilerleme sinyalleri göstermese de ekonomi büyümeye devam etmesi ile yatırımcılara göre son istihdam raporu Fed’in önümüzdeki hafta içerisinde faizleri arttırmasını engelleyecek gibi gözükmüyor.  

Hafta başında 97.776 seviyelerine kadar yükselen dolar endeksi, açıklanan veri sonrası 96.654 seviyelerine kadar gerileyerek haftayı %0,75 kayıp ile tamamladı. Euro ise Avrupa’nın hareketli gündeminin baskısı altında 1.1108 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından gelen alımlar ile 1.1285 seviyelerini test etti. ABD hisse senedi endeksleri teknoloji hisselerinin ralliye devam etmesi ve faize hassas hisselerdeki değer artışı ile yeni rekor seviyeleriyle tanıştı. Çin hisse senetleri ise hafta başında açıklanan olmulu veriler ile değer artışına giderken, faizleri yuları sürükleyen Çin Merkez Bankasının piyasadan çekilmesiyle oranlar hızla düştü ve haftayı kayıp ile tamamladı. Küresel hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomisindeki büyümenin sağlam bir şekilde devam ettiğini göstermesi ile bu yıl %10 değer kazanmış durumda.

Fed’in aylık olarak açıkladığı Bej Kitap raporu açıklandı. Sanayiden konuta bazı sektörlerin yavaş büyüme kaydettiğini dikkat çekerken, 12 bölgenin büyük bölümünde şirketleri yakın gelecekte pozitif gelişmelerin beklediğini bildirildi. Petrol fiyatları, Trump’ın küresel iklim anlaşmasından çıkma kararının ardından stokların artabileceği endişeleri altında değer kaybetti.

LME bakır, hafta boyunca dalgalı bir seyir izledi. Pozitif açıklanan veriler sonrası $5.720 seviyelerine yükselmesine rağmen Cuma günü açılanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi gelen satışlar ile $5.575 seviyelerine kadar geriledi. Güçsüz gelen veri ile değer kaybeden dolardan bulduğu destek ile haftayı $5.688 seviyelerinden tamamladı.

Yeni haftada yatırımcıların gözleri Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısı, İngiltere seçimleri ve FBI eski direktörü James Comey’in ifadesinde olacak

Dolar endeksi, Kongre'de Perşembe günü ABD'li siyasetçilerin sorularını yanıtlayacak olan FBI eski direktörü James Comey'in açıklamaları öncesi yedi ayın en düşük seviyesini gördü. Endeks bugün % 0.13 düşüşle 96.676 düzeyinde bulunuyor. Dolar ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günkü para politikası toplantısında daha az gevşek bir duruş ortaya koyacağı beklentisiyle değer kazanan euronun yarattığı baskı altına kalıyor. Euro dünü dolar karşısında %0,25 ekside tamamlarken, bugün yatay seviyeden işlem görmeye devam ediyor. İngiltere'de ise Perşembe günü yapılacak parlamento seçimlerinden önce yayımlanan anketlere göre Başbakan Theresa May'in partisi ile rakibi İşçi Partisi ile arasındaki oy farkı 1 puana kadar geriledi. Sterlin dün 10 günün zirvesi 1.2940 doları gördükten sonra bugün 1.2905 dolardan işlem görüyor

Petrol fiyatları Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkileri kesmesiyle ortaya çıkan siyasi gerilimin OPEC’in piyasada arzı sınırlama çabalarını zedeleyeceği endişesiyle bugün geriledi

LME Bakır, dünü Şanghay bakır stoklarındaki artış ile günü %0,7 ekside $5.648 seviyelerinden tamamlamasının ardından bugün Çin’in büyümesine yönelik endişeler ve jeopolitik riskler nedeniyle dolardaki değer kaybına rağmen %1,2 ekside  $5.580 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor

Hafta genelinde makro veri tarafında ABD fabrika siparişleri, Euro Bölgesi perakende satışlar verileri ile Çin ticaret dengesi ve ÜFE, TÜFE verileri takip edilecek. İndir

2017- 21.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Küresel piyasalara geçtiğimiz hafta karışık bir seyir hakim oldu. ABD hisse senedi endeksleri ve Euro rekor seviyeleri görürken, dolar endeksi Kasım ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

3 Mayıs da gerçekleşen ve faizlerin sabit tutulması kararının aldığı Fed toplantısının ardından açıklanan tutanaklarda, Fed’in faiz artışının yüksek ihtimalli olması, enflasyonda gerilemenin geçici olduğunun net bir şekilde belli olmasına bağlı olduğu görüldü. Önümüzdeki günlerde açıklanacak verilerin, faiz artışı için büyük önem taşıyacağı bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. ABD’de para politikasının öngörülenden daha yavaş sıkışacağı beklentisi ABD borsalarını desteklerken, S&P ve Nasdaq endeksleri rekor seviyelere yükseldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 1989 yılından bu yana ilk kez, Çin’de artan borç oranları ve ekonomik büyümenin yavaşlaması sebebiyle Çin’in kredi notunu düşürdü. Kararın ardından Çin borsası gerileme yaşarken, hafta sonuna doğru ABD hisse senetlerine paralel olarak yükseliş kaydetti.

Dolar endeksi, ülkedeki politik endişeler ve tutanakların Fed’in faiz artırımına biraz daha temkinli yaklaştığına işaret etmesi ile gelen baskının ardından Kasım ayından bu yana en düşük seviye olan 96.797 seviyelerine kadar geriledi. Trump’ın Kongre’ye ilettiği bütçe tasarısı sonrası, ekonomik politikalar için adım atacağı beklentisi ile dip seviyelerden yükselen dolar endeksi, haftayı %0,3 artıda tamamlayı başardı.  Euro ise Almanya Başbakan’ı Angela Merkel’in ECB’nin para politikası nedeniyle Euro’nun “çok zayıf” olduğunu söylemesiyle zirveyi test etti. Euro, dolar karşısında altı buçuk ayın zirvesi olan 1.1267 seviyelerine yükselmesine rağmen, hafta sonuna doğru satış momentumunun artmasıyla haftayı 1.1182 seviyelerinden tamamladı. OPEC’in yapılan toplantısında petrol üretim kesintisinin gelecek yılın ilk çeyrek sonuna kadar uzatılması kararı alındı. Petrol fiyatları, üretim kısma anlaşmasının süresinin uzatılmasına rağmen, kesinti miktarında bir artış olmamasının ardından keskin bir düşük kaydederek haftayı %1 kayıp ile kapattı.

Bakır fiyatları sakin başladığı haftaya Perşembe günü Dünya’nın ikinci büyük madeni olan Endonezya’nın Grasberg madeninde Freeport Mc-Moran`in 5 gün üst üste işe devamsızlık yapan 2018 kişiyi işten çıkarması ileriye dönük bakır arzını olumsuz etkileyeceği beklentisinden dolayı $5.768 seviyesine kadar yükseldi. Ancak 3 günlük tatil öncesi yatırımcıların long pozisyonlarını kapatmasıyla birlikte LME Bakır, haftayı $5.662 seviyelerinden tamamladı.

Finans piyasaları haftaya tatil dolayısıyla sakin başladı. Dün Çin, ABD ve İngiltere piyasalarında tatil nedeniyle işlem yapılamazken, açık olan piyasalarda işlem hacmi çok düşüktü.

Avrupa’da yaşanan jeopolitik endişeler risk iştahında düşüşe neden olurken, Euro baskı altında kalmaya devam ediyor. Euro bölgesi maliye bakanları geçen hafta yapılan bir toplantıda IMF ile Yunanistan'ın borcunun ertelenmesi ve Atina'ya yeni krediler verilmesi konusunda anlaşamadı. İtalya eski Başbakanı’nın Pazar günü yaptığı bir açıklamada ise ülkesindeki seçimlerin Almanya ile aynı zamanda Eylül ayında yapılmasından yana olduğunu belirtmesi Euro’da değer kaybına neden oldu. Euro, şu sıralar %0,25 artıda 1.1192 seviyelerinden işlem görüyor

Sterlin, İngiltere’de yaklaşan seçimlerde Başbakan Theressa May’in muhafazakar partisi ile rakibi İşçi Partisi arasındaki farkın kapandığını gösteren kamuoyu yoklamalarının ardından kaydettiği kayıplarını telafi etmeye çalışırken dolar karşısında %0,3 artıda 1.2879 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Londra Metal Borsası 3 günlük tatilin ardından bugün işlem görmeye başladı. LME Bakır, sabah saatlerinde dolardaki değer kazancının baskısı ile $5.605 seviyelerine kadar gerilmesinin ardından dar işlem hacminde yarın sabah Çin tarafında açıklanacak veri öncesi %0,20 ekside $5.650 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde, ABD’de Fed’in faiz artış ihtimali açısından önem taşıyan tarımdışı istihdam  ve ADP özel sektör istihdam verileri ile Çin ve ABD tarafında açıklanacak imalat PMI verileri izlenecek. 

 İndir

2017- 20.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftada Trump yönetimine dair endişelerin artması piyasalarda risk iştahını azaltırken, hisse senedi piyasalarında ve dolarda sert düşüşler yaşandı.

ABD Başkan’ı Trump, görevden alınan FBI direktörü James Comey'den eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn ile Rusya'nın kurduğu ilişkileri mercek altına alan incelemeye son vermesini istemesinin ardından Beyaz Saray hızlı bir yazılı açıklamayla bu haberi yalandı. Federal soruşturmayı engellediği iddiaları Trump’ın vaat ettiği ekonomik büyüme paketlerini gerçekleştirmesini tehlikeye atarken, diğer yandan da Trump’ın başkanlığı bırakmak zorunda kalması ihtimalini gündeme getirdi.

ABD tarafında açıklanan Nisan ayı endüstriyel üretim verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ikinci çeyrekte büyümenin hızlanabileceğinin sinyallerini vermesi ile şirket bilançolarının ve emtialardaki rallinin dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisinde optimizmi tetiklemesi ile birlikte hisse senedi endekslerinde dalgalı bir seyir izlendi.  Hafta başında petrolün artış kaydetmesi ile birlikte Wall Street endeksleri yeni zirve seviyelerini test etmesine rağmen Trump kaynaklı siyasi endişelerin volatilite yaratması sonrası sert düşüşler yaşandı.  Haftanın son işlem gününde ise S&P ve Dow Jones endeksleri 50 günlük ortalamalarının üzerinde kapanış yapmayı başararak haftalık kayıplarını azalttılar.

Dolar endeksi , hafta içerisinde yaşadığı sert düşüşlerle, Kasım ayından bu yana aldığı kazançlarının tümünü geri verdi. Cuma günü 97.080 seviyelerine kadar gerileyen dolar endeksi, haftayı %2 kayıp ile tamamladı. Euro ise , Euro Bölgesi ekonomisinin ilk çeyrekte büyüdüğünü gösteren verilerin desteği ile dolar karşısında 1.1211 seviyelerine kadar yükselerek zirveyi test etti. Dolardaki kayıplar özellikle emtia piyasalarında alımlı yönlü fiyatlanırken Petrol fiyatları OPEC öncülüğünde sene başında başlayan geçici üretim kesintisinin süresinin uzatılacağı beklentisiyle yükseliş gösterdi.

LME Bakır fiyatları, Amerika’da yaşanan politik sıkıntılar ve Trump’ın vaatlerinin yarattığı belirsizlik ile Perşembe günü $5.485 seviyelerine kadar geriledi. Ancak Cuma günü dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile yatırımcıların long pozisyon almasıyla birlikte $5.694 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından haftayı %2 prim ile $5.688 seviyelerinden tamamladı.

Yatırımcılar, küresel büyümenin olumlu etkilerinin, Fed’in önümüzdeki ay bir kez daha faiz arttırmaya hazırlanmasının olumsuz etkilerini örtpas edeceği düşüncesi ile yeni haftaya sakin bir giriş yaptılar .

Asya borsaları, yeni haftaya Cuma günü artıda kapanan ABD borsalarınına paralel olarak yaklaşık bir ayın en keskin kazançları ile başlarken, ABD borsalarıda da haftaya kazanımlarını devam ettirerek başladı.

Euro, Almanya Başbakan’ı Angela Merkel’in Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası sebebiyle Euro’nun “çok zayıf” olduğunu söylemesinin ardından yeniden zirveyi test etti. Euro, dün dolar karşısında 1.1263 seviyelerine kadar yükselerek günü %0,3 primle 1.1236 seviyelerinden tamamladı. Bugün ise yatay ekside 1.1230 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksi ise Trump - FBI arasındaki sıkıntıların yarattığı gergin ortam ile kayıplarına devam ederek dün günü %0,2 kayıp ile 96.984 seviyelerinden tamamladı. Euro’nun güçlü seyretmesi ve ABD’deki siyasi çalkantılar nedeniyle toparlanmakta zorlan dolar, şu sıralar 96.926 seviylerinden işlem görmeye devam ediyor. Dün akşam İngiltere’nin Machester kentinde meydana gelen patmalama sonrasında Sterlin ‘de satış tepkisi öne çıkarken, dolar karşısında bu sabah 1.2950 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından 1.2997 seviyelerinden yatay işlem görmeye devam ediyor.

Çin’in Nisan ayı rafine bakır ithalatı geçen yılın aynı ayına göre %40,7 azalarak 202.645 m/tona geriledi. LME Bakır, Çin’deki çinko ve nikel üretimlerininde dahil olduğu çelik sanayisine yönelik sıkıntıların artmasıyla çinko ve nikel fiyatlarındaki yükselişten ve dolardaki değer kaybından aldığı destek ile dün $5.720 seviyelerine kadar yükseldi. Dünü %0,5 artıda $5.718 seviyelerinden tamamlarken bugün Çin’den gelen güçsüz ticaret verilerinin etkisiyle %0,25 ekside $5.705 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Yatırımcıların bu haftaki gündeminde OPEC toplantısı, Fed yetkililerinin gelecek ayki para politikası toplantısı öncesinde yapacakları açıklamalar ve Çarşamba günü açıklanacak Mayıs ayı toplantısı tutanakları bulunuyor. İndir

2017- 19.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Piyasalar , Avrupa’daki siyasi risklerin azalmasıyla birlikte piyasalara hareket getirecek yeni gelişmeleri bekleyişe geçti.

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasaları dalgalı bir seyir izledi. S&P endeksi  hafta başında rekor seviyelerde işlem görmesinin ardından hafta sonuna doğru ülkede artan siyasi risklerle birlikte hafta sonuna doğru düşüş gösterdi. Asya hisse senedi piyasalarında ise Şanghay Bileşik Endeksi Eylül 2016’dan bu yana en düşük kapanışı yaparak haftayı kayıp ile tamamladı.

İngiltere Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve varlık alım hedeflerinde bir değişikliğe gitmedi. Karar sonrası Sterlin dolar karşısında yaklaşık %0,55 değer kaybederken, haftayı %0,70 kayıp ile 1.2890 seviyelerinden tamamladı. Hafta başında ABD Başkan’ı Donald Trump’ın FBI direktörü James Comey’i görevden almasıyla birlikte dolar endeksi Fransa seçimleri sonrası toparlandığı seviyelerinden geriledi. Ancak Fed’in Haziran ayı artışı ihtimalinin yükselmesi üzerine dolar yönünü yukarıya çevirirken 99.888 seviyelerine kadar yükseldi. Cuma günü ABD de açıklanan zayıf veriler ile birlikte yükselişi sınırlı kalan dolar endeksi haftayı 99.252 seviyelerinden %0,6 prim ile kapattı.

ABD Nisan ayı TÜFE beklentilere paralel olarak %0,2 artış kaydederken aynı döneme ilişkin perakende satışlar verisi aylık bazda %0,5 artış beklentisine karşılık %0,3 artış olarak açıklandı. Açıklanan bu veriler ile yılın ikinci çeyreğine zayıf bir tüketim artışı ile başlandığı görülürken, Haziran ayında FED’in faiz arttırma olasılığı artmasına rağmen FED’in daha agresif olması konusu henüz netlik kazanmış değil. Çin tarafında açıklanan Nisan ayı TÜFE verisi %1,1 beklentisinin üzerinde %1,2 , ÜFE verisi ise beklentilerin(%6,7)altında %6,4 oldu. Petrol, üretim kesintilerinin genişletileceği haberlerinin ardından günlük yükselişlerin %3 vardığı bir hafta yaşadı.  ABD petrol stoklarının Şubat ayından bu yana en düşük seviyelere gerilemesi de fiyat artışlarına destek oldu ve petrol haftayı yaklaşık %3,5 kazançla tamamladı.

LME Bakır, LME stoklarındaki artış ve Çin’den gelen verilerin ardından talebe yönelik endişelerin artmasıyla birlikte geçtiğimiz haftaya zayıf başladı. Ancak, petroldeki yükselişten bulduğu destek ile birlikte hafta ortasında $5.628 seviyelerine kadar yükselmesine rağmen kazançları sınırlı kaldı ve haftayı $5.568 seviyelerinden %0,30 hafif kayıp ile tamamladı.

Yeni haftaya global piyasalar karışık bir seyir ile başladı. Dolarda değer kaybı devam ederken, petrol alım yönlü fiyatlanarak haftaya devam ediyor. Dün 98.787-99.262 bandında dalgalanan dolar endeksi günü %0,34 kayıpla tamamladı. Kayıplarına bugünde devam eden dolar, %0,6 ekside 98.341 seviyelerinden işelm görmeye devam ediyor. Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerinin 2018 yılına uzatılması gerektiğine dair açıklamalarıyla birlikte kazanımlarını sürdüyor. 25 Mayısta gerçekleşecek OPEC toplantısında kısıtın devamı için daha net bir bilginin verilmesi bekleniyor. Wall Street endeksleri petrolün artış kaydetmesi ile birlikte özellikle enerji sektörlerinin başı çekmesiyle yeni zirveleri test etti.

Çin’in Nisan ayı perakende satışlar verisi %10,8 beklentisinin altında %10,7, endüstriyel üretim verisi ise %7 artış beklentisinin altında %6,5 artış olarak açıklandı. Açıklanan verilerde metallerin rolünün büyük olduğu görülürken, veriler Çin‘in yılın ikinci çeyreğine zayıf başladığına işaret etti.

Bakır fiyatları, son bir haftadır piyasadaki arz fazlalığını yeniden ortaya çıkması ve Trump’ın alt yapı paketine dair detayları henüz açıklayamaması sebebiyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Dün dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile $5.637 seviyelerine kadar yükselen Bakır, Çin ekonomisinin yavaş büyüdüğüne dair sinyaller vermesi de bakırın yukarı yönlü hareketini zorlaştırıyor. LME Bakır bugün %0,2 artış ile $5.620 seviyelerinden işlem görüyor.  

Makro veri tarafında hafta genelinde, Euro bölgesinde cari denge ve TÜFE verileri izlenecek iken ABD tarafı haftanın geri kalanında veri bakımından sakin bir hafta geçirecek.   İndir

2017- 18.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada finans piyasalar dalgalı bir seyir izlerken, Bakır sert kayıplar vererek 20 ayın dip seviyelerine kadar geriledi.

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddeleriden biri, Fed’in iki günlük toplantısının ardından yaptığı faiz kararı açıklaması oldu. Fed, beklenti doğrultusunda faiz oranlarını değiştirmeyerek %0,75-1 bandında tuttu. Fed, açıklanan kararla beraber ekonomik büyüme konusunda iyimser kaldığı ve faizlerin artırılmasına dair planlarının devam ettiğinin sinyallerini verirken, Haziran ayındaki toplantda faiz değişikliği ile ilgili net bir bilgi vermedi.

Fed’in faiz kararının ardından gözler, Haziran ayı faiz artışı için fikir vermesi beklenen ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi. ABD Nisan ayı tarım dışı istihdam verisi 185.000 artış beklentisinin üzerinde 211.000 artış olarak açıklandı. Fed’in faiz artışı için Haziran ayına açık kapı bırakmasının ardından gelen güçlü veriler ile kapı biraz daha aralanmış oldu.

ABD hisse senedi endeksleri, hafta boyu yatay seyir izlemesine karşın açıklanan veri sonrası haftayı primle kapatı. Çin hisse senetleri ise ülkenin Nisan ayı hizmet sektörünün neredeyse bir yılın en zayıf seviyesine gerilemesinin ardından değer kaybetti.

Dolar endeksi, Fed’in büyüme yönelik şahin açıklamaları sonrası 99.388 seviyelerine kadar yükselmesine rağmen Fransa seçimleri öncesi gelen satışlar ile haftayı 98.648 seviyelerinden %0,4 ekside tamamladı. Euro ise Pazar günü yapılan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi merkez adayın kazanacağı beklentisi ile dolar karşısında 1.100 seviyelerine kadar yükselerek altı ayın zirvesine yaklaştı.

Petrol piyasasının arz fazlasının olduğu bir dönemde OPEC’in üretim azaltma kararına uymaması ile birlikte petrol fiyatları sert kayıplar verdi. Haftanın son işlem gününde 43.76 seviyelerine kadar gerileyen petrol haftayı %6 kayıp ile kapattı.

LME depolarındaki bakır stokları geçtiğimiz hafta %25 lik haftalık artış ile Nisan ayı ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

LME Bakır, hafta başında Dünya’nın ikinci büyük madeni olan Endonezya’nın Grasberg madenindeki protesto sebebiyle arz endişeleri yaşaması üzerine, $5.806 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak Bakır, LME stoklarındaki artış haberlerinin ardından arz endişelerinin giderilmesi ve dolardaki toparlanmanın baskısı ile %3’e varan kayıplar vererek $5.494 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından haftayı $5.585 seviyelerinden %2,6 kayıp ile tamamladı.

Piyasalar yeni haftaya Fransa seçimlerinin etkisi ile başladı. Seçimlerde bir sürpriz olmadı ve ikinci turda da kazanan Emmanuel Macron oldu. Seçim sonrası Euro, Dolar karşısında altı ayın zirvesi olan 1.1022 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından bugün 1.0908 seviyelerinden %0,17 ekside işlem görmeye devam ediyor.

Wall Street endeksleri dün Avrupa’da siyasi endişelerin giderilmesi ve enerji hisselerinin değer kazanması ile birlikte rekor seviyelere kadar yükselere yükselip bu seviyelerden yatay kapanış gerçekleştirdi. Dolar endeksi, Fransa seçimleri sonrası gerilediği 98.54 seviyelerinden toparlandı ve bugün %0,44 primle 99.473 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.  

Çin’in Nisan ayı bakır ithalatının gerilemesinin ardından artan talep endişeleri ve dolardaki yükselişin baskısı ile LME Bakır dün günü %1,5 kayıpla $5.498 seviyelerinden tamamladı. Bugün ise yatırımcıların long pozisyon almasıyla birlikte %0,80 artıda $5.542 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında bu hafta genelinde, Çin tarafında TÜFE ve ÜFE verileri ile ABD tarafında TÜFE ve perakende satışlar verileri ve İngiltere Merkez Bankasının faiz kararı takip edilecek.İndir

2017- 17.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftada Avrupa’daki siyasi endişelerin giderilmesiyle birlikte yatırımcılar risk iştahını arttırırlarken, ABD tarafında uzun zamandır beklenen vergi reformu ise piyasalar tarafından beklentiyi karşılamadı.

Fransa cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinden merkez adayın öne çıkmasıyla piyasalar rahat bir nefes alırken, Euro, 10 Kasım’dan bu yana en yüksek seviye olan 1.0940 dolara yükseldi. Hafta ortasında gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası toplantısının ardından Başkan Draghi’nin açıklamaları üzerine ise Euro dolar karşısında değer kaybederek haftayı 1.0895 seviyesinden tamamladı. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında herhang bir değişikliğe gitmedi.  Başkan Draghi toplantı sonrası yaptığı konuşmada aşağı yönlü risklerin devam etmesine rağmen azaldığını ve toparlanmanın devam ettiğini belirtti.

Dolar endeksi, Euro’daki bu yükselişe paralel gelen satışlarla 98.695 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklama sonrası toparlanma gösterdi. Açıklanan planda kurumlar vergisini %15 indirileceği belirtilirken, bütçe açığını attırmadan nasıl ödeneceğine dair herhangi bir detay belirtilmemesi piyasalarda beklenen havayı yaratmadı. Piyasaları beklenildiği kadar etkilemeyen plan, Trump yönetimi tarafından şimdilik rafa kaldırılmış olarak görülüyor.

Petrol fiyatları, gün bazında yükseliş gösterse de üretim kesintilerinin piyasalarda beklenen stok daralmasını yaşatmadığı endişeleriyle birlikte üst üste ikinci haftalık kaybını yaşadı .

LME Bakır , Trump’ın vergi reformundan umduğunu bulamaması ve Çin’in Nisan ayı imalat sektöründe yavaşlama beklentisine rağmen dolardaki zayıflamadan aldığı destek ile haftayı %1,7 prim ile $5.735 seviyelerinden tamamladı. Bakır’ın haftalık bu yükselişine rağmen Nisan ayındaki kaybı yaklaşık %2 oldu.

Piyasalar haftaya 1 Mayıs tatili sebebiyle sakin başlarken, açıklanan olumsuz verilere rağmen güçlü gelen bilançolar piyasalarda satış baskısının üzerine geçti.  

Çin ‘in Nisan ayı PMI verisi %51,7 beklentisine karşılık .%51,2 olarak açıklanırken, Cuma günü açıklanan ABD 1. Çeyrek büyüme rakamı %1 beklentilerin altında %0,7 olarak geldi.

Asya piyasaları azalan jeo-politik endişelerle birlikte değer kazanırken, Wall Street endeksleri dün karışık bir seyir izledi. Dow Jones endeksi günü %0,13 düşüş ile kapatırken, S&P 500 endeksi %0,17 artış ile tamamladı.

ABD Hazine Bakan’ı Steven Mnuchin’den gelen ekonomik büyümenin %3 seviyesini yakalamasının iki seneyi alabileceğini, bu sürecide vergi kesintileri ve reglasyondaki rahatlamalarla hızlandırmayı hedeflediklerine yönelik açıklamalar üzerine Dolar endeksi 99.248 seviyelerine yükseldi. Dolar gün boyu sakin bir seyir izleyerek yatay 99.155 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Yarın yapılacak Fed toplantısında Fed’in faiz kararında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, önümüzdeki aylar için faiz artışlarının zamanlaması için sinyaller aranacak.

LME bakır, 3 günlük tatilin ardından yatırımcıların risk iştahını arttırması ve Endonezya’nın Grasberg madenindeki işçilerin şirketin işçileri toplu işten çıkarmasını protesto etmek için miting düzenlemesi üzerine yaşanabilecek arz endişelerinden bulduğu destek ile %1 primle $5.792 seviyesinden işlem görüyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde, ABD de açıklanacak imalat dışı ISM , fabrika siparişleri, dayanıklı mal siparişleri ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri takip edilecek.   İndir

2017- 16.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Paskalya tatili nedeniyle geçtiğimiz haftaya durgun başlayan küresel piyasalar, hafta boyunca karışık bir seyir izledi. Sterlin sert yükselişlerle karşılaşırken, Bakır son dört ayın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Enflasyonist baskıların azalması, Fed’in faiz artışı gerçekleştirme ihtimalini azaltırken, açıklanan bilanço verileri ABD ekonomisinin durumu hakkında karmaşık sinyaller vermeye devam ediyor. ABD hisse senedi endeksleri yönünü yukarıya çevirmesine rağmen, Kuzey Kore ve Suriye ‘deki jeopolitik gerginlik ve Trump’ın vergi indirimleri konusunda yeterince hızlı hareket edemeyeceğine dair tedirginlik endekslerin yukarı yönlü hareketini sınırlandırdı. Çin borsaları, ülkedeki düzenleyici kurumların sıkılaştırdığı denetim çalışmalarının yarattığı endişelerle gerilme kaydetti.

Geçtiğimiz hafta piyasalara hafta ortasında Sterlin’in sert yükselişi damga vurdu. İngiltere Başbakan’ı Theresa May’in 8 Haziran için erken seçim planladıklarını söylemesinin ardından Sterlin, dolar karşısında 1.2904 seviyelerine kadar yükseldi. May, AB’den ayrılma müzakereleri için ihtiyaç duyduğu “ güçlü ve istikrarlı liderliği sağlamak için” erken seçim istediğin belirtti. Dolar endeksi, Fransa seçimleri öncesi belirsizlik ve Kuzey Kore endişeleri ile gerilerken, ABD Hazine Bakan’ı Steven Mnuchin ‘in bu yıl içerisinde vergi reformunun Kongre’den geçirileceğine dair açıklamalarıyla toparlanarak 99.977 seviyelerinden haftayı tamamladı. Dolar karşısında 1.0777 seviyelerine kadar yükselen Euro ise, Pazar günü gerçekleştirilen Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi AB karşıtı partinin kazanma ihtimalinin gündeme gelmesiyle değer kaybetmesine rağmen haftayı primle tamamladı.

Petrol fiyatları, OPEC ‘in önderliğinde gerçekleştirilen üretim kesintilerine karşın Amerika tarafında üretimde yaşanan artış ile arz fazlasının dengelenmesinin mümkün gözükmemesi ile düşüş yaşadı.

LME Bakır, Ortadoğu ve Kuzey Kore’de yaşanan gergin tansiyonun yarattığı baskıyla hafta ortasında 04 Ocak’tan bu yana en düşük seviye olan $5.530 seviyesine kadar geriledi. Ancak, Endonezya’nın Grasberg bakır madeninde çalışan işçilerin toplu işçi çıkarmalarına karşı protesto için greve hazırlık yapması ile toparlandı. Freeport ‘un Endonezya hükümetinden ihracat için izin alması ile yükselişi sınırlı kalan Bakır, haftayı %0,80 kayıp ile $5.638 seviyelerinden tamamladı.

Fransa ilk tur başkanlık seçimlerinde merkez adayın önde çıkması finansal piyasalara rahatlama getirirken, yeni haftada güvenli limanlardan çıkış gözlemlendi.

Euro, yatırmcıların tercihi olan Fransa seçimlerinde Emmanuel Macron’un ilk turu geçmesiyle dolar karşısında %1 in üzerinde değer kazanarak dün 1.0940 seviyelerine kadar yükseldi. Euro, bugün itibariyle %0,5 primle 1.0925 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.  Dolar ise Euro’nun yükselişi karşısında gelen satışlar ile bugün 98.889 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından bu seviyelerden %0,2 ekside işlem görüyor.

Çin hisse senetleri, haftaya satışlarla başlayarak üç ayın en sert düşüşünü gerçekleştimesinin ardından bugünü hafifi artıda tamamladı. Wall Street endeksleri ise Fransa seçimleri sonrası haftaya güçlü başladı.

LME Bakır, dolardaki değer kaybından aldığı destek ve Grasberg madenindeki grev beklentileriyle bugün $5.722 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından %0,85 artıda $5.704 seviyelerinden işlem görüyor.

Makro veri tarafında bu hafta, ABD Başkan’ı Trump’ın yarın yapacağı konuşmanın yanı sıra ABD de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve çekirdek PCE verileri ile Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı izlenecek.       İndir

2017- 15.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Son zamanlarda yaşanan jeo- politik gerginlikler yatırımcıları güvenli liman arayışına sokarken, gergin tansiyon emtia piyasalarında baskı kurmaya devam ediyor.

Artan gerginlik, gittikçe iyileşen küresel ekonomik görünümde bulanıklığa yol açarken hisselerde de düşüşlere neden oluyor. Asya borsaları, Ortadoğu'daki siyasi çıkmaz ve Kore yarımadasındaki karışıklığın yaklaşan Fransa seçimlerinin oluşturduğu belirsizliği artırmasıyla beraber gerilerken, Wall Street'te de endeksler, şirketlerin çeyrek dönemlik bilançoların açıklanması öncesi dalgalı bir seyir izlemesine rağmen, haftayı kayıpla kapattılar. Yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesiyle Altın ve Yen son beş ayın zirvesine yükseldi.

Hafta ortasında ABD Başkan’ı Donald Trump’tan gelen açıklamalar ile dolar değer kaybetti.  Trump’ın düşük faiz gerektiği ve doların fazla değerli olduğu yönündeki açıklamaları ile dolar 100.01 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından hafif toparlanma göstererek haftayı tamamladı. Ayrıca Trump’ın Çin’in kur hareketlerine karşı daha yumuşak bir tavır sergilemesi ve Fed Başkan’ı Janet Yellen’in tekrar başkanlığa atanabilme ihtimalinin olduğunu işaret etmesi yatırımcılardaki belirsiz havanın devam etmesine sebep oldu. Euro, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki belirsizliğin yarattığı tedirginlik ile dolar karşısında 1.0577 seviyelerine kadar gerilemesine rağmen, dolardaki değer kaybının desteği ile haftayı 1.0609 seviyelerinden tamamladı.

Mart ayı Çin Tüfe verisi %1 beklentisinin hafif altında %0,9 olarak açıklanırken, Üfe verisi %7,5 beklentisine karşılık %7,6 olarak açıklandı. Çin tarafından gelen diğer bir veri ise ticaret dengesi verileri oldu. Ülkenin Mart ayı bakır ithalat verisi bir önceki aya göre %26,5 artış göstererek 430.000 m/ton olarak açıklanırken, 1.çeyrek bakır ithalatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %19,6 düşüş göstererek 1.15 mio m/ton olarak açıklandı.

LME Bakır, Kuzey Kore’de yaşanan gerginliğin baskısı altında 10 Ocak’tan bu yana en düşük seviye olan $5.615 seviyesine kadar geriledi. Hafta sonuna doğru dolardaki zayıflama ve Çin’den gelen olumlu veriler ile toparlanarak haftayı %3 kayıp ile $5.682 seviyelerinden tamamladı.

Riskten kaçışın öne çıktığı ve likiditenin Paskalya nedeniyle oldukça düşük olduğu haftanın ilk gününde Çin’den gelen hızlı büyüme verileri küresel ekonomik güç optimizmini yüksek seviyede tutuyor. Çin 1.çeyrek GSYİH yıllık bazda %6,8 beklentisinin üzerinde %6,9 olarak açıklandı.

Hafta sonu ABD Hazine Bakan’ın Steven Mnuchin’ın Trump ile doların yüksek seviyelerinin yakın vadede ihracata zarar verdiği konusunda aynı fikirde olduğunu fakat bu seviyelerin uzun vadede pozitif olduğunu düşündüğünü söylemesi Trump’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarına ters olarak algılandı. Açıklamalardan sonra dolar dün 100.47 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak Kuzey Kore’nin başarısız olan füze testinin ardından yakın zamanda yeniden bir nükleer bomba veya füze denemesi yapabileceği beklentileriyle beraber bugün %0,4 kayıp ile 99.87 seviyelerinden işlem görüyor.  İngiltere Başbakan’ı Theressa May’in 8 Haziran da erken seçin plandıklarında dair açıklamalarının ardından Sterlin 1.2743 seviyelerine kadar yükseldi ve bu seviyeler etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Londra Metal Borsası 2 günlük tatilin ardından bugün işlem görmeye başladı. Jeopolitik gerginliğin artmasıyla birlikte Bakır, %0,7 kayıp ile $5.642 seviyelerinden işlem görüyor.

Makro veri tarafında bu hafta ABD de açıklanacak mevcut konut satışları verisinin yanı sıra Euro Bölgesinde tüketici güven endeksi ve imalat PMI verileri takip edilecek. 

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38
TCMB Kurları (25.06.2017) USD: 3,5063 - EUR: 3,917 - GBP: 4,4704 Fixing Kurları (25.06.2017) USD: 3,508 - EUR: 3,9212 - GBP: 4,4657 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1178 - GBP / USD: 1,273